Rusko začíná bankrotovat

Názor
Rusko podle všeho začíná vykazovat známky platební neschopnosti, takže už směřuje k bankrotu. Ve středu mělo totiž vyplácet úrok na svém dluhu, ale cizinci zřejmě žádné peníze neuvidí. Od pondělí platí v Rusku zákaz výplaty peněz pro ně. To je ovšem částečná platební neschopnost, ať už je zdůvodněná jakkoli. Rusko tedy míří ke krachu.
Krach Ruska může přijít ještě rychleji, než se mohlo zdát. Obchodníci se surovinami po celém světě, včetně Číny, totiž přestávají nakupovat podstatnou část ruské ropy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zmrazení rezerv ruské centrální banky ze strany Západu, které krach Ruska mocně přibližuje, je ovšem současně varováním Číně. Její ještě vyšší prioritou se teď stane odpojení od dolaru. Aby, bude-li chtít napadnout Tchaj-wan, nemohl Západ také zmrazit její rezervy.

Role dolaru coby rezervní měny tudíž oslabí, naopak posílí role zlata a případně také kryptoměn. Obchodníci s nimi registrují v těchto dnech zvýšený zájem ze strany Rusů nebo Ukrajinců, jejichž ekonomiky v důsledku zmrazení rezerv, sankcí a války kolabují.

Krach Ruska navíc může přijít ještě rychleji, než se mohlo zdát. Obchodníci se surovinami po celém světě, včetně Číny, totiž přestávají nakupovat podstatnou část ruské ropy. Ta sice zatím nepodléhá žádným přímým sankcím Západu, avšak obchodníci se obávají, že jim brzy podléhat bude, pročež se ji už teď zdráhají kupovat. A to přesto, že je nabízena v rekordní slevě.

PSALI JSME:
Čína přestává financovat ruský vývoz plynu či ropy

Loni Rusko vyvezlo do zahraničí ropu za více než 110 miliard dolarů a k tomu ropné produkty za skoro 69 miliard. Ropa tedy představuje klíčový zdroj jeho příjmu (celkový export Ruska loni činil necelých 490 miliard dolarů, pozn. aut.).

Pamětníci si vybavují, že cenová válka, kterou proti ostatním dodavatelům ropy, včetně tehdejšího Sovětského svazu, vedla v 80. letech Saúdská Arábie, znatelně přispěla ke zchudnutí a posléze i k pádu sovětského impéria, a tedy celé železné opony. Nyní je Rusko v podobné situaci jako tehdy Sovětský svaz. Musí s cenou ropy hodně dolů, a ani tak ji nikdo nechce.

Ve všem ale situace stejná jako v 80. letech pochopitelně není. Hlavně ne v tom, že ropa dnes celosvětově enormně zdražuje. To proto, že z globálního trhu jako by se vypařily právě ruské dodávky. O to větší je celosvětově sháňka třeba po ropě blízkovýchodní nebo severomořské, takže jejich cena dramaticky roste.

PSALI JSME:
Začíná ropná válka Saúdské Arábie s Ruskem

Cena barelu severomořské ropy Brent v korunách ostatně dnes prvně v historii překonala metu 2 500 korun, a dokonce 2 600 korun, plyne z dat Bloombergu. Pohonné hmoty v ČR tudíž brzy vyletí nad úroveň 40 korun za litr.

Historicky rekordní je ovšem dnes nejen korunová cena ropy, ale též eurová cena plynu v EU (cena plynu se často vyvíjí v určitém tandemu s ropou) a aby toho nebylo málo ještě i cena dolarová uhlí v EU. To je obrovská inflační nálož pro příští měsíce a léta. Navíc únorová inflace v eurozóně, ještě „předválečná“, překonala podle dnešních dat Eurostatu očekávání a je též historicky rekordní – 5,8 procenta.

Euro se kvůli tomu podle Deutsche Bank ocitá v inflační spirále a Evropská centrální banka (ECB) by měla na jeho podporu intervenovat (stalo by se tak prvně po 11 letech). Čím je totiž nyní ropa dražší, tím je euro slabší vůči dolaru, což jej právě vrhá do spirály.

PSALI JSME:
Cena benzínu i nafty v ČR je nejvyšší v historii

Evropské centrální bance doporučuje Deutsche Bank čelit inflační spirále zvýšením základní úrokové sazby do kladného pásma a zároveň provedením takzvaného „stabilizačního kvantitativního uvolňování“.

V jeho rámci by ECB činila kroky zacílené na to, aby se příliš nenavyšovaly úroky na dluhu zemí zejména jižního křídla eurozóny, které jsou často předluženy. Došlo by tak k historicky mimořádnému vývoji, kdy by centrální banka zvyšovala úrokové sazby a přitom nadále prováděla kvantitativní uvolňování.

Kvantitativní uvolňování by pak nebylo ovšem již možné zdůvodňovat jako snahu o dosažení cenové stability, resp. inflačního cíle, ale šlo by ryze o opatření, kdy se vytvářením nových peněz, probíhajícím dokonce i v čase značné inflace, předchází bankrotu zemí, jako je Itálie či Řecko.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Prodloužení a rozšíření programu kvantitativního uvolňování ECB neohlásí. Zatím

Zavřít reklamu ×
 1. Heh tak toto je vlhky kapitalisticky sen.
  1. Jak se sude pise, rusku pro-zapadni staty blokuji majetek, bylo by hloupe jim posilat dalsi penize.
  2. rusko porad posila plyn do okolitych zemi, ktereho cena jen za tento rok stoupla o 30%,.
  3. Cina tim ze neodsoudila rusky utok a v OSN se zdrzela hlasovani jasne dala najevo ze si vztahy s ruskem nechce rozhazet.
  4. Cina opakuje ruske slova, obnovte mirove jednani.
  Ale jo, domaci ukol jste si splnil, panicek vas muzu podrbat za ouskem pejsek byl hodnej…

 2. Běžte do zádele s tím fake news, že Rusko krachuje. Stejné žvásty o jistém krachu Ruska jsem už četl v roce 2015. Odstřihnutím od Ruska a jeho zdrojů se sami střílíme do vlastní nohy. Na novinkách je článek pod názvem „Zachrání Česko ropa ze západu? Bez šance říká expert“. To mluví samo za sebe. A tady se nejedná jen o ropu, ale o veškeré zdroje, které Evropa nemá, ale Rusko ano. Brzký krach spíš čeká Evropu, tedy pokud Evropa furt bude ve štvaní proti Rusku poslouchat USA. Je dobré na youtube si poslechnout analýzu doktora Staňka, komu vlastně hrozí obrovské ekonomické problémy a krach.

 3. Včera USA přiznalo ,že se vlastně obětují a koupí tu levnou ruskou ropu co je na tankerech ,protože ji vlastně stejně potřebují a ostatní ji tak solidárně odmítli tak oni ji nakonec za polovinu koupí . To je celý výsledek , prostě vytvoř konflikt aby tvůj obchodní partner se dostal do oslabení. Jeden pán stále nepochopil ,že je loutka ,která dobře poslouchala a teď už ji nepotřebují.

 4. Kovanda, dnes je 31.6.2022 a Rusko Bohužel dýchá tak že i rubl je nejsilnější od začátku války. Kovanda, takhle dovede kecat každý. Prognózy různých Kovandů, Šándorů… tedy ,,odborníků,, by se měly zpětně vyhodnocovat.

 5. Kovanda nejspíš dělá poradce v naší vládě, proto máme inflaci větší, jak Rusko ve válce…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Odliv dividend stahuje Česko do rekordního mínusu

Česko se ocitá v závažné makroekonomické nerovnováze, jakou roky nepamatuje. Podle některých expertů mu proto vážně hrozí měnová krize. Data za loňský rok, jež máme čerstvě pohromadě, tuto obavu, resp. důvody pro ji …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chytrá řešení“ jsou pro menší a střední firmy příliš nákladná

Průzkum
Pod pojmem „Úspory a chytrá řešení“ si majitelé, jednatelé a ředitelé malých a středních podniků nejčastěji představují IT služby, zjednodušení, úsporu a efektivitu. Největší překážkou přijímání takových řešení ale podle nich je, že jsou příliš nákladná. Zjistil to výzkum, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila v únoru na vzorku 255 firem do 250 zaměstnanců agentura Ipsos.