Rozpoznat pravou kůži od levných imitací dokáže laik jen těžko

Kabelky, brašny, boty, peněženky, opasky nebo hodinkové náramky – to vše mají Češi rádi v kůži. A poptávka po výrobcích z pravé kůže stoupá. Na trhu je ale nepřeberné množství nekvalitních imitací. Jak poznat pravou kůži od levné náhražky?
Rozpoznat pravou kůži od levných imitací dokáže laik jen těžko. Foto: Pixabay

Laik by řekl, že pravá kůže bude výrazně dražší než imitace, orientoval by se tak při nákupu podle ceny. Opak je ale pravdou. Laciné imitace mohou být mnohdy výrazně dražší než kvalitní kůže. „Výrobci imitací kůže dovedli svou práci k dokonalosti a jejich výrobky se na první pohled od pravé kůže takřka neliší. Svou práci chtějí také pořádně zaplatit. Není tak výjimkou, že například kabelka vyrobená z laciného materiálu je ve výsledku dražší než ta, která je skutečně vyrobená z pravé kůže,“ upozorňuje Ivan Petrův, ředitel Brašnářství Tlustý a spol.

Poznat na první pohled rozdíl mezi imitací a pravou kůží je téměř nemožné. „U většiny běžných materiálů je problém v tom, že vrchní vrstva je barva a více či méně těžký polyuretanový zástřik. Čistě přírodní kůži, tzv. full grain, v běžném obchodě zákazníci skoro nenajdou, je velmi drahá. Výrobci ale dnes používají nejrůznější technologie, aby efekt lícové kůže imitovali. Často velmi úspěšně, rozdíl se pozná po několika letech, kdy se svrchní vrstva začne odlupovat, z tašky začnou lézt nejrůznější celulózové výztuhy a materiál popraská,“ popisuje Petrův.

Kůže není dokonalá a právě na to by měl zákazník při nákupu myslet. „Na pohled pro laika poznat kůži a její kvalitu je velmi těžké. Obecně platí, že materiály, které vypadají jako plast, mají většinou polyuretanový zástřik. Pravá kůže se zpravidla pozná tak, že není dokonalá, má vrásky, pihy a někdy i vrypy. To, že je výrobek označen štítkem „Pravá kůže“, ještě nic neznamená. Výrobci používají toto označení často i na výrobky z podřadných usní,“ říká Petrův.

PSALI JSME:
Nechráníme ani zvířata, ani lidi

V posledních letech se na trhu objevuje eko kůže, s pravou kůží nemá ale nic společného. „Jde o umělý materiál, který je vyroben ekologickou cestou. Skládá se ze dvou vrstev – horní ze stoprocentního polyuretanu a jako podklad slouží stoprocentní bavlněný úplet. Technologie jsou dnes takové, že laik na pohmat i pohled rozdíl od takzvaných tlačených vzorů nepozná.

Poptávka po kožených výrobcích roste, zákazníci mají ale často větší očekávání, než je výrobek z pravé kůže schopen splnit. „Většina značek dnes používá materiály, které jsou stabilní, odolné proti vodě, oděru, často vzorované – u nich si zákazník může být jist, že tyto materiály mají s pravou kůží pramálo společného. Kůže totiž stárne, a to ne každému vyhovuje. Dnes mají zákazníci často nereálná očekávání a předpokládají, že kožený výrobek lze namočit, že se neodře a zůstane navždy stejný. To pak ale není kůže, ale právě imitace,“ uvádí Petrův.

I u výrobků z pravé kůže je třeba vybírat. Ne všechny jsou stejně kvalitní. Záleží i na zemi, z níž kůže pochází. V brašnářstvích a v designových ateliérech se nejčastěji používá hovězí a telecí useň. To je materiál, který je vhodný jak na drobné výrobky, jako jsou peněženky, tak na kabelky nebo brašny a opasky. Hovězí useň je hrubší, záleží na vyčinění. Telecí useň patří k nejkvalitnějším usním vůbec – používá se na ty nejdražší výrobky, je jemná, ale velmi pevná.

PSALI JSME:
Jaké padělky letos frčí?

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru