Rostoucí náklady na bydlení drží inflaci stále na vysokých hodnotách

Rostoucí náklady na bydlení brzdí pokles inflace v Česku, spotřebitelské ceny podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v srpnu meziročně vzrostly o 8,5 procenta. To je o 0,3 procentního bodu méně než v červenci.
Kromě nákladů spojených s bydlením rodinné rozpočty výrazně zatěžují hlavně nákupy potravin. Ty i přes dlouhodobé dvojciferné zdražování v posledních měsících stále nezlevňují. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Inflace se tak snižuje nepřetržitě už od února, přesto je stále velmi vysoká. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v srpnu meziročně vzrostly o 9,4 procenta a ceny služeb o 7,1 procenta.

Náklady vlastnického bydlení nepatrně vzrostly o 0,4 procenta. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 7,6 procenta), vodného (+ 16,3 procenta), stočného (+ 26,9 procenta), elektřiny (+ 23,1 procenta) a tepla a teplé vody (meziročně o 38,9 procenta).

Růst i nadále mírnily ceny zemního plynu na 34,5 procenta z červencového růstu o 35,5 procenta a tuhých paliv z 26,9 procenta v červenci na červencový růst o 22,3 procenta. Za energie přesto lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.

Kromě nákladů spojených s bydlením rodinné rozpočty výrazně zatěžují hlavně nákupy potravin. Ty i přes dlouhodobé dvojciferné zdražování v posledních měsících stále nezlevňují.

Například ceny masa v srpnu oproti stejnému měsíci loňského roku vzrostly o 2,7 procenta, vajec o 16,9 procenta a zeleniny o 24,5 procenta. Zlevnila naopak mouka (- 14 procent), polotučné trvanlivé mléko (- 12,3 procenta) a máslo (- 30 procent).

Čechům se druhý prázdninový měsíc prodražila také tuzemská dovolená. Ubytovací služby meziročně zdražily o 13,1 procenta, stravování v restauraci bylo v srpnu o 11,6 procenta dražší než před rokem.

Vysoká inflace znehodnocuje úspory lidí, kteří je stále většinou drží na běžných, nízkoúročených účtech. Stále více i drobných investorů se proto poohlíží po způsobech, jak své finance před snížením hodnoty ochránit. Jednou z nejbezpečnějších cest je pořízení nemovitosti.

Právě aktivita investorů drží realitní trh nad vodou, protože kvůli stále rekordně vysokým úrokovým sazbám u hypoték je tento způsob financování vlastního bydlení stále pro mnoho zájemců nedostupný.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB