Ruská ekonomika míří do izolace

Analýza
Finanční trhy v pondělí silně reagovaly na další, tentokrát poměrně významné, zpřísnění sankcí vůči Rusku, ke kterému přistoupil Západ v průběhu uplynulého víkendu. Ty směřují k téměř úplné ekonomické izolaci Ruska od zbytku světa.
Jediným zdrojem devizových prostředků nyní bude pro Rusko obchod s energiemi, který zatím probíhá bez omezení. Ilustrační foto: Mero

Shodu nakonec Západ nalezl i v dosud nejspornějším bodu, čímž je odpojení od mezinárodního platebního systému SWIFT. To by se prozatím mělo týkat pouze vybraných bank, jejichž seznam není dosud znám. Zmrazen byl také přístup ruské centrální banky k devizovým rezervám u zahraničních institucí a USA dnes navíc zakázaly jakékoliv obchodní aktivity s ruskou centrální bankou.

Jediným zdrojem devizových prostředků tak pro Rusko nyní bude obchod s energiemi, který zatím probíhá bez omezení. Rubl na nové sankce zareagoval v ranních hodinách výrazným oslabením o zhruba 30 procent, ke kterému přispěla skutečnost, že řada významných společností a investorů se rozhodla ruský trh opustit.

PSALI JSME:
Rusku se pád rublu zatím mírnit nedaří

Moskevská burza dnes raději neotevřela, ruské tituly obchodované na zahraničních trzích však zaznamenaly strmý pád. Velká část ruského finančního trhu podle dostupných informací v důsledku nedostatku likvidity v podstatě nefunguje a ze strany drobných střadatelů dochází k výběrům hotovosti z běžných účtů.

Ruská centrální banka ve snaze předejít masivnímu odlivu kapitálu rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby z 9,5 procenta na 20 procent. Rubl tak v průběhu dne mírně korigoval, i tak se však pohyboval poblíž 100 rublů za dolar, což je oproti pátku o asi 20 procent více. Rusko již přistoupilo i k opatřením přímo regulujícím odliv kapitálu ze země.

PSALI JSME:
EU nechala zmrazit tři evropské divize ruské Sberbank

Výše uvedené způsobilo další výrazný nárůst nejistoty na finančních trzích a rizikovější aktiva tak opět čelila výprodejům. Evropské akciové trhy v průběhu dne odepisovaly zhruba dvě až tři procenta, což však lze, vzhledem k okolnostem, považovat za ještě poměrně mírnou reakci. Cena ropy Brent se vrátila nad 100 dolarů za barel.

Americký dolar v důsledku zvýšené rizikové averze posílil oproti euru přibližně o 0,5 procenta a pohyboval se zhruba na úrovni z pátečního rána. Na slabší euro tlačily i obavy týkající se budoucího výkonu evropských ekonomik, které jsou závislé na dovozu energetických komodit z Ruska. Tržní úrokové sazby ve světě vesměs klesaly.

PSALI JSME:
Západ půjde po majetku ruských oligarchů

Dolarový trh přesto i nadále počítá s relativně strmým růstem úrokových sazeb amerického Fedu, když pro letošek očekává, že sazby vzrostou o čtvrt procentního bodu celkem zhruba šestkrát. Rychle rostoucí ceny komodit totiž pravděpodobně dále urychlí již tak vysokou inflaci.

Odklon od rizikovějších aktiv se projevil také ve středoevropském regionu. Koruna ztratila cca jedno procento, když se obchodovala kolem 25 CZK/EUR. Ještě více pak vůči společné evropské měně ztratil maďarský forint (cca 1,5 %) a polský zlotý (cca 2 %).

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rusko se v pondělí probudí jako Severní Korea. Rubl čeká volný pád

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.