Růst spotřebitelských zatím zpomalit nechce

Názor
Spotřebitelské ceny v ČR v červenci rostly rychleji, než čekal trh, ale v souladu s prognózou České národní banky (ČNB). Hlavním cenovým tahounem byly ceny rekreací. V dalších měsících i nadále čekáme zpomalování inflace vlivem oslabené poptávky, nicméně prozatím je tento efekt slabší, než s čím počítá naše prognóza.
Ceny potravin naopak meziměsíčně klesly o 1,5 % a zlevňovalo také oblečení a obuv. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spotřebitelské ceny v červenci meziměsíčně rostly o 0,4 % a meziroční inflace tak vzrostla na 3,4 % z předchozí úrovně 3,3 %. To bylo na horní hranici odhadů analytiků a v souladu s prognózou ČNB. Trh čekal v mediánu 3,1 %, náš odhad činil tři procenta.

Největším cenovým tahounem byl sezónní nárůst cen rekreací a dovolených. Nebýt tohoto růstu, spotřebitelské ceny by  meziměsíčně v průměru klesaly o 0,1 % a meziroční inflace by zpomalila pod 3,0 %. Vývoj cen dovolených je za současného stavu poněkud problematický na odhad a je zajímavé, že je naměřena víceméně standartní sezónnost.

Ceny potravin naopak meziměsíčně klesly o 1,5 % a zlevňovalo také oblečení a obuv. Více si lidé připlatili u čerpacích stanic. Zde meziměsíční růst cen dosáhl 4,6 %, což bylo mírně nad naším očekáváním. V meziročním srovnání jsou ceny u čerpacích stanic stále v hlubokém záporu 14,6 %.

PSALI JSME:
Zdražování běží na plné obrátky. Češi si připlatí za pivo

I nadále čekáme, že se vliv oslabené poptávky přenese do zpomalení růstu cen. Prozatím se tento efekt dostavuje pomaleji. Na meziměsíční bázi inflace v červenci sice zpomalila, ale méně než jsme čekali.

Podstatné je, že neochotu zpomalovat vykazuje jádrová inflace, která nezahrnuje proměnlivé ceny potravin a energií. Na meziměsíční sezóně očištěné bázi jádrová inflace dle našich propočtů v červenci zrychlila  na vysokých 0,75 % po předchozích 0,5 %.

Výsledek inflace za červenec je v souladu s prognózou ČNB, ale citelně nad očekáváním finančního trhu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ceny v Česku rostou opět rychleji, než se čekalo – skoro nejrychleji v EU

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky trhají rekordy

Podmínky pro pořízení vlastní nemovitosti jsou stále příznivější. Průměrná úroková sazba hypoték klesla pátý měsíc v řadě, a tak byl zájem o financování bydlení úvěrem v srpnu rekordní.

Regionální měny neměly svůj týden

Regionálním měnám se tento týden nedařilo. Česká koruna ztratila 0,7 % a v pátek v odpoledních hodinách se obchodovala za 26,73 CZK/EUR. V průběhu týdne se propadla dokonce až na 26,85 CZK/EUR, což byla nejslabší …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stočený tachometr Čechům nevadí. Chtějí slevu a podléhají emocím

Průzkum
Opravdu to českým řidičům tak vadí? Pro většinu motoristů není stočený tachometr důvodem k tomu, aby se poohlédla po jiném autě. Kupující ale v takovém případě požadují slevu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Cebia, která už téměř tři desítky let pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám při prodeji použitých vozů.
Rolovat nahoru