bool(false)

ROZHOVOR: Obnovitelné zdroje zachrání až 7 milionů životů, říká šéf Aliance pro energetickou soběstačnost

Rozhovor

Vědci z prestižní Stanfordovy univerzity ve Spojených státech zveřejnily studii, podle níž není technickým problémem, aby 139 států s největšími emisemi oxidu uhličitého včetně Česka přešly do roku 2050 výhradně na obnovitelné, tedy čistí zdroje. Podle Martina Sedláka z Aliance pro energetickou soběstačnost to není utopie. „Studie je vlastně vzkaz společnosti: pokud se rozhodnete zbavit fosilních zdrojů, podaří se udržet změny klimatu v mezích, zachráníte až sedm milionů životů lidí, kteří by se stali obětí znečištěného ovzduší a desítky bilionů dolarů ročně za zabránění škod opět v důsledku spalování uhlí nebo ropy,“ říká Sedlák v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz)

Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost. Foto: Archiv

Je to opravdu reálné, aby 139 zemí světa přešly do roku 2050 výhradně na obnovitelné zdroje energie? Nemyslím jen z technického hlediska, ale rovněž z politického.
Tým kolem hlavního autora studie Marka Z. Jacobsona ve své práci přímo uvádí, že větrné a solární elektrárny jsou již dnes dostatečně rozvinuté technologie, na které lze vsadit budoucnost energetiky. Další vývoj naopak očekávají v oblasti akumulace – pro ukládání elektřiny nebo v oblasti vodíkových baterií. Jejich práce však není jasně dané dogma. Nabízí scénář možného vývoje, jak se zbavit závislosti na fosilní energetice, a technologie, kterými můžeme takového stavu dosáhnout. Studie je vlastně vzkaz společnosti: pokud se rozhodnete zbavit fosilních zdrojů, podaří se udržet změny klimatu v mezích, zachráníte až sedm milionů životů lidí, kteří by se stali obětí znečištěného ovzduší a desítky bilionů dolarů ročně za zabránění škod opět v důsledku spalování uhlí nebo ropy. To je přeci investice, která se vyplatí.

To ale pořád mluvíte o technické stránce, nikoli o té politické. Někdo přece musí rozhodnout, kudy se bude vývoj v energetice dál vyvíjet.
Právě vyčíslení pozitivních dopadů rozvoje obnovitelných zdrojů nebo čisté elektromobility je jasným vzkazem pro politiky. Právě politické rozhodnutí je však největší slabinou plánu na proměny energetiky. V sousedním Německu můžeme vidět silnou podporu pro postupné zvyšování podílu obnovitelných zdrojů téměř napříč celým politickým spektrem. Naopak v USA prosazoval opatření na ochranu klimatu a snížení emisí Barack Obama, ale nový prezident Donald Trump jeho balíček na podporu čisté energetiky zrušil.

A co velké nadnárodní společnosti obchodující s ropou nebo zemním plynem, případně významní světoví exportéři včetně Ruska – jak ti se k takovým plánům na přechod k čisté energetice staví?
Již předloni se sedm vůdců celosvětově ekonomicky nejvýkonnějších zemí ve skupině G7 (Kanada, USA, Itálie, Japonsko, Velká Británie, Francie a Německo) shodlo na společném závazku – ukončit do roku 2050 spotřebu fosilních paliv a přejít na získávání energie z čistých zdrojů. Snižování emisí po celém světě se váže také k mezinárodní klimatické dohodě z Paříže. Opatření na ochranu klimatu mají podporu globálních firem, jako je Google nebo Facebook. V praktické rovině můžeme ústup od spalovacích motorů zaznamenat také v prohlášeních automobilového průmyslu. Elektromobily bude nabízet Volvo, VW nebo Škoda. Záleží na stabilitě politického prostředí. Především to může dát jistotu rozvoje energetiky šetrné k životnímu prostředí a odolné vůči tlakům obchodníků s ropou nebo zemním plynem.

Jak je na tom z vašeho pohledu Česko? Využívá obnovitelné zdroje dostatečně? Kde vidíte největší rezervy?
Ve využití obnovitelných zdrojů máme rezervy. Po skokovém růstu solárních elektráren v roce 2010 se tento obor smrknul pouze na malé instalace na rodinných domech. Naštěstí nový zájem o instalace na střechách průmyslových podniků oživuje podpora v rámci operačních programů ministerstva průmyslu. Díky ní vznikají projekty, které pomáhají zvýšit míru energetické soběstačnosti firem. Dál však stagnuje česká větrná energetika. Letos se po letech půstu dokončí větrný park na Liberecku. Třináct větrných turbín vyrobí tolik elektřiny, jako spotřebuje 15 tisíc průměrných českých domácností. Je to však stále kapka v moři cílů v nové energetické koncepci. Větrnou energetiku by však mohly oživit aukce nových kapacit, které od letošního roku běží s úspěchem v sousedním Německu. Rozhodnutí však záleží na politicích.

