S počítačem už musejí umět pracovat i strojaři

Nezaměstnanost v České republice se dlouhodobě pohybuje na nejnižších číslech v historii, firmám chybějí zejména technicky vzdělaní lidé a informatici. Práce s počítačem je už nutná i ve strojírenství, což problémy s hledáním vhodných pracovníků jen prohlubuje.
Práce s počítačem je už nutná i ve strojírenství, což problémy s hledáním vhodných pracovníků jen prohlubuje. Foto: Pixabay

Podle nedávného výzkumu společnosti Manpower Group patří mezi nejhůře obsaditelné pozice zejména řemeslníci, řidiči nebo inženýři. Za nimi pak následují technici, obchodní zástupci a pracovníci v IT.

Tuto skutečnost potvrzují i poslední čísla zveřejněná Úřadem práce ČR. Ke konci března 2019 bylo podle nich v Česku celkem 227 053 nezaměstnaných, což je o 14 364 méně než v únoru a o 36 555 osob méně než před rokem. Mezi pozice, po kterých je dlouhodobě vysoká poptávka, přitom Úřad práce řadí zejména technické pozice napříč všemi obory.

„Nejhůře obsaditelné pozice se v dlouhodobém horizontu nemění, stabilně největší poptávka je právě po těchto profesích,“ uvedla mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

PSALI JSME:
Počet volných pracovních míst překonal další rekord

Rostoucí požadavky firem

Na nedostatek uchazečů o tyto pozice dlouhodobě upozorňují také průmyslové firmy. Technické pracovníky řadí mezi nejhůře obsaditelné pozice také Marcela Vyskoková z personální agentury Advantage Consulting. Kromě nich zmiňuje též vysoce kvalifikované inženýry, IT specialisty, lékaře či certifikované specialisty jako svářeče, techniky, mechaniky či řidiče. Problémem však podle ní není jen nedostatek pracovníků, ale zejména nedostatek vhodných pracovníků.

S technologickým pokrokem a změnou struktury ekonomiky se totiž mění i požadavky firem na zaměstnance. „Ty tak rostou rychlejším tempem, než je tempo vývoje kvalifikace populace. Lidí na trhu práce je stále nedostatek, navíc mají nedostatečnou kvalifikaci a dovednosti i odlišné očekávání ve srovnání s tím, co očekávají zaměstnavatelé. Chybí jim také specializace na určité odvětví,“ říká Vyskoková.

Podle ní promlouvá nedostatek IT specialistů s postupnou modernizací technologií do prakticky všech odvětví: „Dnes jsou vzhledem k modernizaci a digitalizaci poptáváni prakticky ve všech odvětvích ekonomiky, je o ně tedy ještě větší nouze.“

PSALI JSME:
Pracovní trh se proměňuje. Rychleji než ekonomika

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB