S vyšší zaručenou mzdou pro Ukrajince nesouhlasí tři ze čtyř Čechů

Průzkum
Tři čtvrtiny lidí nesouhlasí s tím, aby ukrajinští zaměstnanci měli oproti tuzemcům vyšší zaručenou mzdu a nadpoloviční většina populace je proti vládnímu plánu na zdvojnásobení pracovních povolení pro Ukrajince. Ukázal průzkum, který pro personální společnost Předvýběr.CZ uskutečnila agentura STEM/MARK na vzorku 512 respondentů Českého národního panelu ve věku 15-59 let.
Více než 80 % zahraniční pracovní síly pochází ze sedmi zemí bývalého východního bloku. Obvykle jde o pracovníky s nízkou kvalifikací, kteří nacházejí uplatnění ve stavebnictví a výrobě. Foto: Depositphotos.com

Vyšší zaručenou mzdu pro Ukrajince odmítá 73 % Čechů s tím, že „všichni by měli mít stejné podmínky“. Podle pěti procent respondentů jde o dobrý nápad (čtyři procenta však souhlasí v případě, že opatření pomůže zvýšit nedostatek zaměstnanců na českém pracovním trhu). Slabá čtvrtina (23 %) lidí souhlasí s návrhem, pokud neznevýhodní české zaměstnance.

Podle 30 % respondentů cizinci pracují stejně jako Češi, jedenáct procent dotázaných se dokonce domnívá, že jsou pracovitější a snaživější. Jenom patnáct procent lidí míní, že zahraniční zaměstnanci odvádějí horší práci. Téměř polovina lidí (45 %) neuměla na otázku odpovědět.

Pouze 25 % dotázaných (šest procent určitě ano, 19 % spíše ano) podporuje zvýšení počtu pracovních povolení na 40 tisíc ročně. Proti je naopak 57 % (29 % spíše ne, 28 % určitě ne) lidí, zbylých osmnáct procent neumělo problém posoudit.

Zkušenosti s cizinci jako kolegy v práci přitom má přes třetinu respondentů průzkumu. V 21 % případů ve firmě pracuje jen několik zahraničních zaměstnanců, dalších jedenáct procent dotázaných odpovědělo, že „je jich více, ale Češi převažují“. U pěti procent lidí ve firmě pracuje cizinců více než českých zaměstnanců.

V kontextu s aktuálním šetřením se nabízí připomenutí průzkumu pro projekt Absolut Tolerance z roku 2018. Nadpoloviční většina (56 %) ze zhruba dvou tisíc dotázaných tehdy uvedla, že občan České republiky by měl mít na trhu práce přednost před osobou jiného etnika. Zaměstnavatel by tak měl při výběrovém řízení upřednostnit Čecha, i když by jeho schopnosti a kvality byly nižší.

PSALI JSME:
Měli by mít Češi na trhu práce přednost? V Česku už pracuje přes půl milionu cizinců

„České populaci, pokud jde o pracovní trh, chybí tolerance. Češi se bojí, že jim občané jiného etnika budou brát práci,“ komentoval výsledky Tomáš Kučera ze společnosti Rondo Data, která průzkum realizovala.

Český trh práce je podle Tomáše Surky, managing partnera ve společnostech JobConnector a Devire, vyčerpaný a vymačkaný jako citrón. „Pokud chceme vymáčknout z hospodářského růstu maximum, musíme mít lidi do výroby. V opačném případě se vše rychle obrátí proti nám a firmy začnou své továrny stěhovat tam, kde lidé jsou, nebo kde legislativa není tak komplikovaná.“

„Když se ukrajinský zaměstnanec rozhoduje, kterou pracovní nabídku přijme, zvažuje samozřejmě zejména finanční přínosy. Neméně důležité je ale i to, kolik starostí bude muset v souvislosti s novou prací řešit. Čím jsou legislativní procesy složitější, tím je zájem o Českou republiku jako pracovní destinaci nižší,“ potvrzuje Peter Dosedla, ředitel společnosti Manuvia.

PSALI JSME:
Proč klesá zájem Ukrajinců o práci v Česku?

  1. Koukam ze lidi moc nechapou i co jde… Nejde preci o to ze cesky lid pracuje mene nebo hur nebo ze by je to melo znevyhodnovat. Jde o to ze logicky firma bude radsi zamestnavat ceske zamestnance nez zahranicni protoze se ji to v tu chvily vic vyplati. Ryze ceske stavebni firmy ziskaji vyhodu na trhu coz povede k lepsi ekonomice statu a zamestnanosti lidi.

    • A zkusme se zeptat, jak to je v Americe, Mexičan má víc než Američan? To je ta otázka… Nepotřebujeme vymýšlet nové věci.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Minimální mzda rozděluje Evropskou unii

Po odchodu Spojeného království stanovuje minimální mzdu v Evropské unii 21 zemí včetně České republiky. Začátkem roku 2020 zvýšilo minimální mzdu hned 18 zemí Evropské unie. Průměrný růst minimální mzdy v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kdysi zatracované paneláky je ohromný zájem

Analýza
Kdo zkraje devadesátých let mohl, raději utekl z panelákového bytu do domu nebo cihlového domu. Panelová sídliště byla jedním ze symbolů socialismu a jeho „řešení bytové otázky“. Dnes jsou tyto byty znovu v kurzu. Cenově jsou totiž pořád dostupnější, než třeba v cihlové zástavbě.

Z Česka bude brzy holina

Budou-li lesy umírat dál takovým tempem, jako poslední dva roky, tak se až na výjimky z Česka stane holina. A to se …
Rolovat nahoru