Růst českého HDP bude letos z celé Evropy druhý nejnižší

Evropská komise zveřejnila novou prognózu ekonomického vývoje. Podle té by oživení evropské ekonomiky mělo pokračovat, a to i navzdory přetrvávajícím překážkám v dodavatelských řetězcích. Zdrojem růstu by totiž v druhé polovině letošního roku měla být především domácí poptávka v čele se spotřebou domácností.
Komise zdůrazňuje, že vývoj jednotlivých členských ekonomik se může významně lišit. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ta po rozvolnění protiepidemických opatření v průběhu jara a léta výrazně ožila a přispěla k tomu, že ekonomika EU jako celek již ve třetím čtvrtletí dosáhla své předkrizové úrovně. To potvrzuje i první odhad evropského hrubého domácího produktu (HDP), který ukázal na mezičtvrtletní nárůst ekonomiky o 2,1 procenta. Rizikem pro další vývoj spotřeby a investic jsou však podle Evropské komise rychle rostoucí ceny energií.

V letošním roce odhaduje růst ekonomiky EU o pět procent a v příštím roce o 4,3 procenta. K udržení rychlého tempa by mělo v roce 2022 pomoci odeznění problémů s dodávkami materiálů, pokračující snižování stále vysokého stavu úspor, zlepšující se situace na trhu práce a stejně tak i čerpání prostředků z fondu obnovy.

Komise však zdůrazňuje, že vývoj jednotlivých členských ekonomik se může významně lišit. Pro Česko odhaduje v letošním roce ze všech ekonomik EU druhý nejnižší růst, a to o tři procenta. Pomaleji, konkrétně o 2,7 procenta, by mělo růst jen sousední Německo.

Důvodem je právě silná průmyslová orientace těchto ekonomik. Zatímco výkon jednotlivých členských zemí bude nerovnoměrný, většina z nich zaznamená zvýšenou inflaci. V celé EU by letos růst spotřebitelských cen měl činit průměrných 2,6 procenta a v příštím roce jen nepatrně zvolnit na 2,5 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB