Ruskému rublu škodí zvyšující se Bidenova šance v klání o Bílý dům

Názor
Ruský rubl se citelně propadá ve své hodnotě a vůči americkému dolaru oslabuje do blízkosti historického minima. Dolar se dnes prodával i za více než 80,8 rublu. Ruské měně bezprostředně škodí karanténní uzavírky napříč Evropou, které sice ještě nedosahují svého jarního rozsahu, nicméně výrazně podvazují poptávku po ropě. Ta představuje klíčový ruský vývozní artikl. Cena ropy Brent se dnes propadla pod 37 dolarů za barel, nejníže od letošního května. 
Ruskému rublu škodí zvyšující se Bidenova šance v klání o Bílý dům. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rublu ovšem nesvědčí ani aktuální vývoj amerického klání o Bílý dům. Investoři se obávají, že po volebním vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena – které je podle průzkumů pravděpodobnější než znovuzvolení jeho republikánského rivala Donalda Trumpa – Spojené státy zostří svůj postoj vůči Rusku a aplikují další sadu ekonomických sankcí.

Rubl se přitom nikdy nevzpamatoval ze svého oslabení v druhé polovině roku 2014, které souviselo se zhoršením mezinárodního postavení Ruska kvůli konfliktu na Ukrajině a anexí Krymu a s tehdejším uvalením sankcí – jak ze strany USA, tak EU. Mezinárodní postavení země se nyní může dále zhoršit právě po Bidenově vítězství, což by mělo svůj neblahý dopad na ruské hospodářství, a tedy také na rubl.

Zahraniční investoři však nadále drží ruské vládní dluhopisy za více než tři biliony rublů, což představuje zhruba 37 miliard dolarů. Jde o historicky takřka rekordní číslo. Nelze tudíž vyloučit, že ruská měna je minimálně o deset procent podhodnocená. Trumpovo vítězství v amerických prezidentských volbách by tak mohlo být nečekanou vzpruhou také právě ruské měně.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rusko masivně nakupuje zlato

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Doba ultralevných hypoték končí

Od pondělí 8. března zdraží své hypotéky jejich největší poskytovatel v České republice, skupina ČSOB. Symbolicky tím končí takřka roční období zlevňování hypoték. Češi se teď musí připravit na jejich zdražování, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru