Růst ekonomické aktivity v eurozóně zrychlil

Analýza
Růst ekonomické aktivity v eurozóně v únoru dle průzkumu PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) výrazně zrychlil, zejména díky skutečnosti, že se sektor služeb vymaňuje ze sevření omezení souvisejících s pandemií.
Cenové tlaky v ekonomice eurozóny zůstávají vysoko a k žádnému viditelnému zmírnění těchto tlaků v prvních měsících letošního roku nedošlo. Ilustrační foto: Pixabay.com

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu mírně zpomalila svůj růst, z historického pohledu ale indikátor PMI ve zpracovatelském sektoru zůstává velmi vysoko a průzkum naznačuje zrychlení tempa růstu nových zakázek i výroby. Cenové tlaky v ekonomice eurozóny zůstávají silné a speciálně v sektoru služeb se v rámci průzkumu PMI cenový růst vyšplhal na svá maxima.

Souhrnný PMI indikátor za únor naznačuje, že tempo hospodářského růstu směřuje ke svému zrychlení díky tomu, jak se uvolňují omezení, jež v předchozích dvou měsících v souvislosti s mutací omikron dopadala na sektor služeb.

Celkový PMI indikátor pro sektor služeb v únoru prudce vzrostl z úrovně 51,1 na 55,8, což je nejsilnější úroveň za uplynulé tři měsíce a o dost lepší výsledek, než čekal trh (52,1).

PMI ve zpracovatelském průmyslu v únoru mírně klesl, z úrovně 58,7 na 58,4, což znamená dvouměsíční minimum a výsledek mírně pod očekáváním trhu (tržní medián: 58,7). V rámci průzkumu pro zpracovatelský průmysl ovšem vzrostl jak indikátor nových objednávek, na své šestiměsíční maximu, tak indikátor výroby, jenž se vyšplhal nejvýše od loňského září.

Na zpracovatelský průmysl stále dopadají výpadky či prodlevy v dodávkách potřebných komponent a surovin, v únoru ale dle průzkumu PMI měly tyto problémy nejméně závažné dopady od loňského ledna. Průzkum PMI zároveň naznačuje, že kumulace inflačních tlaků v ekonomice eurozóny pokračuje, zejména v sektoru služeb. Tento sektor hlásí rekordní tempo růstu jak na straně nákladů, tak na straně prodejních cen.

V případě zpracovatelského průmyslu byl růst nákladů nejmírnější od loňského března, navzdory tomu, že dynamika růstu cen materiálů je i nadále silná. V případě prodejních cen ve zpracovatelském průmyslu bylo v únoru tempo růstu cen blízko historicky rekordním hodnotám. Průzkum PMI potvrzuje, že cenové tlaky v ekonomice eurozóny zůstávají vysoko a že k žádnému viditelnému zmírnění těchto tlaků v prvních měsících letošního roku nedošlo.

PSALI JSME:
Plynulejší dodávky působí na vyšší výkon průmyslu

Pro Evropskou centrální banku (ECB) je únorový PMI průzkum potvrzením, že pro ekonomiku eurozóny nepředstavuje problém ani pandemie, ani otázka zranitelnosti hospodářského růstu: problémem jsou silné cenové tlaky, na něž bude ECB muset reagovat zpřísněním měnové politiky.

Perspektiva zvyšování úrokových sazeb ECB, jež by mělo být zahájeno nejpozději letos v září, by zároveň měla být příznivou zprávou pro kurz eura vůči dolaru, což by mělo středoevropským měnám pomoci k posílení nejen vůči dolaru, ale také vůči samotnému euru.

Pro ekonomiky středoevropského regionu je dobrou zprávou, že se tempo hospodářského růstu v eurozóně začíná zrychlovat: profitovat z toho budou nejen exportéři, ale také sektor služeb, neboť rušení restrikcí souvisejících s pandemií covid-19 by mělo znamenat vyšší příliv zahraničních turistů, což bude příznivé zejména pro odvětví navázaná na cestovní ruch.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zasedání ECB se neslo v jestřábím tónu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nestrašme, Česko nebankrotuje, zvedat daně netřeba

Česko stále zápolí s recesí. Nečekaně. Podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu se totiž zatím letos nedokázalo zcela vymanit z technické recese, do níž upadlo loni ve druhém pololetí. Mezi prvním …

Putin upevňuje svůj vliv v ropné mocnosti Libyi

Rusko upevňuje svůj vliv v Libyi. Plánuje znovuotevřít svoji ambasádu v její metropoli, Tripolisu. Ruský prezident Vladimir Putin skrze takzvanou Wagnerovu žoldáckou skupinu svého spojence Jevgenije Prigožina tudíž …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB