Růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu v prosinci prudce zrychlil

Názor
Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI v prosinci prudce zrychlil a byl nejsilnější od dubna 2018. Průzkum hlásí zrychlení růstu výroby i nových zakázek, ve zpracovatelském sektoru se pak zvýšil optimismus ohledně výhledu na příštích dvanáct měsíců.
Tuzemský průmysl se stále zotavuje z prudkého poklesu výroby a objednávek, ale prosincový průzkum hlásí zrychlení tempa růstu průmyslové výroby. Ilustrační foto: Pixabay.com

K růstu celkového PMI indikátoru navíc opět možná trochu paradoxně přispěla také karanténní opatření v souvislosti s druhou vlnou pandemie: Tato opatření vedou v Evropě ke zpožďování v zásobování a v metodice průzkumu PMI pak celkový indikátor roste.

Výsledek průzkumu PMI v tuzemském zpracovatelském průmyslu za loňský prosinec je každopádně příznivou zprávou, vývoj se příznivě projevil také v růstu zaměstnanosti v tomto sektoru české ekonomiky – zaměstnanost vzrostla nejvyšším tempem od června 2018.

Indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, vzrostl v prosinci z hladiny 53,9 na úroveň 57 bodů, když finanční trh očekával mírnější nárůst na úroveň 54,3.

Prosincový průzkum hlásí jak zrychlení tempa růstu průmyslové výroby, a to nejsilnějším tempem od června 2018, tak zesílení tempa růstu nových objednávek v tuzemském zpracovatelském průmyslu, jež se zvyšovaly nejrychleji od února roku 2018.

Zlepšil se také výhled na příštích dvanáct měsíců: Optimismus v tuzemském zpracovatelském průmyslu je nejsilnější od srpna 2018.

Vše se pozitivně projevilo také v náboru pracovníků ve zpracovatelském průmyslu: Loňský prosinec vykázal dle průzkumu PMI nejsilnější růst zaměstnanosti v tomto sektoru české ekonomiky od června 2018.

Tuzemský průmysl se stále zotavuje z prudkého poklesu výroby a objednávek, jež způsobily jarní uzavírky spojené s první vlnou pandemie koronaviru.

PSALI JSME:
Český výrobní sektor dál expanduje

Stávající druhá vlna pandemie navíc nevedla k uzavírkám ve výrobních podnicích anebo k omezením v zahraničním obchodu a průmysl si tak navzdory pandemii nyní vede velmi dobře, což je patrné ve vývoji i v řadě dalších evropských zemí.

V samotném prosinci růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI výrazně zrychlil a byl znatelně silnější, než např. v Maďarsku a Polsku.

Pro vývoj v dalších měsících bude důležitý vývoj na straně vakcinace obyvatelstva. Pokud se podaří dostat pandemii pod kontrolu, tak z toho budou těžit nejenom nejhůře zasažená odvětví v sektoru služeb, ale šlo by o velmi pozitivní zprávu i pro globální průmyslovou výrobu a mezinárodní obchod, z čehož by profitovali i tuzemští průmysloví výrobci.

Pro celý rok 2020 očekávám pokles české průmyslové výroby o zhruba osm procent, k meziročnímu růstu se tuzemský průmysl vrátí letos, kdy by celoroční růst výroby měl překonat 4,5 %.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Český index nákupních manažerů je nejlepší za poslední dva roky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru