S regulací počtu lidí v prodejnách může pomoci umělá inteligence

Osm různých technologických řešení, která mohou pomoci dodržet vládou nařízené kapacitní limity návštěvnosti v prodejnách a v dalších prostorách otestovali experti společnosti Securitas ČR. Zjistili, že automatické systémy, často i s použitím umělé inteligence, dnes vyjdou v průměru levněji, než měsíc práce bezpečnostního pracovníka, který má vpouští návštěvníky osobně.
Aplikace Camstreamer od společnosti Axis. Foto: Securitas ČR

Aktuální nařízení vlády, které kvůli pandemii omezuje kapacitu prodejen na jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních a stanovuje kapacitní limit i pro výstavní prostory, znamená pro mnoho provozovatelů personální náklady navíc.

Odborníci z bezpečnostní agentury Securitas ČR, která je leaderem technologického vývoje v oblasti fyzické bezpečnosti, proto provedli rozsáhlý průzkum a testy dostupných automatických systémů od různých výrobců, které s dodržováním kapacitních limitů pomůžou.

„Snažili jsme se o objektivní srovnání systémů dostupných na českém trhu, a to z hlediska ceny i funkcí,“ uvedl minulý týden na tiskové konferenci Jan Huml ze společnosti Securitas ČR. Test, jak informoval, zahrnoval osm různých řešení v ceně od 20 000 do 100 000 Kč od různých výrobců.

PSALI JSME:
České vstupní brány měří teplotu a dezinfikují příchozí

[/psalijsme]

Tyto systémy jsou podle Humla založeny na počítání osob u vchodu pomocí speciálních IP kamer a počítacích senzorů, nebo dokonce s využitím stávajícího kamerového systému, takže není nutné pořizovat kamery navíc.

Vybrané systémy lze doplnit i o zvukový signál, případně jimi ovládat další zařízení – automatické posuvné dveře, turnikety apod. Stav počitadla se zobrazuje na monitoru u vchodu do prodejny v podobě grafického semaforu, který omezuje vstup.

„Pokud má dodržování kapacitního limitu v prodejně na starosti lidská obsluha, například bezpečnostní pracovník, cena jeho služby ve směnách pokrývajících 12 hodin denně může stát kolem 60 000 korun měsíčně. Je tedy zřejmé, že jednorázová investice do techniky v hodnotě několika desítek tisíc se vyplatí už po měsíci,“ konstatoval Huml.

PSALI JSME:
Umělá inteligence může bránit šíření covid-19 mezi zaměstnanci

Martin Bednář

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Koronavirové pasy lákají hackery i podvodníky

Od března do května vzrostl počet prodejců padělaných koronavirových potvrzení o 500 procent, což ukazuje, že dovolenková sezóna přitahuje uživatele, kteří se chtějí vyhnout kontrolám. Informoval o tom výzkumný tým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru