S houskou v kapse pro vyšší diety

Poradna
Posílá vás zaměstnavatel často mimo pravidelné pracoviště? Pak vám náleží náhrada cestovních výdajů, což zdaleka není jen proplacená jízdenka či benzín nebo stravné, i když už jen tyto položky stojí za námahu s vyplněním cestovního příkazu.
Ke schválení cestovního příkazu může u některých profesí či pracovních pozic docházet až v rámci měsíčního přehledu činnosti spojeného s vyúčtováním. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Především tzv. náhrady zvýšených stravovacích výdajů (stravné) byly vzhledem k inflaci v poslední době výrazně navýšeny a od začátku roku 2023 platí opět vyšší sazby. Zaměstnavatel je podle zákoníku práce povinen zaměstnanci nahradit výdaje, které mu vzniknou v souvislosti s výkonem práce.

A kromě toho zaplatit i paušální částku na stravování během pracovní cesty, jejíž výše závisí především na tom, jak dlouho zaměstnanec pracoval mimo pravidelné pracoviště.

A možná trochu překvapivě i na tom, jde-li o pracovníka v soukromém, nebo veřejném sektoru.

Na jednu stranu zaměstnavatel sice není povinen nahradit veškeré výdaje, které zaměstnanci při stravování na cestách vznikly.

Na druhou ani nezkoumá, zda se zaměstnanec neodbyl houskou se salámem, i když za tzv. diety by se poměl mnohem lépe.

Jinak za státní a soukromé

Od ledna 2023 zaměstnavatel ve veřejném sektoru poskytuje zaměstnanci za každý kalendářní den pracovní cesty na území ČR stravné ve výši: 129 až 153 korun, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin, 196 až 236 korun na pracovní cestě delší než 12 hodin (max. ale 18 hodin, pozn. aut.) a 307 až 367 korun, je-li pracovní cesta delší než 18 hodin.

Zaměstnavatel v soukromé firmě musí dodržovat jen minimální předepsanou hranici, ale jinak stravné může poskytnout v libovolné výši – 129 korun při cestě trvající 5 až 12 hodin, 196 korun při delší než 12, ale maximálně 18 hodin, a 307 korun při cestě nad 18 hodin.

Pozor na obědy v restauraci

V této souvislosti je užitečné připomenout OSVČ, kteří v blížícím se daňovém přiznání nebudou využívat paušální sazby, ale prokazovat reálné náklady, že v loňském roce se sazby dokonce dvakrát měnily. Takže zhruba v polovině srpna 2022 se sazba při pracovní cestě 5 až 12 hodin zvýšila z 99 na 120 korun a déle než osmnáctihodinová z 237 na 284 korun.

Stravné na pracovních cestách jsou uznatelným daňovým nákladem, ale je nezbytné si o nich vést evidenci, v jejímž rámci musí být uveden i důvod cesty. Finanční úřad uznává obvykle stravné na minimální hranici, i když přidělit jste si mohli i vyšší částku.

PSALI JSME:
„Diety“ se letos kvůli inflaci poprvé zvyšují už v průběhu roku

Nahradit v účetnictví stravné účtenkou za oběd s obchodním partnerem je možné jen v případě, že jste schopni prokázat souvislost jednání v restauraci se sjednanou zakázkou.

Vyúčtování až po návratu

Zaměstnavatel je povinen zaměstnance vyslaného na pracovní cestu předem vybavit dostatečnou výší finančních prostředků, skutečná výše náhrad se však stanoví až po skončení cesty, kdy je možné ji upravit v souladu s realitou.

Tedy např. s prodloužením cesty z důvodu neočekávaných úkolů či zpoždění dopravy, což náhrady může zvýšit, nebo s bezplatným poskytnutím teplého jídla zaměstnanci, o které se stravné naopak snižuje.

Např. o 70 procent se stravné poníží, když při maximálně dvanáctihodinové cestě bylo poskytnuto jedno bezplatné jídlo, a při dvou už nárok na stravné zaniká. Při osmnáctihodinové cestě stravné zaměstnanci nepřísluší při poskytnutí tří bezplatných jídel a jedno jídlo diety krátí o 25 procent.

PSALI JSME:
Nenechte se šidit ani na služebních cestách

Za falšování až vyhazov

Zkreslování či falšování údajů, z nichž jsou vypočítány cestovní náhrady, bývá posuzováno jako porušení povinností zaměstnance s možným skončením pracovního poměru.

Zaměstnanci náleží cestovní náhrady, které mu zaměstnavatel nemůže zpětně odebrat, popř. nepřiznat, pokud jsou výdaje spojené s pracovní cestou řádně doložené. Zaměstnavateli, který náhrady neposkytuje v zákonné výši, hrozí pokuta až 200 000 Kč.

Jakým způsobem se cestovní výdaje, které zaměstnanci během pracovní cesty vznikly, prokazují? Něco lze doložit doklady (účet za ubytování, jízdenky), ukončení cesty služebním vozem se kontroluje údaji z GPS, někdy se bere za bernou minci pouhé prohlášení zaměstnance.

Zaměstnavatel může chtít výdaje k proplacení prokázat, v případě ztráty dokladů či účtenek (týká se např. jízdenky) naopak může poskytnout náhradu ve výši odpovídající běžným podmínkám.

PSALI JSME:
Jak je to se stravným při pracovních cestách

Označujeme-li příjemce cestovních náhrad jako zaměstnance, pak je třeba doplnit, že úhrada cestovních výdajů se zatím automaticky nevztahuje na „dohodáře“, pokud tento nárok nemají přímo sjednaný v dohodě. Novela zákoníku práce by však měla toto omezení pracovníků s dohodou konanou mimo pracovní poměr odstranit.

Nejde jen o stravné

Cestovními výdaji, za které je poskytnuta náhrada, se rozumějí takové, jež vzniknou např. při pracovní cestě, přeložení a dočasném přidělení, cestě mimo pravidelné pracoviště či výkonu práce v zahraničí.

Cestovní náhradou, kterou je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci v souvislosti s jeho vysláním na pracovní cestu, zdaleka není pouze stravné, ale také náhrada jízdních výdajů, včetně návštěvy rodiny, výdajů za ubytování a vedlejších výdajů.

Zaměstnanec může nárokovat i opotřebení vlastních nástrojů a pomůcek použitých s vědomím majitele, případně majetkovou škodu, která mu na pracovní cestě vznikla v přímé souvislosti se zadanými úkoly.

PSALI JSME:
Dejte pozor, kde se v pracovní době opaříte čajem

Náhrada se vyplatí

Ale vraťme se na začátek, tedy k nechuti některých zaměstnanců podstupovat administrativu spojenou s pracovní cestou, protože ta v jejich očích nevyváží benefit spojený s poskytnutým stravným. A jako komplikaci mohou vnímat i ztrátu stravenky, pokud budou nárokovat diety.

Při větším počtu pracovních cest se však vyplatí si o náhrady zažádat, i když povinností zaměstnance to není.

Zaměstnavatel by měl předem písemně určit (obvykle v cestovním příkazu) podmínky pracovní cesty, které mohou ovlivnit poskytování a výši cestovních náhrad. Jde zejména o dobu a cíl cesty i použitou dopravu.

Po dohodě může vytvářet cestovní příkaz i zaměstnanec a zaměstnavatel jej schvaluje až následně. Ke schválení příkazu může u některých profesí či pracovních pozic docházet až v rámci měsíčního přehledu činnosti spojeného s vyúčtováním.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Velký přehled změn ve mzdách pro rok 2023 (6.): Cestovní náhrady, tuzemské a zahraniční stravné

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.