Růst cen nemovitostí v EU zatím nepolevuje

Názor
Poslední čísla o vývoji cen bytů v zemích EU opět potvrzují, že inflace na realitním trhu i nadále přetrvává. V celé unii byly ve třetím čtvrtletí loňského roku meziročně vyšší o 4,1 %, oproti druhému kvartálu vzrostly o jedno a půl procenta.
Významná část poptávky odpadá s tím, že se rekordně drahé bydlení stává v podstatě nedostupným. Ilustrační foto: FAEI.cz

Realitní trh tak i nadále zažívá boom podporovaný levnými a dostupnými hypotékami na jedné straně, a snahou investorů o zajímavé projekty na straně druhé. Investice do realit se totiž v dobách záporných úrokových sazeb staly pro řadu firem i jednotlivců zajímavou alternativou zhodnocování kapitálu.

I když se dlouho předpokládalo, že růst cen nemovitostí zvolní i v ČR, nejnovější čísla zatím nic takového nepotvrzují. Ve třetím čtvrtletí se ve srovnání s tím druhým ceny bytů zvýšily o necelá dvě procenta, meziročně tak byly v průměru dražší o 8,6 %.

Na první pohled je to jednoznačně zpomalení dosavadního trendu, nicméně stále jde spíše o kosmetickou změnu. Růst cen bytů v ČR zůstává dál ve vleku silné poptávky, zatímco nabídka teprve nedávno začala na zvýšený zájem reálně reagovat.

Zpoždění boomu výstavby lze tak jako dříve připsat byrokracii, která je spojena s povolováním staveb, kde si ČR ve srovnání s většinou zemí světa vede opravdu tragicky. Není to nic nového ani překvapivého, a tak kupujícím nezbývá nic jiného, než zaplatit za bydlení více.

PSALI JSME:
Nemovitosti v historických centrech českých měst kupují investoři kvůli krátkodobým pronájmům

Situaci na trhu nemovitostí šponují i zahraniční investoři a expanze krátkodobých pronájmů, které se staly výhodným business plánem. Samozřejmě je třeba stále brát v potaz, že jde o průměrná čísla za celou Českou republiku, která jsou silně vychýlena vývojem cen v Praze, Středočeském kraji a v Brně.

Určitou změnu ve vývoji cen však přece jen lze vysledovat. S tím, jak se konečně sice s velkým zpožděním rozproudila bytová výstavba, polevuje růst cen nových bytů. Meziroční tempo jejich zdražování se snížilo na 5,8 %, což je nejméně za poslední tři roky.

Oproti tomu výrazně rychleji než u nových bytů dochází k růstu cen stávajících nemovitostí – aktuálně o devět procent. Majitelé se tak stále snaží využít situace na trhu a tlačí ceny dál nahoru. Teprve až čísla o objemu transakcí na realitním trhu ukážou, nakolik jde skutečně o silný a plošný jev.

Očekáváme, že růst cen nemovitostí v ČR poleví už v letošním roce a ceny porostou v průměru mezi třemi až pěti procenty. Významná část poptávky totiž odpadá s tím, že se rekordně drahé bydlení stává v podstatě nedostupným, příznivě by měla zapůsobit i vyšší nabídka nových bytových projektů. Nezpochybnitelnou roli sehraje i tvrdší regulace ze strany České národní banky, která se odráží na vývoji hypotečního trhu.

Autor je analytik Československé obchodní banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Omezení ČNB odřízlo od hypoték téměř polovinu klientů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Jak učinit bydlení v Česku cenově dostupnější

Řešením číslo jedna je pochopitelně mnohem rychlejší a rozsáhlejší nová výstavba, tedy zejména vhodný nový stavební zákon. Hlavně v Praze jsou pak za růst cen bydlení odpovědní také památkáři a organizace typu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru