Růste důvěra průmyslníků a stavařů

Názor
Podle měření Českého statistického úřadu se v lednu zvýšila souhrnná důvěra v tuzemskou ekonomiku. Ke zlepšení došlo jak na straně spotřebitelů, tak u podnikatelů.
Podnikatelé ve stavebnictví a v průmyslu očekávají v příštích měsících růst tempa výrobní i stavební činnosti, přestože jsou stále významně limitováni nedostatkem materiálu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podnikatelská důvěra se výrazně zlepšila především ve stavebnictví a v průmyslu. Statistický úřad uvedl, že podnikatelé v těchto odvětvích očekávají v příštích měsících růst tempa výrobní i stavební činnosti, přestože jsou stále významně limitováni nedostatkem materiálu.

V případě obchodu došlo k mírnému zhoršení, ovšem z vysokých úrovní. Ve službách se důvěra mírně zlepšila. Celkově je vývoj podnikatelské důvěry, která dosahuje ve všech svých složkách na předpandemickou úroveň, především příslibem expanze průmyslu a stavebnictví na začátku roku.

PSALI JSME:
Stavebnictví pokračuje v mírném růstu, ztrátu z předchozích let ale stále nedohnalo

V případě spotřebitelské důvěry došlo sice rovněž ke zlepšení, ale opravdu malému, přičemž její úroveň je stále relativně nízko. Negativně na ni působí zejména obavy z inflace a z části pravděpodobně i obavy z pandemie. Na začátku letošního roku bychom tak mohli pozorovat reálný pokles spotřeby domácností.

V souhrnu poskytuje vývoj indikátorů důvěry za leden pozitivní informaci o vývoji ekonomiky především s ohledem na zlepšení v průmyslu a stavebnictví. Údaje tak nenarušují perspektivu dalšího výrazného zvyšování úrokových sazeb České národní banky na zasedání příští týden.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v ekonomiku navzdory rekordnímu strachu z inflace stoupá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB