Neděláme zázraky! U nás je to dřina, která ale přináší výsledky, říká fyzioterapeutka Romana Holaňová

Rozhovor

Sanatoria Klimkovice patří k nejmladším lázním v České republice. Jejich přírodním léčivým zdrojem je unikátní třetihorní jodobromová voda, ale v posledních pěti letech jsou vyhlášena hlavně díky specializovaným rehabilitačním programům pro děti i dospělé s různými typy neurologických postižení. Jak umí pomáhat lidem s dětskou mozkovou obrnou, s roztroušenou sklerózou, pacientům po cévních mozkových příhodách, nebo po úrazech mozku, jsme se ptali vedoucí fyzioterapeutky Sanatorií Klimkovice Romany Holaňové.

Před šesti lety jsme zavedli KlimTherapy u dětí. Výsledky nás přesvědčily, že jsme ji rozšířili i pro dospělé, říká Romana Holaňová. Foto: www.pourazova-pece.cz

Co je nejsilnější stránkou Sanatorií Klimkovice?
Myslím, že je to kombinace naší jodobromové solanky, kterou tradičně využíváme ke zlepšení procesu rehabilitace pro naše klienty, s nemodernějšími rehabilitačními metodami, které přivážíme ze zahraničí. Před šesti lety jsme byli první v České republice, kdo zavedl neurorehabilitaci s využitím oblečku Therasuit, kterou jsme převzali z Michiganu. Ve spolupráci s odborníky z michiganské neurorehabilitační kliniky jsme ji začlenili do konceptu neurorehabilitace, dnes už známé jako KlimTherapy. A jsme moc rádi, že center, která poskytují tuto formu rehabilitační péče, v České republice přibývá. Také jsme byli před čtyřmi lety v České republice průkopníky s nuceně navozenou terapií, takzvanou CI Therapy, ve které nás vyškolili specialisté z univerzity v Alabamě. Dnes se k nám jezdí tuto metodu učit fyzioterapeuti z celé České republiky.
Za posledních sedm let se Sanatoria Klimkovice radikálně proměnila. Z klasických lázní se stalo specializované neurorehabilitační centrum, které se zaměřuje nejen na dospělé, ale ve velké míře také na děti. Dnes jsme jediné lázně v České republice, které pro neurorehabilitaci dětí využívají spolu s moderními rehabilitačními metodami také léty prověřenou jodobromovou solanku, a jsme jediné pohybové lázně v Moravskoslezském kraji, které mají svou dětskou léčebnu.

Neurorehabilitační program KlimTherapy je vlajkovou lodí Sanatorií Klimkovice. O co jde?
Je to ucelený koncept rehabilitační péče o klienta, s nímž pracuje fyzioterapeut systematicky denně tři až čtyři hodiny. Nejpodstatnější částí je samozřejmě cvičení, během něhož se používá tzv. kosmický obleček se soustavou gum, kterou si může fyzioterapeut nastavit tak, aby pomáhal nahradit dosud nefunkční nebo oslabené svaly. Samotnému cvičení vždy předchází příprava, prohřívání svalů, promasírování.
Program KlimTherapy se individuálně nastavuje na míru každého pacienta. Je velmi náročný, dal by se s nadsázkou přirovnat k tréninku vrcholových sportovců, a klient na něj musí být fyzicky i psychicky připraven. Ale díky tomu je tak účinný. Jako u všeho, co se člověk učí – a pacient s neurologickým postižením se učí – je důležitá intenzita a opakování. Není to zázračná metoda, je to dřina, která se ale vyplácí. Před šesti lety jsme zavedli KlimTherapy u dětí. Výsledky nás přesvědčily, že jsme ji rozšířili i pro dospělé. Mimo jiné proto, že naši pravidelní klienti, kteří dosáhli věku osmnácti let, chtěli pokračovat v tom, co jim prokazatelně pomáhá.

Pro koho je program KlimTherapy určen?
Využíváme ho u pacientů, kteří mají pohybové potíže vesměs v důsledku nějakého postižení mozku, ať už vrozeného nebo získaného. Může to být například dětská mozková obrna, ale třeba také nějaké trauma mozku po úraze, dopravní nehodě a podobně. Ale ne pro každého klienta se KlimTherapy hodí, vždy je nutné, aby jeho stav posoudil lékař, který navrhne některý z našich specializovaných programů. Máme připravené i programy pro menší děti, nebo pro klienty s rozsáhlejším postižením, kteří by KlimTherapy na úvod nezvládli. Mohou absolvovat, zjednodušeně řečeno, „jemnější“ programy RehaKlim, nebo RehaBasic.
Pokud se pohybové omezení týká zejména některé horní nebo dolní končetiny, pak se osvědčuje CI Therapy. Ta obrací naruby původní koncept rehabilitace, kdy se klient učil používat hlavně nepostiženou končetinu. Ve svém důsledku to znamenalo, že stav té postižené se dále zhoršoval. CI Therapy se snaží naopak rozhýbat i paretickou končetinu. Při terapii ruky má pacient tu nepostiženou znehybněnou, a to nejen při cvičení, ale i při běžných denních činnostech. Znehybnění nutí nejen jeho tělo, ale také jeho mozek, zapojit postiženou končetinu.

