S penězi častěji nevycházejí ženy a lidé s nižším vzděláním

Průzkum
Dvacet procent Čechů na konci měsíce nevyjde s penězi, chybí jim obvykle kolem dvou tisíc korun. Sedmi z deseti dotazovaných v reprezentativním průzkumu, naopak přebývají v průměru čtyři tisíce. Zjistil to průzkum NMS Market Research pro Raiffeisenbank uskutečněný letos v srpnu na vzorku 1031 lidí ve věku 18-64 let.
Dvacet procent Čechů na konci měsíce nevyjde s penězi, chybí jim obvykle kolem dvou tisíc korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Po zaplacení všech nezbytných výdajů se pětině Čechů nedostává na konci měsíce peněz. Nejčastěji chybí peníze ženám a lidem do 35 let s nižším vzděláním a příjmem do 40 000 korun, ale také Čechům žijícím ve městech s 20-99 tisíci obyvateli.

Více než třetina těch, kterým na konci měsíce chybí finance, postrádá do dvou tisíc korun, pětině chybí více než dva tisíce a méně než čtyři a 17 procentům více než čtyři tisíce. Každý desátý Čech vychází „tak akorát“, i zde jde častěji o ženy a Čechy s nižším vzděláním.

PSALI JSME:
Pětina Čechů žije od výplaty k výplatě

„Každý pátý Čech se potýká s nedostatkem peněz před výplatou. A s rostoucí inflací a aktuálními rekordními cenami za řadu zboží i služeb se mohou tito lidé dostat do ještě složitější situace,“ sdělila naší redakci k výsledkům průzkumu tisková mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

Zvláště v tomto období je podle ní důležité nepodcenit situaci a věnovat osobním financím pozornost. „Banky dokážou pomoct například se sloučením a refinancováním půjček, případně s úpravou splátkového kalendáře tak, aby nedošlo k dalšímu zatížení rozpočtu,“ uvedla.

PSALI JSME:
Finance českých domácností: Jedny si peníze ukládají, ty druhé si je půjčují

Naopak 69 % Čechů na konci měsíce alespoň občas něco zbývá. Častěji to jsou muži, Češi starší 35 let se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním a čistým měsíčním příjmem nad 40 000 korun. U čtvrtiny těch, kterým na konci měsíce přebývají finanční prostředky, je to částka do dvou tisíc korun.

Pro srovnání: Podle letošního průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost KRUK více než čtvrtina rodin žije víceméně od výplaty k výplatě. Z průzkumu také vyplynulo, že za poslední roky se výrazně rozšířila skupina těch, kdo buď nemají žádné úspory, nebo jen do výše svého měsíčního příjmu.

PSALI JSME:
Od výplaty k výplatě. Čtvrtina domácností nemá úspory

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Jak moc ještě hypotéky zdraží?

Hypoteční trh v září překonal hranici tří set miliard korun sjednaných půjček a stále se mu daří. A to i přes růst úrokové sazby. Ta v září podle údajů Fincentrum Hypoindex vystoupala na 2,43 procenta, a vrátila se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB