Růst americké zaměstnanosti pokračuje svižným tempem

Názor
Americká zaměstnanost rostla v červenci rychleji, než se čekalo. Podle včera zveřejněných údajů vzniklo v nezemědělském sektoru USA 943 tisíc nových pracovních míst, zatímco trh očekával 870 tisíc. Jde tak o nejrychlejší meziměsíční nárůst zaměstnanosti za zhruba poslední rok.
Na pozitivně vyhlížející čísla z trhu práce USA zareagoval i americký dolar, který vůči euru posílil o přibližně 0,5 procenta.

Veřejný sektor se na něm podílel z jedné čtvrtiny. Zbytek připadá na soukromý sektor, především pak na oblast služeb a vzdělávání. Zde je patrný příznivý vliv rozvolněných protiepidemických restrikcí a návratu ekonomiky k normálu. To potvrzuje i středeční ISM index aktivity z oblasti služeb, který za červenec dosáhl historicky nejvyšší hodnoty.

Směrem vzhůru byl zároveň revidován údaj o počtu nových pracovních míst za červen, a to z 850 na 938 tisíc. Pozitivně překvapila i americká míra nezaměstnanosti, která v červenci klesla z 5,9 na 5,4 procenta. Trh sice pokles očekával, avšak pouze na 5,7 procenta.

Celkově lze tak hodnotit červencové údaje z amerického trhu práce velmi pozitivně a jeho oživení, zdá se, stojí na stále silnějších základech.

PSALI JSME:
Americký trh práce přidal v červnu více pracovních míst, než se čekalo

To může být důležitý signál pro představitele Fedu (americké centrální banky, pozn. red.), kteří uvádějí, že ke snižování objemu nákupů aktiv přistoupí až ve chvíli, kdy trh práce bude vykazovat dostatečné pokroky v návratu k plné zaměstnanosti.

Cesta k tomu bude sice ještě dlouhá, když oproti předkrizovému období chybělo v červenci v USA stále ještě 5,7 milionu pracovních míst, ovšem pokroky už začínají být čím dál tím víc zjevné.

Na pozitivně vyhlížející čísla z trhu práce USA zareagoval i americký dolar, který vůči euru posílil o přibližně 0,5 procenta. Výnos amerického desetiletého dluhopisu se dostal mírně pod 1,30 procenta, zatímco ještě ve středu se nacházel místy i poblíž 1,15 procenta.

PSALI JSME:
Rozpačitá data z amerického trhu práce nepřinesla jasný signál ani pro trh, ani pro Fed

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Leze na vás nemoc z povolání?

Často si myslíme, že ji máme, ale většinou jde pouze o únavu, pocit vyhoření nebo chronické potíže nemající se zaměstnáním přímou souvislost. Ano, řeč je o nemoci z povolání. Na rozdíl od pracovního úrazu není …

Předčasný důchod se kvůli pandemii stává hitem

Českým firmám chybí statisíce zaměstnanců. „Například mnohé průmyslové podniky nedokážou nahrazovat lidi, třeba v dělnických pozicích, kteří odcházejí do penze. Situaci znesnadňuje to, že zejména právě pracovníci s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB