S absurdními poplatky se potýkají i podnikatelé a firmy. Na co si dát pozor?

Lidé se v poslední době setkávají s nekalými praktikami zejména u podomních prodejců energií. Skrytým poplatkům a různým trikům, jak ze zákazníka vytáhnout více peněz, ale musejí čelit i podnikatelé a firmy. Nejedná se přitom jen o oblast energií. Absurdní poplatky jsou účtovány též u podnikatelských půjček nebo při tankování paliva.

Firmy a podnikatelé by si u dodavatelů energií měli pohlídat hlavně obchodní podmínky a ustanovení smlouvy. Je dobré zaměřit se na to, na jak dlouho je smlouva sjednána, zda ji mohou vypovědět, kdy ji mohou vypovědět a zda za předčasnou výpověď nebudou platit přemrštěnou pokutu. Dále je dobré podívat se na ceníky speciálních poplatků. „Dodavatelé si mohou účtovat například poplatky za upomínku, deaktivační poplatek při výpovědi smlouvy nebo poplatek za opis faktury,“ upozorňuje Jana Poncarová, analytička, poradkyně a zakladatelka portálu EnergetickáPoradna.cz s tím, že pokud jde firma do aukce energie, měla by dobře znát její podmínky. Je totiž možné, že se upíše k závazku, že bude od vítězného dodavatele odebírat energii, a pokud by například byla vázaná jinde, mohou jí hrozit pokuty hned ze dvou stran. „Na trhu se ale můžeme setkat též s poplatkem za úšlý zisk z každé neodebrané megawatthodiny. Jde o sankci za to, že firma neodebrala všechny megawatthodiny, ke kterým se smluvně zavázala,” dodává Jana Poncarová.

S mnohými poplatky a sankcemi se lidé tradičně setkávali také v oblasti finančních produktů. Ze sazebníků bank nicméně již většina opravdu nesmyslných poplatků převážně vymizela. Nový zákon o spotřebitelském úvěru rovněž značně omezil výši sankcí u nebankovních úvěrů. Pokud však jde o podnikatelské úvěry, zde žádná regulace nefunguje. „Problém vidím hlavně v přiměřenosti sankcí vůči výši dluhu a transparentním poskytování informací o případných poplatcích. Setkáváme se například s tím, že poskytovatel inzeruje na první pohled lákavé úrokové sazby, které však automaticky po prvním roce splácení výrazně navýší,“ popisuje Petr Vencálek ze společnosti Bez Banky, která se specializuje na zajištěné úvěry pro podnikatele, takzvané Hard Money Loans. „Další pochybnou praktikou je dublování sankcí. Příkladem může být pokuta za opožděnou splátku, přičemž dlužník je v zápětí opět sankcionován, protože prodlení nenahlásil dopředu,“ dodává Petr Vencálek. Podobný přístup se podle něj aplikuje i v jiných situacích.

VIDEO AD HERE

Podnikatelé si mnohdy zbytečně připlácejí také u produktu, který by měl na první pohled přinášet slevu. Jedná se o tankovací karty. Jejich výhoda primárně spočívá v tom, že držitel tankuje palivo se slevou a bezhotovostně. Za tankování platí až následně, kdy mu přijde souhrnné vyúčtování za dané období. Pokud si však podnikatel vyúčtování pozorně prostuduje, může zjistit, že kromě jednorázových poplatků je často účtován rovněž takzvaný servisní poplatek. „Servisní poplatek představuje přirážku ke každému natankovanému litru paliva a ve výsledku nejen, že maže celou slevu, ale tankování paradoxně prodražuje,“ vysvětluje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací karty euroShell a EuroOil. Podobně absurdní může být takzvaný provozní poplatek za to, že v daném měsíci nebyla tankovací karta použita k placení nebo poplatek za doručení daňového dokladu. „Letos jsme na trhu zaznamenali novinku, kdy přední poskytovatel tankovacích karet začal bez jakéhokoliv upozornění účtovat při tankovaní nafty kromě stávajícího servisního poplatku navíc ještě ekologický poplatek 19 haléřů za každý litr. Firma mohla tento poplatek odmítnout, ale až následně, když si ho všimla ve vyúčtování,” dodává Damir Duraković. Podle něj mohou dnes i malé firmy a podnikatelé ušetřit využitím tankovacích karet s takzvanou plošnou cenou, které byly dříve dostupné jen velkým odběratelům.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ze skládek teče kde co, říká šéf inspekce životního prostředí

Rozhovor
Šéf České inspekce životního prostředí Erik Geuss kroutí hlavou nad tím, že v Česku se stále umožňuje skládkovat domovní odpad. V rozhovoru pro portál FAEI.cz také vybízí, aby Češi byli méně lhostejní k tomu, kdo zajíždí s náklaďáky do lesů nebo zapadlých dříve zemědělských areálů. A není-li vaše domácnost či chata napojena na kanalizaci, vyvážíte, abyste neotravovali druhým třeba vodu ve studni?

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru