Růst maloobchodních tržeb v říjnu potěšil

Názor
Maloobchodní tržby v ČR bez zahrnutí prodeje aut v říjnu meziměsíčně po sezónním očištění rostly o 1,4 procenta, zatímco my jsme čekali spíše stagnaci. V meziročním vyjádření došlo ke zrychlení růstu na 5,6 procenta, což bylo necelý procentní bod nad naším odhadem i průměrným očekáváním trhu. Po očištění o kalendářní vlivy činil růst maloobchodu meziročně 7,2 procenta.
Největší brzdou maloobchodu je prodej aut, jejich údržba a opravy naopak rostou. Ilustrační foto: Pixabay.com

Meziročním tahounem růstu maloobchodu je nepotravinářské zboží, jako je IT vybavení, zboží pro domácnost a kosmetika, přičemž nejrychleji stále roste prodej prostřednictvím zásilkových služeb. Největší brzdou je prodej aut, ale naopak jejich údržba a opravy rostou.

Meziroční růst byl tentokrát silně ovlivněn loňskou pandemií, kdy byl omezen provoz v kamenných prodejnách, takže v letošním říjnu vidíme například téměř 40% meziroční růst tržeb s oděvy a obuví a téměř 22 procenta v případě zboží souvisejícího s kulturou a sportem. Přes 15 procenta rostou kosmetické potřeby. Trvale vysoký růst zaznamenávají počítačová a komunikační zařízení (9,1 % meziročně).

Co tentokrát pozitivně překvapilo, byl meziměsíční nárůst prodejů a oprav aut, byť o pouhá 0,3 procenta. S ohledem na jejich nedostatek a slabé registrace jsme zde čekali pokračování poklesu. Meziročně se prodej aut stále nachází v záporu 8,7 procenta (očištěno o kalendářní vlivy, pozn. aut.).

PSALI JSME:
V příštích měsících bude maloobchod stagnovat, nebo vykáže jen malý růst

V souhrnu celkové maloobchodní tržby v říjnu dosáhly meziročního růstu 0,3 procenta, když byl očekáván pokles kolem 1,1 procenta. Po zklamání, jaké tržby předvedly v září, tak říjen dává o poznání lepší údaje.

Jde také o signál, že navzdory rostoucím obavám z pandemie, poklesu spotřebitelské důvěry a zrychleného tempa inflace české spotřebitele apetit neopouští a Vánoce, které jsou pro řadu obchodníků kruciální, by nemusely být katastrofou. Ve prospěch růstu spotřeby domácností hovoří i příznivá situace na trhu práce a solidní navyšování mezd.

Pokračování růstu maloobchodu za pomoci navyšování mezd a sílícího trhu práce jsou argumentem pro další utahování měnové politiky České národní banky. Na prosincovém zasedání čekáme zvýšení reposazby o 50 bazických bodů na 3,25 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace opět popožene ČNB ke zvýšení sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Po skeptickém únoru mírně optimistický březen

Pesimismus v podnikatelském sektoru, který ukázal únorový konjunkturální průzkum statistického úřadu, v březnu částečně opadl. S výjimkou stavebnictví se totiž zlepšila nálada ve všech sledovaných odvětvích české …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.