„Dražby nemovitostí přitahují více kupujících,“ říká prokuristka Eurodražby.cz Simona Krejčová

Rozhovor

Dražby nemovitostí lákají stále více kupujících. Logicky. Dům, byt či pozemek lze tak pořídit výrazně levněji. Ještě před pár lety přitahovaly dražby nemovitostí především obchodníky a v dražebních síních byli dva, tři lidé. Dnes to bývá už jinak, říká v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) Simona Krejčová, prokuristka společnosti Eurodražby.cz, která patří mezi lídry trhu dražeb nemovitostí.

Simona Krejčová, prokuristka společnosti Eurodražby.cz. Foto: Archiv

Rozvoj dražeb nemovitostí nastartovaly elektronické aplikace, že?
Ano. Už není potřeba cestovat do dražební síně. Řadu lidí dříve odrazovala i nejistota, jak se na dražbě chovat. To vše s elektronickými dražbami odpadá. Zúčastnit se lze snadno odkudkoli přes počítač nebo mobil. Pozvolna také vzrůstá kvalita dražených objektů.
U námi organizovaných dražeb ve 3. čtvrtletí roku 2016 se jedné dražby v průměru účastnilo bezmála šest účastníků. V období od října do prosince vzrostl průměr na jednu dražbu dokonce na téměř devět účastníků. Vyšší počet zájemců umožňuje, aby sám trh určil, jakou má nemovitost skutečně reálnou hodnotu, protože odhad je vždy jen určité vodítko.
Ať už se o dražbu uchází jakékoli množství zájemců, dražba vždy začíná dostatečně nízko, obvykle na 50 procentech odhadní ceny, aby byl prostor pro výhodnou nabídku. Oproti tradičnímu realitnímu prodeji tak dražby vynikají právě možností atraktivní ceny a také rychlostí, protože celý dražební proces trvá jen několik měsíců.

Dražby byly v minulosti provázeny pověstí, že si právníci přihrávají levné nemovitosti pro sebe. Jak je zaručeno, že dražba není lidově řečeno ohnutá?
Elektronické dražby nabízí zcela transparentní prodej. Dražby se může zúčastnit kdokoliv, kdo splní podmínky účasti. Sám dražebník do poslední chvíle neví, kolik lidí a kdo se samotné dražby zúčastní. Příchod elektronických dražeb znamenal otevření trhu. Odpadly tak veškeré spekulace i obavy, že by se zájemci mohli nějak domluvit. Celý systém je velmi komplexní a bezpečnost a důvěra kupujících i prodávajících je naprosto zásadní. Navíc lze dražit odkudkoli, z počítačů i mobilních zařízení.

Je dražba pro kupujícího náročná? Co musí splňovat?
Zúčastnit se dražby je velmi jednoduché. Zájemce by se vždy měl seznámit se samotnou nemovitostí, o kterou má zájem, a s informacemi uvedenými v dražební vyhlášce. Základní podmínkou účasti v dražbě je mít s naší společností uzavřenou smlouvu o uživatelském účtu, která opravňuje využívat systém elektronických dražeb, složit příslušnou dražební jistotu a mít stabilní připojení k internetu.

Kolik dražba prodávající/kupující stojí?
Jediná investice kupujícího je na začátku jeho čas, plus jistota, která musí být složena před dražbou. Ta se nicméně v plné výši vrací, pokud je zájemce neúspěšný a danou nemovitost nevydraží. Podmínky pro prodávajícího se sjednávají individuálně.

Může kupující nemovitost v dražbě financovat z předjednané hypotéky? Jak to probíhá, jak do toho vstupují banky?
Ano, může. Zájemce nicméně musí počítat s lhůtami pro úhradu ceny dosažené dražbou, které jsou uvedeny v dražební vyhlášce. Jak probíhá jednání s bankami je spíše otázka na zájemce. Nicméně banky již s nákupem nemovitostí, prostřednictvím dražeb, umí pracovat a vše by tak mělo být jednoduché a bezproblémové.

Jaký je vývoj zájmu o dražby ze strany prodávajících, jde-li o aukci, čili dobrovolný prodej?
V ČR vlastníci nemovitostí pro prodej využívají především služeb realitních kanceláří. Prodej nemovitostí prostřednictvím dražeb je poměrně specifický a je určen primárně jako nástroj pro banky. V zahraničí je situace trochu jiná, takže uvidíme, jestli se i u nás rozšíří dražby i pro běžný prodej. Počet zájemců o koupi potom závisí vždy na konkrétní nemovitosti, rozhoduje lokalita, typ nemovitosti a další parametry. Nicméně jelikož dražit se začíná obvykle na 50 procentech odhadní ceny, jsou dražby atraktivní, protože nabízí dostatečný manévrovací prostor pro všechny zájemce.

A jak se vyvíjejí exekuční dražby?
Naše společnost se exekučními dražbami nezabývá. Nezpeněžujeme nemovitosti pro exekutory.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Splátky hypoték už rostou pomaleji, než nájmy

Tempo růstu splátek hypoték v letošním třetím čtvrtletí výrazně zpomalilo. Zatímco splátka hypotéky (s LTV ve výši 80 %, pozn. aut.) za nový pražský byt o výměře 60 m² vzrostla ještě ve druhém čtvrtletí o 17 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB