Ruská jaderná hrozba: Češi si budují soukromé kryty za miliony

Kreml opakovaně vyhrožuje západní Evropě jadernými zbraněmi, ale protiatomové kryty v České republice by v případě vyhrocené situace dokázaly pojmout jen zlomek obyvatel. Někteří Češi se nechtějí spoléhat na veřejné bunkry a další improvizované ochranné prostory a nechali si vybudovat vlastní soukromé protiatomové kryty. Ty nejlepší vyjdou na miliony korun.
Vizualizace podzemního ochranného krytu. Foto: Formic Costruction
Vizualizace podzemního ochranného krytu. Foto: Formic Costruction

Jak Finanční a ekonomické informace (faei.cz) informovalo Ministerstvo vnitra – Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru (HZS), v současnosti se na území České republiky nachází 1 632 stálých úkrytů s kapacitou pro téměř 330 tisíc osob.

„Ochranný systém metra disponuje teoretickou kapacitou ukrytí pro dalších 332 tisíc osob, pražský Strahovský tunel pro 15 tisíc osob. S připočítáním kapacit vyřazených úkrytů je tedy celková teoretická kapacita stálých úkrytů necelých 11 procent obyvatelstva,“ řekla faei.cz mluvčí hasičů Klára Ochmanová.

Ozvou se, když už bude pozdě

Někteří Češi se proto rozhodli, že si nechají zbudovat vlastní ochranné protiatomové bunkry: Na zahradě vedle svých rodinných domů, ale třeba také na pozemku mimo Evropu. Podle společnosti Formic Costruction, která se na tento typ staveb specializuje, je ale v současnosti – možná trochu paradoxně – zájem o podzemní bunkry poměrně nízká.

„Spíše zodpovídáme dotazy a děláme konzultace. Bohatá část populace má tuto bezpečností otázku již vyřešenou, ať už podzemním komplexem, případně nemovitostí na jiném kontinentu s vlastním letadlem v případě potřeby,“ sdělil faei.cz jednatel a majitel společnosti Milan Růžička. Dodal, že produkt jeho firmy má sloužit pro vyšší střední třídu jako bezpečnostní pojistka.

„Kryt není na dlouhodobý pobyt a ani dlouhodobě to není nožné z našeho pohledu takto řešit. Nejste schopen předvídat všechna možná rizika, nemluvě o psychice, která rozhoduje. Ve Švýcarsku jsou tyto kryty součástí výstavby rodinného domu. Většinou to bývá železobetonová garáž, která má dostatečné parametry,“ řekl Růžička.

Připustil, že kvůli válce na Ukrajině přece jen zájem o výstavbu krytů mírně roste. „Součástí modelového chování Čechů je řešit věci na poslední chvíli, případně neřešit vůbec. Takže největší množství objednávek čekáme, až bude víceméně pozdě to řešit,“ konstatoval Růžička. Dodal, že ne všude se ale dá ochranný kryt nainstalovat.

Plně automatizovaný bunkr

Nepřekvapí, že nejvíce poptávek od potenciálních zákazníků je z bohaté Prahy a jejího okolí. „Vlastní vybavení krytu a požadavky se ladí individuálně podle místa určení a preferencích zákazníka. Kryt je plně automatizovaný, takže kromě zavření poklopu nebo dveří, nemusíte dělat vůbec nic – a ani to v těchto chvílích od člověka neočekáváme,“ popsal Růžička.

„Rok a půl vývoje krytu eliminoval spoustu technických komplikací a vytříbil řešení k ochraně jeho obyvatel. Věřte mi, že technických požadavků, a to, co jsme do krytu dostali za technologie, řadí tento typ stavby za nejsložitější vůbec. Pokud si člověk nastuduje důsledky jaderného výbuchu, tak zjistíte, že je tam mnoho technických problémů,“ uvedl Milan Růžička.

Samotný kryt má tři části: První je dekontaminační prostor, druhá je technické zázemí a třetí vlastní obytný prostor o velikosti něco přes 11 metrů čtverečních. Součástí je malá kuchyňka s jídelním stolem, koupelna s toaletou nebo ložnice s vestavnými postelemi. Veškerý nábytek a další vybavení je zhotovené na míru. Cena je zhruba 4,5 milionu korun.

„Lidé to často nechávají na vládě, ať se postará, nebo si myslí, že raději umřou, než aby lezli do krytu. Samozřejmě tato představa vezme za své v okamžiku potřeby se někam schovat,“ poznamenal Růžička, který plánuje, že si svůj kryt také vybuduje.

Součástí krytu je i malá kuchyňka. Foto: Formic Costruction
Součástí krytu je i malá kuchyňka. Foto: Formic Costruction

Podzemní paláce pro miliardáře

Privátní protiatomové kryty nejsou žádnou novinkou. Začaly vznikat už v padesátých letech minulého století v době studené války. Budovali si je nejen bohatí podnikatelé na Západě, ale třeba i vysocí političtí představitelé na druhé straně železné opony. A staví se i nyní.

Jak před časem informoval britský list Daily Mail, součástí rozsáhlých podzemních prostor, které si nechávají budovat miliardáři, jsou například i vyhřívané bazény, místa pro trénink golfu nebo venčení psů.

Noviny o tom psaly na základě publikace profesora Douglase Rushkoffa, technologického experta, který se s boháči setkal na tajném místě už před několik lety. Miliardáři mu pak popsali své plány bunkrů. Daily Mail pak vyloženě píše o „podzemních palácích s dostatkem jídla až na pět let“.

(Pokračování zítra)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB