Rublu ovšem nesvědčí ani aktuální vývoj amerického klání o Bílý dům. Investoři se obávají, že po volebním vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena – které je podle průzkumů pravděpodobnější než znovuzvolení jeho republikánského rivala Donalda Trumpa – Spojené státy zostří svůj postoj vůči Rusku a aplikují další sadu ekonomických sankcí.
Rubl se přitom nikdy nevzpamatoval ze svého oslabení v druhé polovině roku 2014, které souviselo se zhoršením mezinárodního postavení Ruska kvůli konfliktu na Ukrajině a anexí Krymu a s tehdejším uvalením sankcí – jak ze strany USA, tak EU. Mezinárodní postavení země se nyní může dále zhoršit právě po Bidenově vítězství, což by mělo svůj neblahý dopad na ruské hospodářství, a tedy také na rubl.
Zahraniční investoři však nadále drží ruské vládní dluhopisy za více než tři biliony rublů, což představuje zhruba 37 miliard dolarů. Jde o historicky takřka rekordní číslo. Nelze tudíž vyloučit, že ruská měna je minimálně o deset procent podhodnocená. Trumpovo vítězství v amerických prezidentských volbách by tak mohlo být nečekanou vzpruhou také právě ruské měně.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)