Rvačka mezi prací a kapitálem se brzo asi obnoví

Názor
Z nových čísel Českého statistického úřadu o českém hrubém domácím produktu lze mimo jiné spočítat například odpověď na otázku, jak velká část odměny za výkon ekonomiky v letošním 2. čtvrtletí šla do kapes zaměstnancům (náklady na práci neboli „náhrady zaměstnancům“) versus do kapes vlastníkům firem a podnikatelům (náklady na kapitál neboli „hrubý provozní přebytek a smíšený důchod“).
Kolik peněz šlo do kapsy zaměstnancům a kolik vlastníkům firem a podnikatelům? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nuže náklady práce činily zhruba 50 procent celkové „hrubé přidané hodnoty“ (HPH). Kolem této hladiny se podíl pohybuje už od začátku roku 2020. Mohli bychom tedy říct, že koronakrize nedokázala tento podíl změnit.

Trefnější je ale spíš pozorování, že koronakrize dokázala zastavit růst tohoto podílu: V předchozích letech totiž narůstal vcelku svižným tempem o cca půl procentního bodu ročně. Šlo o logický důsledek nerovnovážně nízké nezaměstnanosti (který lze chápat jako důsledek nerovnovážně nízké úrovně mezd).

Růst podílu práce na HPH lze interpretovat tak, že práce si v letech před pandemií z celkového vyrobeného koláče „rvala“ čím dál větší kus. Covid tento trend zastavil, nicméně při pohledu na aktuální stav českého trhu práce lze předpokládat, že se k onomu trendu brzo zase vrátíme.

Autor je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rostoucí poptávka po zaměstnancích povede k tlakům na zvyšování mezd

Zavřít reklamu ×
  1. Díky za článek. Jen potvrzuje, že polovinu z vytvářeného bohatství dostanou pracující, jednu šestinu pak zhruba stát, druhou šestinu cizí majitelé a nakonec tu poslední šestinu pak domácí vlastníci, naši oligarchové. Takže vidíte ten rozdíl, za socíku by i ty dvě poslední šestiny šly státu a ten z nich hradil všechny investice a obří armádu. Tím že jsme zrušili socialismus, tak jsme jen jednu třetinu bohatství sebrali státu a tedy sami sobě a dali ji cizincům a oligarchům. Pak se ptám: bylo to rozumné ?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.