Růst tržeb maloobchodu brzdí, ale zůstává silný

Názor
Maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut v červnu polevily na meziměsíčním růstovém tempu, když vzrostly o 0,6 procenta (sezónně očištěno, pozn. aut.). To bylo víceméně v souladu s naším odhadem 0,8 procenta meziměsíčně.
Co vázne, jsou prodeje automobilů, což ovšem může do značné míry souviset s problémem nedostatečné nabídky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Po květnovém „rozvolňovacím“ skoku se všeobecně zpomalení čekalo. Nicméně předchozí údaje byly evidovány vzhůru a pohled na meziroční srovnání ukazuje oproti odhadům citelně vyšší úroveň prodejů. Maloobchodní tržby bez zahrnutí motoristického segmentu v červnu rostly meziročně o 7,2 procenta (7,1 % po očištění o kalendářní vlivy), zatímco naše i tržní odhady ukazovaly pouze 5,4 procenta.

V případě zahrnutí prodejů a oprav aut, jejichž meziměsíční pokles se nečekaně prohloubil na 2,1 procenta, činil meziroční růst 9,7 procenta, zatímco my jsme čekali 7,5 procenta a trh v průměru ještě trochu méně. Oproti květnovému růstu o 18,5 procenta je to sice opticky výrazně menší růst, ale ten je dán zvyšující se srovnávací základnou z minulého roku.

Nová data tedy potvrzují, že rozvolnění opatření vedlo k výraznému oživení tržeb maloobchodního prodeje.

PSALI JSME:
Internetové obchody změnily spotřební chování Čechů

Statistický úřad uvádí, že zvýšení prodeje zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen. Co vázne, jsou prodeje automobilů, což ovšem může do značné míry souviset s problémem nedostatečné nabídky.

S ohledem na předchozí nárůst maloobchodu, který již úrovní dosáhl na předpandemickou úroveň, počítáme v dalších měsících se spíše pomalejším navyšováním tržeb. Tomu na začátku července napovídá i snížení spotřebitelské důvěry. Za celý rok naše prognóza počítá s růstem maloobchodu bez zahrnutí prodeje aut poblíž tří procent.

Růst spotřebitelských výdajů je argument podporující navyšování úrokových sazeb. Koruna tak po zveřejnění dat mírně posílila. Zvýšení úrokových sazeb České národní banky o čtvrt procentního bodu na dnešním zasedání je peněžním trhem plně započítáno a část trhu spekuluje na zvýšení repo sazby na jedno procento.

PSALI JSME:
Ekonomika roste, inflace zůstává výš a ČNB zvyšuje sazby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lidé v práci méně kouří. A Škodovka bude nekuřácká firma

Průzkum
V České republice je již čtyři roky zákonem zakázáno kouřit ve veřejných prostorech – například v restauracích, na autobusových zastávkách či ve sportovních, kulturních a zábavních zařízeních. Ve většině firem ale není kouření výslovně zakázáno. Podle červencového průzkumu STEM/MARK pro personální agenturu Předvýběr.CZ má 67,7 % zaměstnanců v práci k dispozici kuřárnu.
Rolovat nahoru