Umíte pomoci pacientům, kteří trpí vlivem onemocnění nebo úrazu spasticitou některé končetiny?
Spasticita je patologické zvýšení napětí svalů, kvůli kterému pacient nemůže natáhnout končetinu, která pak vypadá „pokrouceně“. Většina cvičení uvolňuje spastické končetiny, navíc nám pomáhá jodobromová solanka.
Speciálně pak využíváme například PANat nafukovací dlahy, které usnadňují práci terapeutovi, umožňují provádět taková cvičení, kterých by pacient nebyl jinak schopný, a hlavně prodlužují terapeutický efekt cvičení. Dlaha se nasune na danou část postižené ruky či nohy a pomalu se nafoukne. Tak se končetina zafixuje v žádoucím postavení, tedy například natažená. Aplikaci dlahy ale samozřejmě musí předcházet uvolňující terapie končetiny, po ní se pokračuje v aktivním cvičení.

Před třemi lety jste v dětské léčebně otevřeli lokomoční centrum. Můžete vysvětlit, k čemu slouží?
Do našeho lokomočního centra jsme soustředili terapeutické zařízení a přístroje, které pomáhají s nácvikem chůze. Cvičí v něm děti s dětskou mozkovou obrnou, s traumatickým postižením mozku po úraze nebo nehodě, se skoliózou páteře, po cévní mozkové příhodě, s revmatickým onemocněním, nebo například svalovou distrofií a podobně.
K dispozici tam je například dynamický vertikalizátor Thera-trainer Balo, který umožňuje nácvik rovnováhy ve vertikální poloze zcela nechodícím pacientům, rehabilitační chodník Therapie, nebo nově také první český Prodrobot na nácvik chůze. Chodník Therapie naše fyzioterapeutky samy zkombinovaly s prvky jiné rehabilitační metody, aby na něm mohly trénovat i děti, které nedokážou bez pomoci stát. Nově vzniklému zařízení, které využívá zpevňující gumy, říkáme Spiderwalk, protože pacient v něm vypadá tak trochu jako Spiderman.

Při postiženích mozku pacienta často trápí nejen pohybová omezení, ale například také poruchy paměti, řeči nebo dokonce polykání, někdy i psychické problémy. Existují nějaké rehabilitace i pro ně?
Každý klient dostává program na míru, takže pokud má některé z uvedených potíží, umíme mu nabídnout potřebné terapie pod jednou střechou. Naše specializované kognitivní centrum je vybavené počítači se sofistikovanými programy určenými k tréninku mozku dle potřeb, stavu a úrovně pacienta. Přitom v základním, finančně náročném vybavení je dokonce počítač se software, s nímž mohou trénovat mozkové funkce dokonce i lidé, kteří vůbec nejsou schopni viditelné zpětné vazby, nijak nekomunikují. V případě potřeby se pacientovi individuálně věnuje psycholog. U některých klientů přidáváme speciální logopedii, kde pacient trénuje nejen komunikaci, ale třeba polykání potravy a podobně. Zásluhou našich lázní se do České republiky poprvé dostala také speciální léčba dysfagie, tedy získané poruchy polykání, kterou úspěšně používají kliničtí logopedi ve světě. Využívá přístroje VitalStim a je určena hlavně pro pacienty po cévní mozkové příhodě nebo po úrazu hlavy.
Pokud mají zaveden PEG, tedy umělý přívod potravy přímo do žaludku, pak se terapie soustředí na jeho odstranění. Jde o poměrně náročnou a pro pacienty velmi důležitou metodu, pro kterou je v České republice jen velmi málo odborníků. Principem VitalStim terapie je specializovaná forma neurosvalové elektrické stimulace. Do svalů krku se pomocí elektrod dodává malý, pečlivě kalibrovaný elektrický proud, který stimuluje motorické nervy v hrdle, zatímco se pacient snaží vyvolat polknutí.
Opakovaná terapie viditelně zlepšuje polykací funkce. Před nedávnem ji absolvoval například pacient, který utrpěl těžké poškození mozku po dopravní nehodě a je celkově paralyzovaný. Nadšeného sportovce a cyklistu srazilo osobní auto, takže se mu opravdu z minuty na minutu změnil život. Jeho manželka dělá vše proto, aby mohl zase plnohodnotně žít, proto ho k nám přivezla na tuto speciální terapii.

Rozhovor byl převzat na základě souhlasu z webu projektu Poúrazová péče
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB