Růst české ekonomiky na konci roku táhly hlavně domácnosti a investice firem

Analýza
Česká ekonomika v závěrečném čtvrtletí příjemně překvapila, co se týče hospodářského růstu, neboť vykázala růst hrubého domácího produktu (HDP) mezičtvrtletně o 0,9 procenta a meziročně o 3,6 procenta. V obou případech byl růst HDP o 0,7 procentního bodu silnější, než předpokládal trh.
V meziročním vyjádření byl v závěrečných měsících loňského roku růst HDP tažen především domácí poptávkou, tedy spotřebou domácností a investičními výdaji firem. Ilustrační foto: Pixabay.com

Předběžný údaj za celý rok 2021 hlásí růst HDP tempem 3,3 procenta: Vzhledem k problémům v dodavatelských vztazích, jež měly od jarních měsíců nepříznivý dopad hlavně na tuzemské automobilky, vůbec nejde o špatný výsledek.

Předběžný údaj hlásí, že česká ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí vykázala mezikvartální růst HDP o 0,9 procenta, zatímco finanční trh počítal s růstem 0,2 procenta. Česká národní banka (ČNB) přitom ve své prognóze z počátku listopadu odhadovala pro loňské závěrečné čtvrtletí mezičtvrtletní pokles HDP o 1,1 procenta. V meziročním vyjádření růst HDP zrychlil na 3,6 procenta poté, co v loňském třetím čtvrtletí ekonomika vykázala meziroční růst na úrovni 3,3 procenta.

Dle vyjádření Českého statistického úřadu (ČSÚ) táhla českou ekonomiku v loňském čtvrtém čtvrtletí v mezikvartálním vyjádření nahoru zejména zahraniční poptávka, což zřejmě souviselo s pozvolným zmírňováním problémů na straně zásobování ve zpracovatelském průmyslu.

Díky zmírňování problémů v zásobování se oživila průmyslová výroba a spolu s ní i exporty, jimž samozřejmě svědčila solidní poptávka na zahraničních trzích, kde tamní průmyslová aktivita též profitovala z lepší situace na straně dodávek.

PSALI JSME:
Česká ekonomika loni rostla více, než se čekalo

V meziročním vyjádření byl v závěrečných měsících loňského roku růst HDP tažen především domácí poptávkou, tedy spotřebou domácností a investičními výdaji firem. Na straně tvorby HDP byl meziroční růst v závěrečném čtvrtletí tažen především skupinou odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství, kde se projevil efekt příznivé meziroční srovnávací základny, jenž souvisel s uzavírkami v těchto odvětvích v závěrečných měsících roku 2020.

Celoroční růst HDP tempem 3,3 procenta je pouze částečnou kompenzací poklesu o 5,8 procenta, jenž byl v souvislosti pandemií vykázán v roce 2020. Na straně poptávky byl růst HDP v roce 2021 tažen především spotřebou domácností a tvorbou zásob na straně podniků. Tvorba zásob souvisela i s problémy v zásobování a nedokončenou výrobou.

Na straně přidané hodnoty byl za celý loňský rok růst široce rozkročen přes průmysl, řadu odvětví služeb a odvětví veřejné správy, což souviselo zejména s tím, jak se aktivita v roce 2021 oživovala po propadu z roku 2020, jenž byl způsoben pandemií covidu-19.

Detailní statistika HDP za loňské závěrečné čtvrtletí a tedy i za celý rok 2021 bude zveřejněna 1. března, kdy ČSÚ může také zpřesnit tento týden zveřejněné údaje o celkovém výkonu HDP za loňský závěrečný kvartál a za celý loňský rok.

PSALI JSME:
Naše ekonomika je závislá na dluhových steroidech

Předběžné údaje o výkonu HDP v loňském závěrečném čtvrtletí a růstu české ekonomiky za celý rok 2021 přinesly lepší, než ty očekávané. Pro letošek očekávám oživení celoročního růstu HDP kolem čtyř procent s tím, jak by se měly dále zmírňovat problémy související s pandemií a problémy v dodavatelských vztazích v průmyslu.

Údaje o výkonu HDP jsou dobrou zprávou pro korunu, jež může rozšířit své zisky vůči euru. Česká měna může profitovat jak ze samotných dobrých zpráv o výkonu HDP, tak ze spekulací, že ČNB bude ve světle statistiky o výkonu ekonomiky zvažovat výraznější zvýšení svých úroků.

Pro centrální banku ale bude důležitá také struktura HDP za loňské závěrečné čtvrtletí a v tomto ohledu je třeba vyčkat do počátku března. Na čtvrtečním zasedání bankovní rady se dočkáme zvýšení dvoutýdenní repo sazby zřejmě o polovinu anebo o tři čtvrtiny procentního bodu ze stávající úrovně 3,75 procenta a avíza, že úroky ČNB zřejmě porostou ještě dále.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jaký byl konec roku 2021 v evropské ekonomice?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.