„Centrální bankéři si koledují, dělají moc peněz,“ říká hlavní ekonom ING Jakub Seidler

Rozhovor

Centrální bankéři se řídí tradičními teoriemi, aby ještě více rozhýbali poptávku, ale koledují si o ztrátu nezávislosti. Vyrábějí moc peněz, na což po čase doplatí obyčejní lidé. V rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI) to říká hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro ČR

Mnozí analytici otevřeně hovoří o tom, že globální ekonomika je až příliš předlužená. Jaký je váš názor?
Krize ukázala, že řada ekonomických teorií, které se považovaly za dané, neplatí. Byl velký omyl si myslet, že spotřebu na dluh lze dělat dlouhou dobu. Bohužel zadluženost je vysoká a v některých segmentech i roste, což je dáno tím, že to podporují centrální banky. Takto to vždy fungovalo, že když viděli pokles poptávky, tak se půjčilo, aby se ekonomika rozpumpovala.
V tuto chvíli je situace zvláštní v tom, že centrální banky stále realizují uvolněnou měnovou politiku, i v situaci, kdy poptávka neklesá, ale jde jen o pokles cen u pohonných hmot, potravin. Často řada ekonomů argumentuje, že to co dělají centrální banky, není správné. To jejich podporování ekonomiky se dostává do bodu, kdy to může mít více rizik, než užitku.

Není přece normální, že když někdo půjčí bance peníze, dostane zpět nulu nebo dokonce mínus. Nebo už ano?
Normální to není.

Vypadá to tak, že pár lidí, kteří mají páky, to baví, dělat další dluhy, protože na tom vydělávají. Nedoplatí ale na takovou hru s manipulacemi obyčejní lidé?
Ano, doplatí. Bohužel Evropská centrální banka (ECB) řekne, že i vlády musejí dělat strukturální reformy, aby podpořily trh práce a nezadlužovaly se zbytečně, ale ECB to sděluje jen obecně. Není dostatečně konkrétní.

Kam byste tedy za této situace dal své přebytky? Nehrozí, že se peněžní systém zadře?
Nemyslím, že se zadře. Politika centrálních bank je ale chrlit stále další peníze, pořád dodávají spoustu nových peněz do systému. A to vede k tomu, že se řeší co s nimi. Potom to automaticky vede k investicím do trhů, které se začnou přehřívat, a když zase přijde korekce, vyvolá to obavy, nejistotu. Ekonomiku to může nepříznivě zasáhnout. Řada centrálních bankéřů to dělá už příliš dlouho.

Nastala tedy doba na generační výměnu centrálních bankéřů?
Já myslím, že centrální banky si za pár let koledují o ztrátu nezávislosti, když se ukáže, že jejich politika vedla ke krizím. Kritika od politiků se už citelně ozývá z Německa. Centrální banky mohou přijít o těžce nabytou nezávislost. Pak už centrální bankéři jen těžko budou vysvětlovat, že to mysleli dobře a zásahy prováděli podle současné ekonomické teorie, a že je v tom vlády nechaly.

Kam si tedy uložit peníze? To se jeví jako velmi nejasné.
Jistě. To v tuto chvíli řeší téměř každý. Naprosto neuvěřitelné je, že i na desetiletých penězích jsou úrokové sazby na nule. Situace není určitě normální.

Takže koupit si nemovitost?
Česku nehrozí nebezpečný nemovitostní boom. V řadě zemí Evropy by ale mohl nastat. Nemovitosti tam rostou tak rychle, že je to už obrovské riziko. Projevuje se to v Rakousku, Německu. Když poptávka a ceny rostou moc rychle, může se velmi snadno stát, že najednou se prodávat přestanou. Tak začala hypotéční krize v USA. Nemovitosti rostly moc rychle. Začali se zadlužovat i lidé, kteří neměli odpovídající příjmy. Banky jim rády půjčily, protože to podporovala vláda, a trh nemovitostí se nafoukl tak, že padl. U nás nemovitosti začaly růst, ale až po několika letech stagnace. V Česku nejsou nemovitosti rizikové.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru