Rozjela se soutěž, kdo si více kopne do vlády. Zatím vede Kalouskovo strašení bankrotem

Analýza
V čím horším stavu jsou veřejné finance, tím chmurnější jsou výhledy. V neděli se v televizi bývalí ministři shodli na tom, že deficit státního rozpočtu skončí letos ještě hůře, než si vláda naplánovala. Musím s nimi bohužel souhlasit.
Na Kalouska si dejme pozor. Když je v opozici, zní jako nejpravicovější politik v republice, ale když byl ale u moci, moc pravicový nebyl. Ilustrační foto: Lukáš Vrána - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70759612

Nedivil bych se, kdyby se deficit státního rozpočtu nakonec blížil ke 400 miliardám korun místo předpovídaných miliard korun. Ukazuje se, že takto špatně sestavený rozpočet jsme ještě nikdy neměli. Ministr v rozpočtu zapomněl na kdeco od valorizací penzí až po menší výběr nových daní.

Některým vládním politikům vůbec nevadí, v jakém stavu je státní pokladna, a ignorují fakt, že tato vláda zadlužila naši zem v průměru každý den o 1,15 miliardy korun (od nástupu do funkce do konce letošního března, pozn. aut.). Neustále přicházejí s novými a novými návrhy, kde mohou rozhazovat veřejné peníze.

Nejprve to bylo pět tisíc za každé dítě, pak výchovné, a nakonec dotace pro lidi, kteří zdědí po babičce dům v žalostném stavu. Vůbec nechápu, jak někdo může přicházet s podobnými nápady. Kdyby byl ministr financí co k čemu, tak tyto diskuse utne hned v začátku jako nesmyslné.

Média jsou plná strachu

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek mluví o možnosti státního bankrotu. Podle mě ale jde jen o pravicový populismus. Kdyby na tom byly naše veřejné finance tak zle, že bychom směřovali k bankrotu, neměli bychom tak dobrý rating jako dnes.

PSALI JSME:
Agentura Standard & Poor's Česku potvrzuje rating

Nicméně je jasné, že pokud bychom stejně špatně jako letos hospodařili i příštích mnoho let, mohli bychom se jednou k bankrotu dopracovat. Je to ovšem málo pravděpodobné. Zaprvé dříve či později přijde vláda, která bude umět šetřit.

I kdyby ale nešetřila, tak už u dluhu 55 procent hrubého domácího produktu (HDP) narazí stát na dluhovou brzdu a bude muset sestavit minimálně vyrovnaný rozpočet, když už ne přebytkový.

Miroslav Kalousek pochopitelně ví, že bezprostředně žádný bankrot nehrozí, a tak pro Hospodářské noviny tento týden uvedl: „Samozřejmě bankrot není za dveřmi. Ale cesta k němu je přímá a občas dokážeme vymyslet i zkratku.“

Vláda je úplně zoufalá a nedokáže na Kalouskův výrok reagovat. Vůbec neví, co má dělat. Nechává si radit od ekonomů, kteří jí navrhují zvyšování daní, což je ale proti předvolebním slibům koalice SPOLU.

PSALI JSME:
Fialova vláda hodlá porušit klíčový volební slib a zvyšovat daně

Skoro se mi zdá, že Národní ekonomická rada vlády (NERV) pracuje pro opozici, protože pokud udělá vláda to, co NERV doporučuje, podvede své voliče. Pak si může být jistá tím, že už ji lidé příště nezvolí.

Na chytré škrty už není čas

Řešení je přitom snadné a stačí k němu čtyři kroky:
a) Sníží se počet státních zaměstnanců zpět na úroveň roku 2012,
b) zastaví se téměř všechny dotace,
c) zruší se daňové výjimky,
d) všechna ministerstva si škrtnou výdaje ve výši 5 až 10 procent.

Křižovat se teď nad tupými škrty je pozdě. Deficit je tak obrovský, že na chytré škrty už zkrátka není čas. Výmluvy, že něco je priorita, ukazují, že dotyčný jen nepochopil, jak vážná je situace. Už nemáme nic, kde bychom si mohli dovolit rozdávat.

PSALI JSME:
Chystané změny DPH zdraží vodu a léky a zvýší zisky obchodním řetězcům. Půjde nejspíše o maskované zvýšení daně občanům

Navrhovaná změna DPH je podle mě úplně mimo. Pokud bych chtěl systém zjednodušit, jak tvrdí vláda, zavedl bych jednotnou daň. Navrhovaný stav bude jen eldorádem pro daňové poradce.

Zvýšené inkaso ve výši 24 miliard korun je podle mě neadekvátní tomu, jaké politické náklady to vládu stojí. Krok je to nejen nepopulární, ale navíc přichází v době vysoké inflace, kterou obratem ještě zvýší. Kdybych byl politikem, DPH vůbec neřeším.

Bohužel se nám tu rozmohl takový nešvar, že ministrem financí není ekonom. Není jím ani nikdo, kdo by dříve ve financích pracoval. A jestliže si může elektrikář hrát na ekonoma, já si mohu zahrát na politologa.

Hypotéza: Kalousek jede kampaň

Podle nejnovějšího průzkumu CVVM hodnotí Češi vládu Petra Fialy jako nejhorší od roku 2013. Lidé jsou nespokojeni s programem, činností i složením vlády. Mám kolem sebe mraky lidí, kteří vládu volili a nyní jsou nespokojení.

PSALI JSME:
Takto špatné hospodaření státu nepamatuji

A v tomto čase se najednou ve všech médiích objevuje jako velký kritik vlády Miroslav Kalousek. Kdyby se tam objevil občas, řekl bych si, že to je pochopitelné. I Topolánek se občas někde objeví. Když ho ale čtu, vidím či slyším denně, říkám si, že to asi nebude náhoda. Myslím, že zde někdo rozjel kampaň, aniž by si toho kdokoliv všiml.

V médiích se objevila zmínka o tom, že zvažuje kandidaturu do Evropského parlamentu. Jestli je ovšem pravdou, že na tom není dobře s cizími jazyky, možná zvažuje i nějaké domácí politické angažmá. Velmi výrazně okopává nohy ODS a média mu k tomu překvapivě dávají dost prostoru. A to i ta, která vládu dlouhodobě hájí.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny Kalousek připustil, že se mu po politice stýská. Myslím, že se do ní vrátí. Bude tvrdit, že bez něj bude příštím premiérem zase Babiš a hodně lidí mu to uvěří. Současná vláda děla vše tak špatně, že se Babiš nemusí ani moc snažit.

Na Kalouska si ale dejme pozor. Když je v opozici, zní jako nejpravicovější politik v republice, ale když byl ale u moci, moc pravicový nebyl. Ostatně i teď tvrdí, že je ochoten zvyšovat daň z příjmu a majetkové daně. Skutečná pravice ale daně nezvyšuje.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi mají „blbou náladu“. Vláda by měla aktivněji komunikovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky budou díky ČNB o něco dostupnější

Dobrá zpráva pro zájemce o vlastní bydlení přišla ze čtvrtečního zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB). Ta zrušila s platností od 1. července jeden z limitujících požadavků na žadatele o hypotéku, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB