Salvador zavedl bitcoin jako zákonné platidlo. Jako první země na světě

Po dvanácti letech existence se kryptoměna bitcoin stala poprvé oficiálně používaným, zákonným platidlem některé ze zemí světa. A sice středoamerického Salvadoru. Odpůrci i příznivci kryptoměny budou tento experiment bedlivě sledovat. Veřejnost v Salvadoru však nad vládním opatřením učinit digitální měnu měnou zákonnou nijak zvlášť nejásá. 
Čtyřicetiletý prezident země, Nayib Bukele, je sám velký fanoušek bitcoinu. Ilustrační foto: U.S. Department of State from United States, Public domain, via Wikimedia Commons

Salvador před dnešním krokem nakoupil 400 bitcoinů v ceně zhruba 20 milionů dolarů. Čtyřicetiletý prezident země, Nayib Bukele, sám velký fanoušek bitcoinu a hlavní iniciátor jeho přijetí jakožto zákonného platidla, slibuje, že země nakoupí ještě „mnohem více“ kryptoměny.

Bukele se tak za peníze salvadorských daňových poplatníků stává alespoň u části celosvětové komunity stoupenců bitcoinu kultovní figurou, což je dost možná jeho stěžejní cíl. Je však otázkou, na kolik je kompatibilní s původní myšlenkou bitcoinu. Ale řekněme, že jinak další rozvoj bitcoinu coby zákonného platidla některé ze zemí, možný prakticky není.

Kterýkoli občan Salvadoru se registruje číslem svého „občanského průkazu“, svým občanským identifikačním číslem, získá přístup do vládní bitcoinové peněženky Chivo a i k bitcoinu v hodnotě třiceti dolarů, který v ní vláda pro každého náležitě registrovaného občana přichystala.

PSALI JSME:
Salvador uzákonil bitcoin jako platidlo. Reakce trhu je vlažná, kryptoměna zpevnila jen o tři procenta

Vláda od dneška vyžaduje, aby prodejci zboží a služeb bitcoin přijímali. Měli několik měsíců na to, aby k tomu uzpůsobili technologie, které využívají. Zároveň je možné od dneška v bitcoinu platit daně.

Bukeleho vláda v zemi instalovala 200 bitcoinmatů, v nichž je možné směnit kryptoměnu za dolar. Americký dolar je další oficiální měnou Salvadoru, neboť ve vlastní původní měnu ztratila veřejnost důvěru. Salvadorské ministerstvo financí zřídilo k podpoře bitcoinových transakcí v zemi státní fond Bandesal, který disponuje majetkem za 150 milionů dolarů.

Salvador je vysoce závislý na remitencích, tedy platbách, které jeho občané posílají do země ze zahraničí, kde pracují a vydělávají. Ročně činí šest miliard dolarů. Bukele míní, že využíváním bitcoinu se ušetří 400 milionů dolarů ročně na poplatcích souvisejících s těmito platbami. Obyvatelé Salvadoru ale nesouhlasí. Dvě třetiny z nich podle aktuálního průzkumu soudí, že „bitcoinový zákon“ by měl být zrušen.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Martin Stránský: Bitcoin bude stát 100 tisíc dolarů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB