Ruský plyn je „zbraní“ proti Evropě, tvrdí německá ministryně zahraničí

Názor
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se v pondělí opřela do Ruska. Kreml podle ní využívá plynu jako „zbraně“. V Římě tak promluvila v kontextu probíhající diskuse ohledně zprovoznění plynovodu Nord Stream 2.
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se v pondělí opřela do Ruska. Kreml podle ní využívá plynu jako „zbraně“. Foto: Stefan Kaminski – Website of Annalena Baerbock, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=104475481

Jeho výstavba skončila v září, nyní čeká na zprovoznění. K tomu potřebuje schválení německých úřadů a pak také Bruselu. Baerbocková, spolupředsedkyně německých Zelených, patří mezi vrcholnými německými politiky k nehlasitějším kritikům projektu. Pokud Rusko bude chtít posílat Evropě více plynu, může podle ní využít stávající plynovod Nord Stream 1. Má prý dost volné kapacity.

Baerbocková minulý týden zavítala do Washingtonu. Spojeným státům je Nord Stream 2 dlouhodobě trnem v oku. Už administrativa předchozího prezidenta Donalda Trumpa usilovala o zastavení projektu. Administrativa Joea Bidena sice řekla, že projekt akceptuje, neboť nechce zhoršovat vztahy s Německem, ale nelze vyloučit, že v zákulisí stále proti plynovodu intenzivně lobbuje. A zvláště, jedná-li právě s politiky, jako je Baerbocková, kteří Nord Stream 2 kritizují relativně nejostřeji.

Gazprom, ruský plynárenský monopol, jejž ovládá Kreml, už od konce léta loňského roku omezuje dodávky plynu Evropě. Citelné je omezování od srpna, kdy německé úřady daly poprvé jasně najevo, že zprovoznění Nord Streamu 2 neposvětí jen tak snadno. Může jít ale i shodu okolností, bez příčinné souvislosti.

PSALI JSME:
Nord Stream 2: Německo vysílá signály

Ruský monopol své dlouhodobě nasmlouvané dodávky plní. Snížení krátkodobých dodávek pak zdůvodňuje tím, že v Evropě chybí v důsledku enormního růstu ceny plynu dostatečná poptávka, pročež se plyn vrací zpět – směr Rusko.

Proti takovému vysvětlení ale nabízejí své protichůdné někteří evropští politici, včetně právě Bearbockové, podle nichž Kreml snižuje dodávky zcela záměrně, aby tak tlačil na rychlé zprovoznění Nord Streamu 2. Sám ruský prezident Vladimir Putin se loni nechal slyšet, že zprovoznění plynovodu by Evropě ulevilo a tlačilo na pokles cen.

Ve skutečnosti ale může současná situace Gazpromu a jeho akcionářům v čele s Kremlem vyhovovat nejen geopoliticky, z hlediska tlaku na Evropu, ale i ryze ekonomicky. Americká banka Morgan Stanley nyní zveřejnila analýzu, podle níž je pro Gazprom finančně výhodnější, když za současných podmínek plyn dodávaný na bázi krátkodobých kontraktů zadrží v Rusku, místo aby jej dodal do Evropy. Ruský monopol totiž evropskému trhu s plynem dominuje.

PSALI JSME:
Nová německá vláda zdraží elektřinu a plyn i Čechům

A tím více nyní, když v rámci zelené transformace EU a německé Energiewende dochází na starém kontinentu k odstavování uhelných i jaderných elektráren. Zelené zdroje přitom zatím nejsou s to vypadlou kapacitu stabilizovaně nahrazovat. Zvláště tehdy ne, když panují nepříznivé povětrnostní podmínky, což byl případ loňska, s dopadem do cen pokračujícím i letos.

Pokud se Gazpromu omezením krátkodobých dodávek podaří zvednout burzovní cenu plynu v Evropě o deset procent, což z důvodu jeho dominantního postavení na evropském trhu a zmíněným současným podmínkám není tak náročné, navýší podle uvedené analýzy Morgan Stanley svůj hrubý zisk o deset procent. Jestliže o deset procent zvýší svůj export plynu do Evropy, navýší svůj hrubý zisk ovšem pouze o pět až šest procent. Zdá se tedy, že Evropa, zejména EU, si na sebe překotným ozeleňováním ušila past, na které teď Kreml ještě k tomu vydělává.

Pikantní je, že vedle ruské vlády může na omezování dodávek plynu Evropě vydělávat kromě ruské také vláda norská. Norský státní penzijní fond je čtvrtým největším akcionářem Gazpromu. Jeho podíl je sice dramaticky nižší, než podíl Kremlu, pochopitelně, nicméně i tak je pravdou, že země, jež tolik dotuje elektromobilitu, ji momentálně dotuje i ze zisku z problematické ruské plynové politiky, uplatňované vůči Evropě – slovy Baerbockové – jako „zbraň“.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Evropská revoluce (8): Němečtí Zelení vyrostli a dospěli

Zavřít reklamu ×
 1. Buď neumí Morgan Stanley počítat nebo to novináři špatně přeložili.
  Pokud se zvýší cena plynu o 10%, tak se o 10% zvýší tržby, ale protože se nezvýší náklady, tak se jedná o čistý zisk. Pokud při nižší ceně byl zisk např. 30%, tak zvýšení zisku z vyšší ceny plynu je 33% a ne 10%.
  Chce to trochu potrénovat počty.

 2. Je to zcela správné a vynikající. I EU i USA zavedly proti Rusku různé sankce. Proč se teď přihlouple diví ? V bibli stojí zub za zub, oko za oko. Tak proč ne sankce za sankci ???

 3. Pokud vím, tak Rusko objednaný plyn dodávalo. Jestli ho Němci mají málo, tak to bude asi tím, že ho Jamalem posílali zpět do Polska.

 4. Nechapu proč Němci si vybudují plynovot pro sebe pak ho nechtějí zprovoznit a nakonec všechny ty dopady ceny plynu odskáče našinec.Němci se chovají nehorázně ve všech směrech dělají problémy jinym státům v EU.

  • Proč ho nechtějí zprovoznit? Nová německá vládnoucí garnitura zřejmě podlehla nátlaku z USA. To Merkelová, která podmořské plynovody s Ruskem začala stavět se nebála Američanům stavět na zadní. Američané nelibě nesou spolupráci Německa s Ruskem.

 5. ..je to neskutečné štěstí pro Německo mít v současné době spolehlivého partnera pro dodávku plynu, kterou Německo bude potřebovat, Dodavatel z Ruska, když Nord Stream 2 je hotový , je nejlepší

 6. Tak jsem si myslel, že naše celebrity jen tak někdo nemůže překonat, jak se mýlím. Ono se to těmi odborníky v Evropě jen hemží a ani se za ty svoje výplody a skutky nestydí, on to za ně vždycky zaplatí a postihy nikomu nehrozí. Najde se v EU něco co se daří vyřešit? Kromě byrokracie EU a božské požitky europapalášů.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty přestávají zdražovat

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdne výrazně zpomalily v tempu svého zdražování. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,40 koruny, před týdnem byl o šest haléřů levnější. O deset haléřů na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.