„Je věc klienta, aby si sám ověřil, co kupuje,“ říká prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný

Rozhovor

Novostavby, byty a rodinné domy, rostou jako houby po dešti. Poptávka je značná. Developeři spěchají. A počítají. Čas, materiály, peníze. To jde mnohdy na úkor kvality. Zdivo praská, do objektů zatéká, pod okny fouká. Své by o tom mohli vyprávět ne jen mnozí klienti, ale i firmy, které se na odhalování vad specializují. Realitní kancelář ale není odpovědná za to, co prodává, to si musí kupující ověřit sám, říká v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI) prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.

Prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný. Foto: www.arkcr.cz/ČT1

Jaká je podle vás dnes úroveň technického stavu prodávaných novostaveb? Vím, že například před deseti lety některé projekty byly v zoufalém stavu. Jejich zhotovitelé, třeba u staveb rodinných domů v Praze – Horních Počernicích, pak byli třeba hvězdami televizních Černých ovcí.
Hodně se to díky konkurenci vylepšilo. Klienti jsou znalejší. Fatální nedostatky jsou výjimečné. Navíc kupující si najímají odborníky na posouzení technického stavu objektu.

Nezávislé experty na technický stav prodávaných projektů využívají i velké realitní kanceláře?
Tak to je věc klienta, jeho odpovědnost, aby si ověřil, co kupuje.

Počkejte, ale vy, realitní kanceláře, jste zprostředkovatelé, a prodáváte mu to. Není to tedy i částečná odpovědnost realitek, zda není byt či dům zfušován?
Není. Zprostředkovatel je ten, kdo zboží vezme a nabízí ho v daném stavu, v jakém je. Realitka nemá ani právo na to, aby vrtala do zdi nebo střechy a zkoumala, jaká je izolace. Skryté vady jsou komplikovaná záležitost. Realitní kancelář k odhalování vad není ani vybavená. Odborníka si může přizvat kupující.

Z kauz, které sledujeme, vyplývá, že některé realitní kanceláře si nechávají rezervační poplatky i v případech, kdy sejde z prodeje nemovitosti, ale nikoliv zaviněním klienta. Například kvůli tíživé životní situaci v rodině. Není to v rozporu ne jen s dobrými mravy, ale i občanským zákoníkem?
Je to o definici toho poplatku. Jedná se o zálohu kupní ceny. Občanský zákoník jasně vymezuje podmínky, za jakých podmínek se účtuje, a kdy se vrací. Je pravda, že se uzavírá řada nesmyslných tzv. rezervačních smluv. Realitního makléře může bohužel dělat kdokoliv. Je ale na klientovi, aby takovou smlouvu nepodepsal, aby si ji nechal prověřit právníkem. Například ve smlouvě může být jasně uvedeno, že nedostane-li kupující úvěr na bydlení, tak je mu záloha vrácena.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru