Ruskému rublu škodí zvyšující se Bidenova šance v klání o Bílý dům

Názor
Ruský rubl se citelně propadá ve své hodnotě a vůči americkému dolaru oslabuje do blízkosti historického minima. Dolar se dnes prodával i za více než 80,8 rublu. Ruské měně bezprostředně škodí karanténní uzavírky napříč Evropou, které sice ještě nedosahují svého jarního rozsahu, nicméně výrazně podvazují poptávku po ropě. Ta představuje klíčový ruský vývozní artikl. Cena ropy Brent se dnes propadla pod 37 dolarů za barel, nejníže od letošního května. 
Ruskému rublu škodí zvyšující se Bidenova šance v klání o Bílý dům. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rublu ovšem nesvědčí ani aktuální vývoj amerického klání o Bílý dům. Investoři se obávají, že po volebním vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena – které je podle průzkumů pravděpodobnější než znovuzvolení jeho republikánského rivala Donalda Trumpa – Spojené státy zostří svůj postoj vůči Rusku a aplikují další sadu ekonomických sankcí.

Rubl se přitom nikdy nevzpamatoval ze svého oslabení v druhé polovině roku 2014, které souviselo se zhoršením mezinárodního postavení Ruska kvůli konfliktu na Ukrajině a anexí Krymu a s tehdejším uvalením sankcí – jak ze strany USA, tak EU. Mezinárodní postavení země se nyní může dále zhoršit právě po Bidenově vítězství, což by mělo svůj neblahý dopad na ruské hospodářství, a tedy také na rubl.

Zahraniční investoři však nadále drží ruské vládní dluhopisy za více než tři biliony rublů, což představuje zhruba 37 miliard dolarů. Jde o historicky takřka rekordní číslo. Nelze tudíž vyloučit, že ruská měna je minimálně o deset procent podhodnocená. Trumpovo vítězství v amerických prezidentských volbách by tak mohlo být nečekanou vzpruhou také právě ruské měně.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rusko masivně nakupuje zlato

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB se obává míry lednového přecenění

Podle členky bankovní rady České národní banky (ČNB) Kariny Kubelkové je lednové přecenění zboží a služeb spojeno s velkou nejistotou a mohlo by být podle ní nakonec výraznější, než tuzemská centrální banka čeká.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.