„Je věc klienta, aby si sám ověřil, co kupuje,“ říká prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný

Rozhovor

Novostavby, byty a rodinné domy, rostou jako houby po dešti. Poptávka je značná. Developeři spěchají. A počítají. Čas, materiály, peníze. To jde mnohdy na úkor kvality. Zdivo praská, do objektů zatéká, pod okny fouká. Své by o tom mohli vyprávět ne jen mnozí klienti, ale i firmy, které se na odhalování vad specializují. Realitní kancelář ale není odpovědná za to, co prodává, to si musí kupující ověřit sám, říká v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI) prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.

Prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný. Foto: www.arkcr.cz/ČT1

Jaká je podle vás dnes úroveň technického stavu prodávaných novostaveb? Vím, že například před deseti lety některé projekty byly v zoufalém stavu. Jejich zhotovitelé, třeba u staveb rodinných domů v Praze – Horních Počernicích, pak byli třeba hvězdami televizních Černých ovcí.
Hodně se to díky konkurenci vylepšilo. Klienti jsou znalejší. Fatální nedostatky jsou výjimečné. Navíc kupující si najímají odborníky na posouzení technického stavu objektu.

Nezávislé experty na technický stav prodávaných projektů využívají i velké realitní kanceláře?
Tak to je věc klienta, jeho odpovědnost, aby si ověřil, co kupuje.

Počkejte, ale vy, realitní kanceláře, jste zprostředkovatelé, a prodáváte mu to. Není to tedy i částečná odpovědnost realitek, zda není byt či dům zfušován?
Není. Zprostředkovatel je ten, kdo zboží vezme a nabízí ho v daném stavu, v jakém je. Realitka nemá ani právo na to, aby vrtala do zdi nebo střechy a zkoumala, jaká je izolace. Skryté vady jsou komplikovaná záležitost. Realitní kancelář k odhalování vad není ani vybavená. Odborníka si může přizvat kupující.

Z kauz, které sledujeme, vyplývá, že některé realitní kanceláře si nechávají rezervační poplatky i v případech, kdy sejde z prodeje nemovitosti, ale nikoliv zaviněním klienta. Například kvůli tíživé životní situaci v rodině. Není to v rozporu ne jen s dobrými mravy, ale i občanským zákoníkem?
Je to o definici toho poplatku. Jedná se o zálohu kupní ceny. Občanský zákoník jasně vymezuje podmínky, za jakých podmínek se účtuje, a kdy se vrací. Je pravda, že se uzavírá řada nesmyslných tzv. rezervačních smluv. Realitního makléře může bohužel dělat kdokoliv. Je ale na klientovi, aby takovou smlouvu nepodepsal, aby si ji nechal prověřit právníkem. Například ve smlouvě může být jasně uvedeno, že nedostane-li kupující úvěr na bydlení, tak je mu záloha vrácena.

Zavřít reklamu ×
  1. Nebude tedy lepší se realitkám vyhnout úplně? Zprostredkovatel, který za nic neručí a nic nemůže je k ničemu, jen kasíruje prachy a komplikuje řešení případných sporů…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nové byty se povolují hlavně v regionech

Od ledna do června letošního roku bylo v ČR podle čerstvě zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) povoleno celkem 22 721 bytů, což je nejlepší výsledek za první pololetí od roku 2006, kdy statistický úřad …

Dostupnost bydlení je v ČR nejhorší z EU

Nízká výstavba, zdražující byty a rekordně vysoké hypoteční sazby. To všechno vede k neustálému zhoršování dostupnosti vlastního bydlení. Podle aktuálních dat Indexu prosperity Česka sestavovaného Českou spořitelnou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB