bool(false)

Růst tuzemské ekonomiky letos nebude tak růžový

Za první čtyři měsíce letošního roku státní rozpočet vykázal přebytek 30,5 miliardy korun. Celkové saldo se tak meziročně zlepšilo bezmála o 31 miliard korun, ovšem v dubnu stát hospodařil se schodkem více než 13 miliard korun. Uvedl to dnes ve svém komentáři ke státnímu rozpočtu hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Příjmy z EU v dubnu dosáhly „jen“ sedmi miliard. Ilustrační foto: Pixabay

Za první čtyři měsíce letošního roku státní rozpočet vykázal přebytek 30,5 miliardy korun. Celkové saldo se tak meziročně zlepšilo bezmála o 31 miliard korun, ovšem v dubnu stát hospodařil se schodkem více než 13 miliard korun. Uvedl to dnes ve svém komentáři ke státnímu rozpočtu hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

„V dubnu projevil slabší příliv prostředků z fondů Evropské unie: silný objem a silný meziroční růst těchto příjmů, pozorovaný v letošním prvním čtvrtletí, nebyl dlouhodobě udržitelný,“ komentoval Radomír Jáč zpomalení tempa růstu rozpočtových příjmů. Příjmy z EU činily v letošním prvním čtvrtletí téměř 79 miliard korun, v dubnu ale „jen“ sedm miliard.

Hlavní ekonom Generali Investments upozornil, že i v roce 2015 bylo čerpání prostředků z EU mimořádně vysoké a že tyto finance byly jedním z významných tahounů růstu české ekonomiky v loňském roce. „Tento faktor nebude letos v plné míře zopakován, je třeba počítat i se zpomalením tempa růstu HDP České republiky. Očekávám, že z loňských 4,3 % letos růst HDP zpomalí do oblasti 2,2 %,“ konstatoval Jáč.

Data z globální ekonomiky a nově i některé průzkumy z české ekonomiky podle Jáče naznačují, že obrázek růstu tuzemské ekonomiky letos skutečně nebude tak růžový, jak tomu bylo v roce 2015.

Přestože byl rozpočet na rok letošní rok schválen se schodkem 70 miliard korun, tak ambicí české vlády by mělo být udržet letos rozpočtový schodek pod loňskou úrovní, kdy schodek dosáhl necelých 63 miliard korun, domnívá se ekonom. Pozitivní vývoj na trhu práce a rostoucí spotřeba domácností podle něj vytvářejí pro zlepšení rozpočtového salda potřebnou platformu.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nájmy kanceláří zdraží o pět procent

Na zdražování se nejvíce podílí rostoucí ceny stavebních prací, růst cen pozemků pro výstavbu a příznivá ekonomická situace. Nájmy kancelářských nemovitostí se budou v Praze zvyšovat spíše jen v některých lokalitách …

Inflace se ještě udrží nad dvěma procenty

Analytik Československé obchodní banky Petr Dufek odhaduje, že se inflace ještě nějakou dobu udrží nad dvěma procenty, jako tomu bylo v květnu. Na růstu cen se už ovšem nebudou tolik projevovat pohonné hmoty, ale …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru