Růst tržeb v maloobchodu zpomaluje

V dubnu tržby v maloobchodě pokračovaly v meziročním růstu a stejně tomu bylo v květnu. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu zveřejněných v minulém týdnu. V dubnu se v porovnání se stejným obdobím zvýšily o 5,3 procenta, v květnu pak meziročně o 4,4 procenta.
Důvěra v českou ekonomiku mezi spotřebiteli se v červnu snížila o 0,6 bodu na hodnotu 101 bodu a klesala tak již druhý měsíc v řadě. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Co se týká meziměsíčního vývoje, tržby v maloobchodě začaly nabírat opačný směr. Růstová trajektorie, kterou maloobchod v lednu započal, v dubnu začala brzdit. Meziměsíčně tehdy tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel reálně stagnovaly, v květnu se pak tržby dokonce meziměsíčně snížily o 0,1 procenta.

Růst zaznamenaly tržby za prodej a opravy motorových vozidel, meziročně se zvýšily o dvě procenta, meziměsíčně pak o 0,1 procenta. Tržby za pohonné hmoty a nepotravinářské zboží v květnu meziměsíčně shodně klesly o 0,5 procenta, naopak tržby za potraviny vzrostly o 0,6 procenta.

Meziročně tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 5,1 procenta, za potraviny o 4,2 procenta a za pohonné hmoty o 2,2 procenta. Největší meziroční růst, o 18 procent, zaznamenaly tržby ve specializovaných prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky, dařilo se také internetovým a zásilkovým obchodům. Jejich tržby vzrostly v květnu meziročně o 14,5 procenta.

Tržby v prodejnách s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím se navýšily o 5,9 procenta, za zmínku pak stojí také tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží, které se zvýšily o 13,2 procenta.

Otázkou však bude další vývoj. Důvěra v českou ekonomiku se totiž v červnu mezi spotřebiteli snížila o 0,6 bodu na hodnotu 101 bodu a klesala tak již druhý měsíc v řadě. Češi navíc v příštích dvanácti měsících očekávají zhoršení celkové kondice tuzemské ekonomiky. Důležitá pak pro spotřebitele bude i letošní úroda.

Podle prvních odhadů sklizní k 10. červnu se oproti loňskému roku očekává úroda základních obilovin nižší o 8,8 procenta; loňská sklizeň však byla nadprůměrná. Česko je v produkci základních obilovin dlouhodobě soběstačné, je však možné, že se zhoršená úroda propíše i do cen pro spotřebitele. Například očekávaná úroda řepky je meziročně nižší o 20,2 procenta. Řepka je přitom široce využívána v potravinářském, ale i krmivářském průmyslu.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB