Růst mezd zpomaluje

Názor
Výsledky průměrných a mediánových mezd za třetí čtvrtletí potvrdily očekávání, že se tlak na růst mezd dál zmírňuje. Průměrná mzda tentokrát meziročně vzrostla o 6,9 %, reálná o 4 %, což byl zatím nejslabší výsledek v tomto roce. Ještě pomaleji se zvýšil mzdový medián, což znamená, že tempo zvyšování mezd oslabilo více u poloviny zaměstnanců s nejnižšími mzdami.
Dnes zveřejněné mzdy jsou dalším dílkem obrázku, nad kterým bude už za přibližně 14 dní rozhodovat Česká národní banka o úrokových sazbách. Foto: FAEI.cz

Nižší tempo mezd je odrazem slabšího růstu ekonomiky, která sice ještě trpí nedostatkem pracovníků, avšak stále více firem pociťuje obrat dříve permanentně rostoucích zakázek. Vidět je to zvlášť ve zpracovatelském průmyslu – největším tuzemském odvětví – kde se tentokrát přidávalo v průměru jen o 6,1 %.

Nejpomaleji se tentokrát zvyšovaly mzdy (platy) ve veřejné správě, a to méně než o pět procent, avšak toto číslo vychází z vysokého srovnávacího základu (loni +11,4 %), takže z něj nemá smysl dělat nějaké silné závěry. Pokud bychom experimentálně oddělili odvětví s největším zastoupením veřejného sektoru od zbytku ekonomiky, dojdeme k růstu tamní mzdy o 7,8 % na necelých 36 tisíc korun. Naproti tomu onen zbytek – převážně podnikatelský sektor – si tentokrát vystačil s necelými 33 tisíci průměrné mzdy (+6,5 %).

Předpokládáme, že i v posledním kvartále letošního roku se tempo mezd dál sníží a za celý rok se tak dobereme k výsledku cca 7 %. Trend zpomalování mezd však bude pokračovat i v roce následujícím, kdy by se v průměru mzdy mohly zvýšit o 5,5 %. Půjde nejenom o výrazné zpomalení nominálního, ale i reálného růstu mezd.

Dnes zveřejněné mzdy jsou dalším dílkem obrázku, nad kterým bude už za přibližně 14 dní rozhodovat Česká národní banka o úrokových sazbách. Po prozatím slabších tvrdých datech (HDP, spotřeba domácností) a mizerných měkkých (PMI) bude ČNB jen těžko hledat silné argumenty, proč ekonomiku přibržďovat vyššími sazbami.

Autor je analytik Československé obchodní banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dopady zvyšování minimální mzdy na českou ekonomiku

×
  1. Taky je důležité, kolego Dufku, z jakého základu je to zvyšování počítáno. Je trochu rozdíl růst mezd o 3% z průměru 30.000 nebo 36.000. To znamená, že u když růst zpomaluje, můžeme se dočkat podobně vysokého zvyšování. Základní matematika, známe ???

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Už je to tady. Začalo masivní propouštění

Analýza
Zhruba čtvrtina českých firem kvůli pandemii koronaviru už propustila některé své zaměstnance. Rovněž se snižují platy a další benefity. Ukázal to aktuální průzkum personálně poradenské společnosti Randstad. Podle černých scénářů by už v létě nebo na podzim mohlo být bez práce až deset procent obyvatel.
Rolovat nahoru