Růst spotřebitelských cen nesměle zpomaluje

Názor
Spotřebitelské ceny v ČR v srpnu stagnovaly. Proti sobě šlo zejména sezónní zlevnění potravin a naopak mírné zdražení aut a pohonných hmot. Překvapení trhu, ani České národní banky (ČNB) se nekoná. Centrální banka tak na svém příštím zasedání nemá důvod měnit nastavení měnové politiky.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu oproti červenci stagnovaly a meziroční míra inflace zpomalila na 3,3 procenta z předchozího tempa 3,4 %. To bylo prakticky plně v souladu s očekáváním trhu i naším odhadem.

Na snižování cen se nejvíce podílelo sezónní zlevnění potravin. Dál naopak mírně zdražovaly pohonné hmoty a také automobily. K sezónnímu zdražení došlo i v případě rekreací a kultury, ale v meziročním vyjádření se zde cenový růst snížil na 1,9 % z předchozího tempa 2,2 %. Inflace tedy zpomaluje, ale prozatím jde o malé zpomalení. V případě potravin bylo srpnové zlevnění spíše malé a po sezónním očištění ceny potravin naopak mírně vzrostly.

PSALI JSME:
Vysoká inflace ožebračuje Čechy

V meziročním vyjádření jsou největším tahounem zdražení alkoholické nápoje a tabák, dále pak potraviny a bydlení, kde rostly ceny energií a nájmů. Jádrová inflace dle našich propočtů setrvala na meziročním tempu 3,7 %, ovšem meziměsíční přírůstek jádrových cen po sezónním očištění klesl na 0,3 % po předchozích 0,5 procenta.

Předchozí meziměsíční cenové nárůsty byly vysoké a nyní se pomalu snižují. Čekáme, že inflace bude v dalších měsících brzdit a za celý rok skončí v průměru mírně nad třemi procenty. V příštím roce nadále vidíme riziko podstřelení inflačního cíle ČNB z důvodu oslabené domácí poptávky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace stále nad trojkou

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Covid hýbe korunou

Od počátku pandemie platilo Česko za zemi, která situaci zvládla nadprůměrně dobře. Rychlý nástup opatření proti šíření epidemie způsobil rychlý propad ekonomiky, ale následně umožnil výrazné uvolnění a nástup …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru