Salvador uzákonil bitcoin jako platidlo. Reakce trhu je vlažná, kryptoměna zpevnila jen o tři procenta

Názor
Kryptoměna bitcoin včera vůči dolaru zhodnotila zhruba o tři procenta poté, co prezident Salvadoru, Nayib Bukele, tweetoval, že středoamerická země přijala bitcoin jako zákonné, právoplatné platidlo. Reakce obchodníků s kryptoměnami na takový na první pohled revoluční krok je tedy poměrně vlažná.
Salvador umožní získat trvalé občanství v zemi každému, kdo v zemi investuje alespoň tři bitcoiny. Ilustrační foto: Pixabay.com

Salvador je první zemí světa, který se k takovému kroku odhodlává. Podle Bukeleho tak činí, neboť věří, že bitcoin poskytne růstový impuls ekonomice, jež se potýká s nedostatečným rozvojem a dosahem finančních a bankovních služeb.

Bukele konkrétně například věří, že bitcoin umožní snáze převádět šest miliard dolarů remitencí ročně. Remitence jsou finanční prostředky zasílané ekonomickými imigranty zpět do země jejich původu.

Podle šéfa salvadorské centrální banky Douglase Rodrigueze obyvatelé Salvadoru už bitcoin delší dobu používají a není třeba se jej obávat. Jeho slova však kontrastují s prohlášeními řady centrálních bankéřů v ekonomicky vyspělejších zemích.

Například jedna z řídících pracovnic irské centrální banky, Derville Rowlandová, se koncem letošního května nechala v tisku slyšet, že kryptoměny představují „poměrně spekulativní, neregulovanou investici“. Dodala přitom, že lidé by si měli být vědomi, že z důvodu značné kolísavosti kryptoměn mohou o veškerou svoji investici do nich přijít.

PSALI JSME:
Jako sázka do loterie. Kdo do bitcoinu chce vložit peníze, nechť si představí, že je „hází do kanálu“

Salvadorská legislativa týkající se bitcoinu, kterou přijal včera ráno středoevropského času tamní Kongres, má okamžitou platnost. Obchodníci po celé zemi mají ale nyní devadesát dní na to, aby se na přijímání bitcoinových plateb technicky a organizačně připravili.

Salvador navíc umožní získat trvalé občanství v zemi každému, kdo v zemi investuje alespoň tři bitcoiny. Zatím ale neplánuje, že by kryptoměnu začlenil do svých devizových rezerv.

Slabší reakce trhu na tak potenciálně přelomový krok pramení z globální atmosféry, která nyní kryptoměny obestírá. Tu určují zejména vlády a centrální banky klíčových ekonomiky, jako jsou Spojené státy, nebo Čína. Ty v současné době podnikají kroky směřující spíše k potlačení než podpoře kryptoměn.

Např. bitcoin se ze svého cenového maxima takřka 65 tisíc dolarů za kus propadl na poloviční cenu a nyní se prodává za 34 tisíc dolarů. Nepomáhají mu ani tweety a prohlášení vlivné osoby sociálních sítí, šéfa automobilky Tesla Elona Muska. Firma se totiž od bitcoinu v posledních týdnech zřetelně odvrací, což zdůvodňuje zejména značným zatížením životního prostředí, které jeho těžba vyvolává.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč Tesla zanevírá na bitcoiny?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB