Stále více firem „krade“ zaměstnance, říká šéf personální agentury Tomáš Surka

Rozhovor

Je to vlastně dobře, že má Česko rekordně nízkou nezaměstnanost? Spousta velkých, ale i malých podniků a firmiček moc pozitiv nevidí. Spíše naopak. Extrémně málo lidí bez práce pro ně znamená, že jen horko těžko shánějí kvalifikované zaměstnance. Stále častěji se proto uchylují k tomu, že si s jinými firmami „přetahují“ lidi. Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) uvedl, že některé podniky mají dokonce vytipované konkurenční firmy, odkud rády berou nové zaměstnance.

Tomáš Surka, šéf personální agentury McROY. Foto: Redakce

Nakolik je v současné situaci extrémně nízké nezaměstnanosti vážný problém vzájemného „přetahování“ zaměstnanců z jedné firmy do druhé?
Je to stále častější jev, společnosti mají někdy přímo vytipované firmy, odkud rády přijímají pracovníky, kteří již mají potřebné znalosti. Ušetří tak čas při zaškolování.

Jaké jsou nejčastější metody, jak získat nového pracovníka od konkurence? Je to pouze vyšší plat, služební mobil, nebo se v poslední době objevily nějaké novinky?
Peníze jsou stále tím hlavním argumentem. Pro spoustu lidí ale může být motivací například lepší lokalita nového pracoviště vzhledem ke svému bydlišti, případně další benefity, jako je auto nebo flexibilní pracovní doba. Z těch dlouhodobějších hraje roli také kariérní růst nebo práce na zajímavějších projektech, atraktivnější pracovní pozice či větší zodpovědnost.

Zaznamenal jste i nějaké hodně netradiční způsoby náboru? Třeba jako když jedna firma poskytla služební auto i pro soukromé účely řadové účetní, ačkoli takový benefit dříve býval výsadou spíše vysoce postavených manažerů.
Spíše se setkáváme s velkým navýšením platu oproti současnému stavu – v některých případech je to dokonce až dvojnásobek. Ale mohou to být samozřejmě i vámi zmíněný benefit.

Jak se vlastně může vedení společnosti bránit takovým konkurenčním nabídkám od jiných firem, aby nepřišla od své kvalitní zaměstnance? A existuje vůbec nějaká účinná obrana?
Nejlepší obranou je nepřestávající péče o své zaměstnance, vědět na čem jim záleží a pokud to jde, tak vycházet vstříc, udržovat odměňování a benefity konkurenceschopné. Zaměstnanci především nesmějí mít pocit, že si jejich práce současný zaměstnavatel neváží. V takovém případě jsou samozřejmě náchylnější ke změnám působiště.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Kingston Technology si drží pozici jedničky na trhu

Společnost Kingston Technology Europe Co LLP figuruje v nejnovějším žebříčku sestaveném DRAMeXchange, divizí analytické společnosti TrendForce, jako největší dodavatel paměťových modulů DRAM na světě.

Pila Javořice zahájila investici za 400 milionů korun

Pila Javořice, třetí největší zpracovatel dřeva v ČR, zahájila největší modernizaci pořezové technologie za dobu své existence. V minulých dnech odstavila pásové technologie na pilnici, které nyní demontuje, aby je …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru