S absurdními poplatky se potýkají i podnikatelé a firmy. Na co si dát pozor?

Lidé se v poslední době setkávají s nekalými praktikami zejména u podomních prodejců energií. Skrytým poplatkům a různým trikům, jak ze zákazníka vytáhnout více peněz, ale musejí čelit i podnikatelé a firmy. Nejedná se přitom jen o oblast energií. Absurdní poplatky jsou účtovány též u podnikatelských půjček nebo při tankování paliva.

Firmy a podnikatelé by si u dodavatelů energií měli pohlídat hlavně obchodní podmínky a ustanovení smlouvy. Je dobré zaměřit se na to, na jak dlouho je smlouva sjednána, zda ji mohou vypovědět, kdy ji mohou vypovědět a zda za předčasnou výpověď nebudou platit přemrštěnou pokutu. Dále je dobré podívat se na ceníky speciálních poplatků. „Dodavatelé si mohou účtovat například poplatky za upomínku, deaktivační poplatek při výpovědi smlouvy nebo poplatek za opis faktury,“ upozorňuje Jana Poncarová, analytička, poradkyně a zakladatelka portálu EnergetickáPoradna.cz s tím, že pokud jde firma do aukce energie, měla by dobře znát její podmínky. Je totiž možné, že se upíše k závazku, že bude od vítězného dodavatele odebírat energii, a pokud by například byla vázaná jinde, mohou jí hrozit pokuty hned ze dvou stran. „Na trhu se ale můžeme setkat též s poplatkem za úšlý zisk z každé neodebrané megawatthodiny. Jde o sankci za to, že firma neodebrala všechny megawatthodiny, ke kterým se smluvně zavázala,” dodává Jana Poncarová.

S mnohými poplatky a sankcemi se lidé tradičně setkávali také v oblasti finančních produktů. Ze sazebníků bank nicméně již většina opravdu nesmyslných poplatků převážně vymizela. Nový zákon o spotřebitelském úvěru rovněž značně omezil výši sankcí u nebankovních úvěrů. Pokud však jde o podnikatelské úvěry, zde žádná regulace nefunguje. „Problém vidím hlavně v přiměřenosti sankcí vůči výši dluhu a transparentním poskytování informací o případných poplatcích. Setkáváme se například s tím, že poskytovatel inzeruje na první pohled lákavé úrokové sazby, které však automaticky po prvním roce splácení výrazně navýší,“ popisuje Petr Vencálek ze společnosti Bez Banky, která se specializuje na zajištěné úvěry pro podnikatele, takzvané Hard Money Loans. „Další pochybnou praktikou je dublování sankcí. Příkladem může být pokuta za opožděnou splátku, přičemž dlužník je v zápětí opět sankcionován, protože prodlení nenahlásil dopředu,“ dodává Petr Vencálek. Podobný přístup se podle něj aplikuje i v jiných situacích.

Podnikatelé si mnohdy zbytečně připlácejí také u produktu, který by měl na první pohled přinášet slevu. Jedná se o tankovací karty. Jejich výhoda primárně spočívá v tom, že držitel tankuje palivo se slevou a bezhotovostně. Za tankování platí až následně, kdy mu přijde souhrnné vyúčtování za dané období. Pokud si však podnikatel vyúčtování pozorně prostuduje, může zjistit, že kromě jednorázových poplatků je často účtován rovněž takzvaný servisní poplatek. „Servisní poplatek představuje přirážku ke každému natankovanému litru paliva a ve výsledku nejen, že maže celou slevu, ale tankování paradoxně prodražuje,“ vysvětluje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací karty euroShell a EuroOil. Podobně absurdní může být takzvaný provozní poplatek za to, že v daném měsíci nebyla tankovací karta použita k placení nebo poplatek za doručení daňového dokladu. „Letos jsme na trhu zaznamenali novinku, kdy přední poskytovatel tankovacích karet začal bez jakéhokoliv upozornění účtovat při tankovaní nafty kromě stávajícího servisního poplatku navíc ještě ekologický poplatek 19 haléřů za každý litr. Firma mohla tento poplatek odmítnout, ale až následně, když si ho všimla ve vyúčtování,” dodává Damir Duraković. Podle něj mohou dnes i malé firmy a podnikatelé ušetřit využitím tankovacích karet s takzvanou plošnou cenou, které byly dříve dostupné jen velkým odběratelům.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB