Růst cen stavebních prací nekončí, materiály ale naopak mírně zlevňují

České stavebnictví hledá v posledních měsících stále své dno. Jednou z příčin je i pokračující zdražování v sektoru. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební práce v květnu meziročně vzrostly o 0,2 procenta. Naopak stavební materiál zlevnil o 0,2 procenta.
Jednou z mála oblastí, kde se situace začíná obracet k lepšímu, je bytová výstavba. Alespoň pokud se týče cen. Ilustrační foto: Trikaya

Za celý loňský rok zdražily stavební práce meziročně o šest procent, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 3,8 procenta. Ještě o rok dříve v roce 2022 ceny ve stavebnictví rostly dokonce dvojciferným tempem (stavební práce o 12,4 procenta a materiál o 20,7 procenta, pozn. aut.).

Rodina, která vyčkává se stavbou rodinného domu, za každý měsíc odkladů přijde o desítky až stovky tisíc korun. Pokud by se do toho investor pustil před třemi roky, ušetřil by na běžném rodinném domě více než milion korun. Ještě více se zdražování projeví při výstavbě řádově dražší infrastruktury, kde se bavíme až o stovkách milionů korun navíc.

Jednou z mála oblastí, kde se situace začíná obracet k lepšímu, je bytová výstavba. Alespoň pokud se týče cen. Velcí zavedení investoři dokáží u velkých projektů se stovkami bytů se stavebními firmami vyjednat příznivější podmínky než ještě před nedávnem.

Vydělá na tom i klient kupující nový byt, protože jeho dostupnost díky tomu bude lepší. Drobní stavebníci však stále musí čekat, kdy se tento vývoj projeví na všech úrovních. Do té doby se odkládání zahájení stavby či rekonstrukce nevyplatí.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB