Růst cen stavebních prací a materiálu pokračuje

Názor
Dostupnost vlastního bydlení se v nejbližší době jen tak nezlepší. Nejenže jsou hypotéky rekordně drahé, výrazně rostou i ceny stavebních prací a materiálu. Tento růst nepolevuje, naopak pokračuje už mnoho měsíců.
Zatímco ještě loni by lidé za stavbu modelového rodinného domu zaplatili pět milionů korun, nyní je kvůli zdražení stejně velký dům vyjde takřka o milion korun dráž. Ilustrační foto: NWT

Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví v červnu meziročně o 25,9 procenta. Ceny stavebních prací se meziročně zvýšily o 12,8 procenta.

Situace je špatná pro všechny zájemce o vlastní bydlení. Výrazně více zaplatí o nový byt, které na pražském trhu jen v letošním prvním čtvrtletí meziročně zdražily o více než pětinu. Více do kapsy sáhnou lidé také při vlastní výstavbě. Zatímco ještě loni by za stavbu modelového rodinného domu zaplatili pět milionů korun, nyní je kvůli zdražení stejně velký dům vyjde takřka o milion korun dráž.

A to je zásadní problém. Mnoho domácností se kvůli zdražení už nemusí vejít do přísnějších limitů pro posuzování zájemců o hypotéku, což pro většinu žadatelů o hypoteční financování fakticky znamená konec snů o vlastním bydlení.

PSALI JSME:
Blíží se bytová tsunami?

Ani ten, kdo peníze na stavbu vlastního bydlení má, nemá vyhráno. Současná situace ve stavebnictví je natolik nejistá, že firmy nejsou schopné garantovat cenu déle než několik týdnů. Zároveň přetrvává nedostatek kvalitních řemeslníků, takže hlavně menší regionální firmy jsou zamluvené mnoho měsíců dopředu.

To všechno pro stavebníka znamená obrovskou nejistotu, protože netuší, za kolik vlastně bude stavět. Až se stavební firmě uvolní kapacity, ceny budou pravděpodobně mnohem výše. Pokud si tak investor nezajistil stavaře včas, musí počítat s dalším nárůstem nákladů minimálně v řádu stovek tisíc korun.

Více než kdy dříve nyní platí, kdo zaváhá, spláče nad výdělkem. V tomhle případě spíše nad výrazně vyšším rozpočtem. Týká se to jak těch, co chtějí sami stavět, tak i zájemců o nový byt.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavební práce i materiál nadále zdražují, promítne se to i do cen nových bytů a domů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.