Růst tuzemské ekonomiky letos nebude tak růžový

Za první čtyři měsíce letošního roku státní rozpočet vykázal přebytek 30,5 miliardy korun. Celkové saldo se tak meziročně zlepšilo bezmála o 31 miliard korun, ovšem v dubnu stát hospodařil se schodkem více než 13 miliard korun. Uvedl to dnes ve svém komentáři ke státnímu rozpočtu hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Příjmy z EU v dubnu dosáhly „jen“ sedmi miliard. Ilustrační foto: Pixabay

Za první čtyři měsíce letošního roku státní rozpočet vykázal přebytek 30,5 miliardy korun. Celkové saldo se tak meziročně zlepšilo bezmála o 31 miliard korun, ovšem v dubnu stát hospodařil se schodkem více než 13 miliard korun. Uvedl to dnes ve svém komentáři ke státnímu rozpočtu hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

„V dubnu projevil slabší příliv prostředků z fondů Evropské unie: silný objem a silný meziroční růst těchto příjmů, pozorovaný v letošním prvním čtvrtletí, nebyl dlouhodobě udržitelný,“ komentoval Radomír Jáč zpomalení tempa růstu rozpočtových příjmů. Příjmy z EU činily v letošním prvním čtvrtletí téměř 79 miliard korun, v dubnu ale „jen“ sedm miliard.

Hlavní ekonom Generali Investments upozornil, že i v roce 2015 bylo čerpání prostředků z EU mimořádně vysoké a že tyto finance byly jedním z významných tahounů růstu české ekonomiky v loňském roce. „Tento faktor nebude letos v plné míře zopakován, je třeba počítat i se zpomalením tempa růstu HDP České republiky. Očekávám, že z loňských 4,3 % letos růst HDP zpomalí do oblasti 2,2 %,“ konstatoval Jáč.

Data z globální ekonomiky a nově i některé průzkumy z české ekonomiky podle Jáče naznačují, že obrázek růstu tuzemské ekonomiky letos skutečně nebude tak růžový, jak tomu bylo v roce 2015.

Přestože byl rozpočet na rok letošní rok schválen se schodkem 70 miliard korun, tak ambicí české vlády by mělo být udržet letos rozpočtový schodek pod loňskou úrovní, kdy schodek dosáhl necelých 63 miliard korun, domnívá se ekonom. Pozitivní vývoj na trhu práce a rostoucí spotřeba domácností podle něj vytvářejí pro zlepšení rozpočtového salda potřebnou platformu.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Čínská ekonomika rostla nejpomaleji za 27 let

„Přestože čínská ekonomika zpomaluje, stále by v letošním roce měla růst dvakrát rychleji než ekonomika Spojených států, a dokonce čtyřikrát rychleji než ekonomika Evropské unie. Čína tak i nadále bude hospodářsky …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak v zaměstnání (ne)přijít o oblíbenou stravenku?

Poradna
Za kolik u vás v práci máte stravenky? Častá otázka svědčící o tom, že se tato nejoblíbenější zaměstnanecká výhoda může stát nejen konkurenční výhodou, ale i příčinou závisti. Zvláštní je, že málokdo se už zeptá, kolik přispívá zaměstnavatel, i když to je údaj důležitější. Stravenky jsou oblíbené proto, že se za ně dá pořídit nejen oběd, ale také z toho důvodu, že je to snad jediná zaměstnanecká výhoda, kterou …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru