S covidem se růst cen českých nemovitostí rozhodně nezastavil

Názor
V silvestrovské a novoroční vřavě trochu zanikl zcela na konci prosince vydaný údaj Českého statistického úřadu (ČSÚ) o růstu cen nemovitostí v Česku. Zřejmě nejspolehlivější údaj na toto téma, tedy House Price Index (s celoevropsky harmonizovanou metodikou) se v Česku ve 3. čtvrtletí roku 2020 zvýšil meziročně o 8,4 procenta (v grafu níže červená čára – pozn. aut.).
Koronakrize zatím rozhodně nepřinesla zpomalení růstu cen nemovitostí; u nových tento růst dokonce dále urychlila. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z uvedeného grafu také vyčteme, že ceny nemovitostí se od konce roku 2014 (tj. za pouhých cca šest let) zvýšily o 60 procent. To vychází v průměru na více než osm procent ročně, což je v dnešní době nízkých výnosů, kam se člověk podívá, vcelku slušné zhodnocení. Je ale třeba vzít v úvahu, že čísla jsou (nebo by aspoň měla být) očištěná o změnu kvality. Jde tedy o růst ceny pomyslné nemovitosti, která nezměnila svou kvalitu.

Pokud budeme předpokládat, že obytné nemovitosti zcela ztratí svou použitelnost zhruba za sto let, pak na jeden rok připadá jedno procento, které je třeba od onoho osmiprocentního růstu odečíst (protože toto 1 % musíme vynaložit na opravy, aby kvalita zůstala stejná), pokud chceme spočítat skutečný čistý kapitálový zisk.

PSALI JSME:
Proč byty pořád nezlevňují? Ani koronakrize neodradila kupce

Těm z vás, kteří jste danou nemovitost navíc ještě pronajímali (za víc, než kolik bylo třeba utratit za dodatečné opotřebení a další náklady způsobené pronajímáním), patří uznání: Dobře, vy!

Co se týče subsegmentu nových nemovitostí, meziroční růst ve třetím čtvrtletí loňského roku činil dokonce deset procent (ještě v prvním čtvrtletí roku 2020 to bylo jen lehce přes 7 %).

Celkově lze říci, že koronakrize rozhodně (zatím) nepřinesla zpomalení růstu cen nemovitostí; u nových tento růst dokonce dále urychlila (a to zřetelně). A růsty cen domů a bytů jen tak neustanou, jak jsem se nedávno snažil vysvětlit zde.

Eurostat bohužel vydal zatím jen čísla za druhé čtvrtletí roku 2020. V jejich rámci si Česko udrželo pozici poblíž nejvyšších hodnot.

Autor je ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Český paradox: Předražené nemovitosti dál porostou na ceně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.