Právě roky 2009 a 2010 jsou ještě v živé paměti kvůli tomu, že stát v této době vůbec nezvládl rozvoj fotovoltaiky, takže ještě dlouhé roky budou veřejné zdroje dotovat provoz elektráren miliardami korun ročně. Nemůže se něco takového opakovat?
Skokový nárůst instalovaného výkonu solárních elektráren v této době ale nebyla chyba technologie, ale lidí, kteří měli tento obor regulovat. Poslanci, úředníci… Je třeba se z minulosti poučit a myslet na to při nastavování nových podmínek. Dnes je solární energetika o sedm let vývoje dál. Panely mají lepší účinnost, jsou cenově dostupnější a v kombinaci s akumulací energie mohou zvýšit využití čisté elektřiny přímo v místě výroby. Impulsy, které povedou k průběžnému využití možností výroby elektřiny pomocí slunečního záření, lze nastavovat v souladu s podporou samovýroby v domácnostech, firmách nebo úřadech.

ČEZ, EO.n, ale i další firmy už nějakou dobu nabízejí, že zájemcům postaví malou fotovoltaickou elektrárnu na klíč na střeše třeba jejich rodinného domu. Jaký je o to zájem? Je to podle vás reálná cesta rozvoje obnovitelných zdrojů?
Solární elektrárna na střeše v kombinaci s baterií nebo akumulací do teplé vody je ideálním řešením pro rodinné nebo bytové domy. Na častých dotazech ze strany veřejnosti cítíme, že zájem o využití fotovoltaiky průběžně roste. Svá řešení nabízí nejen ČEZ a E.On, ale také drobné české firmy. Růstu pomáhají dobře nastavené podmínky v programu Nová zelená úsporám. Od září letošního roku se dokonce v tomto programu zvýší podpora až na možných 150 tisíc korun pro baterii s vyšší kapacitou.

Jak se díváte na rozvoj elektromobilů? Většina elektřiny v Česku se přece stále ještě vyrábí v uhelných elektrárnách. Jaké je podle vás budoucnost obnovitelných zdrojů v dopravě?
Odpovědí se dostáváme zpět ke studii vědců ze Stanfordovy univerzity. Pokud přejede energetiky na obnovitelné zdroje, bude dost elektřiny také pro elektromobily. Elektromobil poháněný pomocí mixu energie z obnovitelných zdrojů má třetinové množství emisí oproti spalovacím motorům při porovnání celého životního cyklu. Další možností pro čistou dopravu je například biometan. Pro jeho výrobu můžeme využít biologickou část odpadů, které končí bez užitku na skládkách.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Opening

Češi nadávají na své hory, ale stejně na ně jedou

Ačkoli se více než polovina Čechů domnívá, že jsou tuzemská lyžařská střediska přeplněná a poskytují služby na nižší úrovni, než je tomu v zahraničí, přesto do nich opakovaně vyrazí 91 procent respondentů. Vyplynulo …

Je tu úplněk. Pozor na zlámané nohy a nabouraná auta

Měsíčnímu úplňku, který se znovu objeví poslední lednový den, se přisuzuje až magická moc. Lidé mu často přisuzují náměsíčnictví, ale třeba také vyšší počet zplozených chlapečků nebo větší aktivitu až agresivitu …

Při prodeji pojištění budou zákazníci lépe chráněni

Desítky tisíc zprostředkovatelů zřejmě čeká proces získávání nové licence a vzrostou také požadavky na jejich profesionalitu. Klienti, kteří si od nich kupují pojistky, by se měli dočkat vyšší srozumitelnosti a …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Bojíme se regulací, zní od firem z celého světa i ČR

Analýza
Pro firmy z celého světa je největším rizikem pro podnikání regulace, kterými se jednotlivé státy připravují na možné scénáře ekonomicko-politického vývoje. Vyplývá to z aktuálního celosvětového průzkumu poradenské společnosti BDO. Tato obava se přitom od loňska výrazně zvýšila. Jiné studie a ankety dokládají, že obdobné obavy mají rovněž podnikatelé v České republice.
Rolovat nahoru