Rusko vypnulo plyn Itálii

Názor
Ruský plynárenský gigant Gazprom v sobotu nečekaně pozastavil dvé dodávky plynu Itálii. Dále se tak stupňuje energetická krize EU. Italský energetický podnik Eni v sobotu uvedl, že jej Gazprom informoval, že není s to zajistit dodávky přes Rakousko.
Ruský plynárenský gigant Gazprom v sobotu nečekaně pozastavil dvé dodávky plynu Itálii. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V Rakousku od soboty platí nový model balancování přepravy, takže je možné, že se Gazprom nestačil na tuto změnu připravit. Zároveň ale může být motiv Gazpromu, jejž ovládá Kreml, politický. Rusko se například může snažit zatlačit na novou italskou vládu premiéry Meloniové, aby více vycházela vstříc jeho zájmům.

Omezení dodávek Itálii by také mohlo souviset se sporem ohledně tranzitních poplatků, který s Gazpromem u švýcarského arbitrážního soudu momentálně vede ukrajinský státní energetický podnik Naftogaz.

Naftogaz žádá, aby Gazprom navýšil své platby za přepravu plynu přes ukrajinské území a plnil tak své závazky plynoucí ze smlouvy mezi oběma stranami, uzavřené koncem roku 2019. Gazprom však tento týden pohrozil, že považuje jednání Naftogazu za „nepřátelský“ akt a že pokud ukrajinský podnik arbitráž nestáhne, pozastaví dodávky ukrajinským tranzitem.

PSALI JSME:
Slovensku hrozí ekonomický kolaps, Rusko mu zřejmě zastaví dodávky plynu

Tímto plynovodem přitom teče plyn na Slovensko, do Rakouska a právě až do Itálie. Ze sobotních údajů k objemu přepravy tranzitním plynovodem na ukrajinském území však neplyne cokoli nepředpokládaného. Což by mohlo signalizovat, že problém vskutku plyne až z uvedené změny v rakouské plynovodní síti.

Pokud by Gazprom uspokojivě neozřejmil důvod pozastavení dodávek Itálii, půjde o první případ, kdy svévolně neplní dlouhodobý kontrakt a přitom už se to ani neobtěžuje svádět na západní sankce či závadnou turbínu jako u dodávek plynovodem Nord Stream 1.

Okruh zemí EU, které dostávají ruský potrubní plyn, se tak každopádně dále zužuje – už jde prakticky jen o Rakousko, Slovensko a Maďarsko. Dodávky Rakousku a Slovensku jsou ale ohroženy výše uvedeným sporem Ruska a Ukrajiny ohledně tranzitních poplatků.

PSALI JSME:
Stabilní dodávky ruského plynu v EU má teď jen Maďarsko

Maďarsko má dodávky zajištěny plynovodem Turk Stream, jenž plyn přepravuje po dně Černého moře do Turecka a pak dále na Balkán, do Srbska a právě až do Maďarska.

Evropa tak dále snižuje svoji závislost na ruských energiích. Nejen plynu. Podle dat, jež v pátek uveřejnila agentura Bloomberg, klesl v září dovoz ruské námořně přepravované ropy Ural do Evropy, realizovaný ze třech klíčových přístavů v západním Rusku, na minimum za dobu od zahájení ruské invaze na Ukrajinu letos v únoru.

Evropa se tak jako příjemce námořně přepravované ruské ropy Ural podílí na celkovém příslušném exportu už jen z 28 procent, zatímco letos v únoru to bylo ještě z 85 procent.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Hlavním zdrojem ruského plynu Evropě je poprvé v historii Turk Stream

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.