Mezičtvrtletní růst HDP byl tažen především změnou stavu zásob, jejíž kladný příspěvek k celkovému výsledku činil 1,1 procentního bodu. Druhou kategorií, která přispívala kladně, byla spotřeba domácností. Ta přidala 0,3 procentního bodu, když její mezikvartální růst zrychlil z nuly na 0,7 procenta mezikvartálně.
Oproti předpandemickému období však byla spotřeba domácností stále o 4,7 procenta nižší a zůstává tak hlavním důvodem jen velmi mírného post-pandemického oživení ekonomiky.
V tomto ohledu jsou na tom lépe fixní investice, když jejich objem ve třetím čtvrtletí převyšoval předpandemickou úroveň o 8,9 procenta. Mezičtvrtletně však byly fixní investice o 1,2 procenta nižší a korigovaly tak růst z druhého čtvrtletí o 1,5 procenta. Na mezičtvrtletním poklesu fixních investic se nejvíce podílely investice do ICT, strojů a zbraní a investice domácností do obydlí.
Naopak kladně přispívaly investice do dopravních prostředků. Spotřeba vlády po devíti mezikvartálních růstech mírně poklesla. Negativně se na výkonnosti české ekonomiky odrazily čisté exporty, které zredukovaly růst o 0,7 procentního bodu.
Hrubá přidaná hodnota ve 3. čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,8 procenta a meziročně o jedno procento. K mezikvartálnímu výsledku překvapivě nejvíce přispěl zpracovatelský průmysl, když jeho příspěvek dosáhl 0,6 procentního bodu. V mezikvartálním srovnání jeho výstup rostl o 2,5 procenta.
Dařilo se i segmentu sužeb, kde nejvíce prosperovala oblast peněžnictví a pojišťovnictví. Hrubá přidaná hodnota zde stoupla o 2,8 procenta mezikvartálně. Struktura přidané hodnoty tak ukazuje na pokračující pozvolné oživení spotřebitelské poptávky.
Vzhledem k předstihovým indikátorům, vývoji německého a ostatně i domácího průmyslu je pro nás výsledek zpracovatelského průmyslu za letošní třetí čtvrtletí až překvapivě dobrý. Za celý letošní rok očekáváme růst české ekonomiky o necelé jedno procento a příští rok jeho mírné zrychlení na 1,5 procenta.
Brzdou ekonomiky bude pravděpodobně průmysl, který čelí především nižší poptávce po průmyslovém zboží. Odrazí se zde i slabý výkon německého hospodářství, které by v letošním roce mělo více či méně stagnovat. Výsledek tuzemského HDP za poslední čtvrtletí letošního roku může být navíc negativně ovlivněn zářijovými povodněmi.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)