Růst německého průmyslu výrazně zpomalil

Názor
Z hlediska makroekonomických dat byla tento týden nejdůležitější ta o vývoji evropského průmyslu a americké zaměstnanosti. Meziměsíční růst německé průmyslové produkce v květnu výrazně zpomalil z 1,3 procenta na 0,2 procenta, tedy ještě o něco více, než se čekalo (konsensus činil 0,4 %, pozn. aut.).
Meziměsíční růst německé průmyslové produkce v květnu výrazně zpomalil z 1,3 procenta na 0,2 procenta, tedy ještě o něco více, než se čekalo. Ilustrační foto: Pixabay.com

Výrazně pod odhady pak skončila bilance tamního zahraničního obchodu, která poprvé za posledních třicet let vykázala schodek. Pozitivně naopak překvapily tovární objednávky. Celkově je vývoj průmyslové produkce v posledních měsících hodně volatilní, když závisí na dodávkách výrobních vstupů.

To potvrzuje i tuzemská průmyslová produkce, která díky výraznému nárůstu výroby automobilů vzrostla v květnu meziměsíčně o 2,4 procenta. Hodnota nových zakázek se navíc zvýšila o 5,4 procenta.

PSALI JSME:
Průmysl v květnu velmi pozitivně překvapil

Slábnoucí globální poptávka, nejistota ohledně dodávek energií a vysoké ceny však budou mít nejspíše v následujících měsících negativní vliv na výrobní sektor. Relativně vysoká zásoba dosud nevyřízených objednávek a lepé fungující dodavatelské řetězce by nicméně mohly tento negativní trend zmírnit.

Data z amerického trhu práce ukazují na stále relativně rychlé tempo růstu zaměstnanosti. Počet pracovních míst v tamním nezemědělském sektoru se v červnu zvýšil o 372 tis., což bylo zhruba stejně jako v květnu, avšak o zhruba 100 tisíc více, než se čekalo. Napjatý trh práce tak bude podporovat Fed (centrální banka USA, pozn. red.) v dalším svižném zvyšování úrokových sazeb.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výsledky tuzemského průmyslu za květen je dobré brát rezervou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Češi se bojí utrácet. Ale ne až tak, jak se čekalo

Český statistický úřad v pátek zpřesnil svůj předběžný odhad výkonu české ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí. Ta podle něj meziročně rostla o 1,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně ztratila 0,2 procenta. Jde tedy o …

Tuzemská ekonomika v útlumu

Podle výsledků statistického úřadu zveřejněných v pátek česká ekonomika ve třetím kvartále poklesla o 0,2 procenta, což je lepší výsledek oproti předběžnému odhadu. Asi nepřekvapí další pokles spotřeby domácností, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …