Rozvod Gatesových bude nejdražší v dějinách. Dělit se bude 130 miliard dolarů

Analýza
Rozvod Melindy a Billa Gatesových, který pár oznámil v pondělí, bude velmi pravděpodobně nejdražším v historii. Rozdělovat by se při něm mohlo zhruba 130 miliard dolarů. To je suma odpovídající 2,8 bilionu korun. Přitom roční příjmy státního rozpočtu ČR jsou letos plánovány na 1,49 bilionu korun. Gatesovi tedy budou zhruba dělit peníze, jež vláda získává na dvouletý provoz České republiky. 
Manželé Melinda a Bill Gatesovi na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu v roce 2009. Foto: Remy Steinegger, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9980318

Majetek Billa Gatese, spoluzakladatele Microsoftu, činí ke včerejšímu dni 145,8 miliardy dolarů. Vyplývá to z údajů agentury Bloomberg, která data o jmění nejbohatších lidí planety aktualizuje denně. Po Jeffu Bezosovi, Elonu Muskovi a Bernardu Arnaultovi je tak Gates momentálně čtvrtým nejbohatším člověkem na světě.

Dosud byl nejdražším rozvodem ten, jenž před dvěma lety ukončil manželství zmíněného Bezose a jeho choti Mackenzie. Mackenzie Scottová je po rozvodu jednou z nejbohatších žen planety. Podle dnešních údajů Bloombergu činí její majetek 59,9 miliardy dolarů, což z ní dělá 21. nejbohatšího člověka světa.

V rámci rozvodového vyrovnání získala Mackenzie čtyřprocentní podíl v Amazonu, jejž její exmanžel zakládal, takže ukončení manželství jí jen v hodnotě tohoto podílu tehdy vyneslo 38 miliard dolarů. Tento majetek je stále i dnes základem jejího enormního bohatství.

Jenže zatímco Bezosovi se brali v době, kdy se Jeff k nebohatším lidem planety svým majetkem rozhodně ani neblížil, Gatesovi za sebou měli po svatbě roku 1994 sotva líbánky, když se Bill stal nejbohatším Američanem. Tehdy s majetkem 9,4 miliardy dolarů.

PSALI JSME:
Zakladatel Amazonu včera každé tři vteřiny vydělal tolik, co běžný Čech za celý život

Ačkoli byl v době krátce po svatbě Gates již nejbohatším Američanem, jeho majetek získaný v době před uzavřením manželství, do nějž podle všeho vstupoval bez předmanželské smlouvy, činil pouze 6,4 procenta majetku současného.

Pokud by se uvedená suma 9,4 miliardy dolarů upravila o inflaci, k níž v USA od poloviny 90. let došlo, naroste na necelých sedmnáct miliard dolarů. To znamená, že Gates v době svého manželství rozhojnil majetek o 146-17=129 miliard dolarů. Pokud by se tedy dělila striktně suma získaná během manželství, bude se dělit právě již zmíněná částka odpovídající necelým 130 miliardám dolarů.

Podle legislativy amerického státu Washington, kde Gatesovi bydlí, by se majetek získaný během manželství měl pojímat jako vlastněný rovnocenně oběma manželi. To však neznamená, že se při rozvodu bude automaticky dělit napůl. Konečné slovo bude mít soud. Veřejnost se ani nikdy nemusí dozvědět, jak pár svůj majetek vlastně přesně rozdělil.

PSALI JSME:
Manželství bez předmanželské smlouvy je sázka o polovinu majetku

Celou věc dále komplikuje to, že Gates vložil podstatnou část svého majetku do společné nadace, kterou s Melindou vede a podle všeho hodlá vést po rozvodu i nadále. Do nadace převedl značnou část svého podílu v Microsoftu, takže akcie této firmy nyní představují pravděpodobně méně než pětinu jeho vlastního majetku.

Největší položkou Gatesova vlastního jmění je nyní holdingová společnost Cascade Invesment, která spravuje majetek získaný prodejem akcií Microsoftu a z jeho dividend. Gates skrze tento holding vlastní například nemovitosti nebo akciové podíly v různých společnostech, například v největší kanadské železniční společnosti nebo ve společnosti Deere.

Z hlediska toho, jaký majetek připadne Melindě, jsou tedy klíčové dvě záležitosti. Zaprvé ta, zda oba exmanželé budou dále společně rozvíjet svoji nadaci. Znalci podobných situací mají za to, že nakonec jim toto odhodlání nevydrží. Zřejmě by se pak musel dělit i majetek nadace.

PSALI JSME:
Microsoft dokáže zdařile mixovat tradiční IT odvětví s nastupujícími trendy

Zadruhé bude zásadní to, jak rozhodne soud, resp. jakou částku ze sumy 129 miliard dolarů případně Melindě přiřkne. Zřejmě to nebude rovná polovina, tedy 64,5 miliardy dolarů, na druhou stranu je pravděpodobné, že Melinda z rozvodového řízení vyjde se sumou vyšší než uvedených 38 miliard, které připadly Mackenzie Scottové po rozvodu s Bezosem. Pravděpodobně tak půjde opravdu o nejdražší rozvod dějin.

Je ale současně otázkou, zda Melinda svým majetkem překoná současný zhruba šedesátimiliardový majetek Mackenzie Scottové, který se jí od rozvodu zejména díky citelnému růstu ceny akcií Amazonu dále rozrostl.

Pokud ano, Melinda Gatesová by se mohla ocitnout mezi dvacítkou nejbohatších lidí světa. Bill Gates by pak ze čtvrtého místa pravděpodobně sestoupil na začátek druhé desítky žebříčku nejbohatších lidí světa.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Deset procent nejbohatších lidí vlastní 82 procent světového bohatství

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Pět způsobů, jak stát pomůže obětem tornáda

Tornádo nebývalé síly, jež předevčírem zasáhlo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, způsobilo ztráty na životech a četná zranění, také však rozsáhlé majetkové škody. Ty budou vyčíslovat i pojišťovny. Dříve než se tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru