Růst spotřebitelských cen nesměle zpomaluje

Názor
Spotřebitelské ceny v ČR v srpnu stagnovaly. Proti sobě šlo zejména sezónní zlevnění potravin a naopak mírné zdražení aut a pohonných hmot. Překvapení trhu, ani České národní banky (ČNB) se nekoná. Centrální banka tak na svém příštím zasedání nemá důvod měnit nastavení měnové politiky.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu oproti červenci stagnovaly a meziroční míra inflace zpomalila na 3,3 procenta z předchozího tempa 3,4 %. To bylo prakticky plně v souladu s očekáváním trhu i naším odhadem.

Na snižování cen se nejvíce podílelo sezónní zlevnění potravin. Dál naopak mírně zdražovaly pohonné hmoty a také automobily. K sezónnímu zdražení došlo i v případě rekreací a kultury, ale v meziročním vyjádření se zde cenový růst snížil na 1,9 % z předchozího tempa 2,2 %. Inflace tedy zpomaluje, ale prozatím jde o malé zpomalení. V případě potravin bylo srpnové zlevnění spíše malé a po sezónním očištění ceny potravin naopak mírně vzrostly.

PSALI JSME:
Vysoká inflace ožebračuje Čechy

V meziročním vyjádření jsou největším tahounem zdražení alkoholické nápoje a tabák, dále pak potraviny a bydlení, kde rostly ceny energií a nájmů. Jádrová inflace dle našich propočtů setrvala na meziročním tempu 3,7 %, ovšem meziměsíční přírůstek jádrových cen po sezónním očištění klesl na 0,3 % po předchozích 0,5 procenta.

Předchozí meziměsíční cenové nárůsty byly vysoké a nyní se pomalu snižují. Čekáme, že inflace bude v dalších měsících brzdit a za celý rok skončí v průměru mírně nad třemi procenty. V příštím roce nadále vidíme riziko podstřelení inflačního cíle ČNB z důvodu oslabené domácí poptávky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace stále nad trojkou

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nudíte se? Nekupujte si mývala, ani štěně

Poradna
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala! Možná se touto radou Bohumila Hrabala teď řídí ten, komu covidová omezení sebrala oblíbené aktivity. Třeba se přidávají i rodiče s výchovným nápadem, že domácí mazlíček odvede pozornost dětí od počítače. Prostě to v době zákazů a karantén vypadá jako dobrý nápad, a navíc už vyzkoušený, vždyť podle statistik u nás žije kolem dvou milionů psů a 1,4 milionu koček. Co na to odborník?
Rolovat nahoru