Růst cen výrobců opět zrychlil

Názor
Ceny průmyslových výrobců v ČR v červenci oproti červnu vzrostly o 1,6 procenta, což překonalo všechny odhady. Naše i tržní očekávání činilo 0,7 procenta. Meziroční tempo zvyšování cen v průmyslu tak zrychlilo na 7,8 procenta z předchozího tempa 6,1 procenta.
Data o vývoji cen výrobců překvapují vyšším růstem, což i v očích centrální banky představuje riziko přestřelení inflačního cíle. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přibližně za třetinou meziměsíčního zdražení stálo odvětví rafinérské, což souvisí s předchozím nárůstem ceny ropy. Za další třetinou pak opět bylo odvětví kovodělné. Do značné míry táhlo ceny vzhůru i zpracování dřeva, kde meziměsíční růst činil téměř osm procent a z části i odvětví dopravních prostředků a výroby plastů.

V meziročním srovnání se hlavním tahounem zdražení stalo odvětví kovodělné a odsunulo tak sektor rafinérský na pomyslné druhé místo. S ohledem na aktuální stabilizaci ceny ropy je pravděpodobné, že proinflační vliv ceny ropy bude slábnut. V ostatních sektorech panují stále potíže se subdodávkami a pravděpodobně tak uvidíme další zdražení, i když i zde by toto tempo mělo slábnout.

Nepřekvapí, že i v červenci se dál zvýšily ceny ve stavebnictví. Ceny stavebních prací se dle odhadů Českého statistického úřadu meziměsíčně zvýšily o jedno procento a ceny materiálů ve stavebnictví vzrostly o 2,9 procenta.

PSALI JSME:
Další skok ve výrobních cenách

V meziročním srovnání tak ceny prací rostly již o 5,6 procenta a ceny stavebních materiálů o vysokých 12,8 procenta.

K cenovému poklesu naopak došlo v červenci v zemědělství a tržních službách, a to meziměsíčně o 1,8 procenta, respektive o 0,8 procenta. Pokles cen v zemědělství tak indikuje i pomalejší budoucí růst cen potravin.

V souhrnu ovšem data o vývoji cen výrobců překvapují vyšším růstem, což i v očích České národní banky představuje riziko přestřelení inflačního cíle. Na zářijovém zasedání tak lze počítat s dalším zvýšením úrokových sazeb o 25 bazických bodů, ale vážně se bude diskutovat o ještě rychlejším utahování měnové politiky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace zaskočila ekonomy i centrální banku, takový růst cen nikdo nečekal. A bude hůř

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Další skok ve výrobních cenách

Růst cen ve výrobě stále zrychluje. Podle dnes zveřejněných dat statistického úřadu se za poslední měsíc zvýšily ceny v průmyslu o 1,6 procenta, v meziročním srovnání jsou tak výše už dokonce o 7,8 procenta. Na vině …

Výkon českého průmyslu byl v červnu nad průměrem EU

Zatímco průmyslová produkce v Evropské unii zaznamenala v červnu v průměru mírný meziměsíční pokles, čeští producenti naopak vykázali jednoprocentní růst. Vyplývá to z aktuálních dat Eurostatu. V meziročním srovnání …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB