Růst cen starších bytů se zastavil

Ceny starších bytů narazily na svůj strop. Podle dat ČSÚ v posledním kvartále 2017 ceny starších bytů na území Prahy poprvé za 4,5 roku nerostly, dokonce zaznamenaly mírný propad. Podle realitní sítě RE/MAX ve většině regionů ČR začínají ceny starších bytů stagnovat. I když regiony kopírují vývoj v hlavním městě se zpožděním, stagnace se začíná projevovat i tam.

Od začátku roku 2013 zdražily pražské starší byty celkem o 41 %. Pokud se podíváme ještě více do historie, v porovnání s posledním cenovým vrcholem v roce 2008 ceny vzrostly o 20%. Během devíti let tak každý rok zaznamenaly průměrné zhodnocení o 2,2%. Stagnaci potvrzují i interní statistiky realitní sítě RE/MAX. „Zastavení cenového růstu je kombinací mnoha dlouhodobých faktorů, které na realitní trh působí a bylo očekáváno ještě mnohem dříve. Řada expertů už v minulosti predikovala, že k zastavení růstu dojde velmi brzy. Nestalo se tak. Jiní zase začínají hovořit o změně trendu, či dokonce o splasknutí bubliny. Jenže byty se v posledním desetiletí zhodnocovaly o cca 2% ročně. Korekci cen nelze nikdy vyloučit, nicméně toto číslo není nijak vysoké. Proto je třeba být v jakýchkoli odhadech opatrný. Jediné, co můžeme říci s jistotou je, že po čtyř a půl letech došlo k zastavení růstu cen. Zda se trh opět rozběhne nebo naopak dojde k poklesu lze jen velmi těžko odhadnout,“ říká Jan Štohanzl, majitel RE/MAX G8 Reality.

Vhodná doba pro prodej

Představme si příklad drobného investora, který koupil v Praze průměrný byt v té „nejhorší“ možné chvíli koncem roku 2008. Do bytu při ceně 50 tisíc za metr čtvereční investoval 3 miliony korun. Devět let byt pronajímal. Jeho čistý výnos z pronájmu po odečtení nutných oprav a zaplacení daně byl kupříkladu 800 tisíc korun. Dnes by byt prodal s navýšením o přibližně 1,2 milionu. Čistý výnos by tedy byl dva miliony korun. Náš imaginární investor by tedy svoje peníze zhodnotil o zhruba sedm procent ročně. Pragmaticky vzato se tedy trh v poslední dekádě choval standardně. „Stále platí, že dnešní prodávající za svůj byt dostane nejvíce peněz v naší historii. Pro prodej je tedy, i kvůli nevyzpytatelnosti budoucího vývoje, ideální chvíle. Spekulovat o dalším prudkém nárůstu cen nelze. Pokud přesto porostou, tak jen velmi mírně. Jestliže by se ale trend trhu otočil, poptávka ochladla a došlo by tak k rychlé cenové korekci, mohli by se vlastníci bytu s aktuální potřebou prodeje dostat do potíží,“ dodává Štohanzl.

Regiony budou Prahu kopírovat postupně

Je pravděpodobné, že pokud bude klesat Praha, začnou se zpožděním klesat i regiony. Praha určuje trend vývoje na realitním trhu. V některých regionech aktuálně makléři hlásí cenovou stagnaci. Stejně jako v Praze to může být krátkodobý jev, který bude mít další vývoj. Hlavním indikátorem bude dění v hlavním městě. O tom, jakým směrem se trh vydá, zjistíme v příštích týdnech.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.