Rozbili jste něco v práci? A máte pojistku na „blbost“?

Mít k dispozici firemní vybavení nebo pracovat s nejmodernějšími přístroji se pro zaměstnance může na první pohled zdát výhodné. Problém ale nastává ve chvíli, kdy věc, svěřenou k výkonu práce zaměstnavatelem, poškodíte.
Povinností zaměstnavatele je nejprve nechat vyčíslit škodu a oznámit vám její výši. Foto: Pixabay

Když způsobíte škodu na firemním majetku a je nutná odborná oprava, je povinností zaměstnavatele nejprve nechat vyčíslit škodu a její výši vám oznámit zpravidla nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy byla zjištěna jak škoda, tak odpovědnost konkrétního zaměstnance. Poté po vás může žádat finanční náhradu, a to až do výše 4,5 násobku mzdy.

„Zaměstnanec může škodu odčinit uvedením v předešlý stav, není-li to možné, tak v penězích. Podle zákoníku práce nesmí výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti přesáhnout u jednotlivého zaměstnance částku rovnající se 4,5 násobku jeho průměrného měsíčního výdělku, který pobíral před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu. Toto omezení ale neplatí, byla-li škoda způsobena úmyslně, v opilosti, nebo po užití jiných návykových látek. V těchto případech je zaměstnanec povinen uhradit plnou částku,“ vysvětluje advokátka Lucie Oršulová.

Jak nastavit limit pojistného

Chránit se před povinností zaplatit celou škodu ze své kapsy pomůže dobré pojištění. Než si jej ale sjednáte, dobře si rozmyslete, na jakou částku se chcete pojistit. Například pokud vyděláváte 20 000 korun hrubého měsíčně, bude 4,5 násobek odpovídat 90 000 korun. Při platu 35 000 korun, pak bude maximální částka, kterou po vás může zaměstnavatel chtít, činit 157 500 korun.

Pokud byste chtěli za pojistné ušetřit a platili částku odpovídající nižšímu platu, než který skutečně pobíráte, krytí vám v případě škody stačit nebude. U všech produktů na trhu musíte také počítat se spoluúčastí. „Výše spoluúčasti se pohybuje od 10 do 30 procent podle toho, u které pojišťovny si produkt sjednáte a také podle výše pojistné částky. Pokud chcete mít pouze minimální desetiprocentní spoluúčast, zaplatíte za pojistné více,“ říká Aleš Žárský, expert online služby DOK.

PSALI JSME:
Výluky v pojistných smlouvách? Největší háčky vězí v detailech

Kdy pojištění nepomůže

Pokud jste se začali probírat nabídkami pojišťoven, zjistili jste, že se produkt od produktu liší. A to hlavně cenou. „Pokud si vyberete nejlevnější produkt na trhu, měli byste počítat s vyšší spoluúčastí a také s větším množstvím výluk, tedy situací, při kterých nebude pojišťovna škodu krýt,” doplňuje Žárský.

Kromě specifických výluk ze smlouvy, které si stanovuje každá pojišťovna sama, existují i všeobecné výluky. Mezi ně patří poškození cizího majetku, které bylo způsobeno úmyslně, dále také případy, kdy zaměstnanec způsobil škodu pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky, nebo v době, kdy na pracovišti probíhala stávka.

PSALI JSME:
Při sjednávání pojištění věnujte pozornost výlukám, vyhnete se zklamání

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Rolovat nahoru