Šance na další růst sazeb ČNB je minimální

Názor
Záznam z posledního jednání bankovní rady České národní banky (ČNB), na kterém ponechala nastavení měnové politiky nadále beze změny, potvrzuje naše očekávání, že ke změně v úrokových sazbách nedojde ani v nejbližších měsících.
Na posledním jednání bankovní rady České národní banky bylo ponecháno nastavení měnové politiky nadále beze změny. Ilustrační foto: ČNB

Záznam sice zmiňuje proinflační rizika současné prognózy a připravenost bankovní rady v případě jejich naplnění dále zvýšit úrokové sazby. Nicméně s ohledem na dosavadní rozhodování bankovní rady, která již několikrát odmítla prognózou ČNB indikovanou potřebu dalšího zvýšení, se s tímto podle našeho názoru počítat nedá.

Trajektorie úrokových sazeb v nové prognóze centrální banky zveřejněné v únoru bude oproti té z listopadu pravděpodobně nižší. Ukazuje na to i centrální bankou nově zveřejněný graf rizik inflační prognózy.

V tomto směru působí efekt takzvaného vysezení, kdy jinými slovy ČNB promeškala ideální chvíli pro další zpřísnění měnových podmínek a nyní, z důvodu tradičního zpoždění v působení měnové politiky na ekonomiku, je již pozdě. Dalšími faktory snižujícími tlak na další růst úrokových sazeb je výrazný pokles tuzemské poptávky a silnější koruna.

PSALI JSME:
ČNB drží úrokové sazby na sedmi procentech, i kvůli zpomalování ekonomiky

V nejbližších měsících ale neočekáváme ani snižování úrokových sazeb. Stejně jako samotná inflace i inflační očekávání zůstávají vysoko nad dvouprocentním cílem. Výraznou nejistotou, což zmiňuje i v pátek zveřejněný zápis, je pak lednové přecenění zboží a služeb.

To bylo v loňském roce neobvykle silné a nejinak tomu může být i letos. Guvernér Michl na tiskové konferenci po prosincovém jednání zmínil, že v lednu by inflace mohla zrychlit ke 20 procentům. Pokud by se tak stalo, tak šance na pokles meziroční inflace výrazně do jednociferného teritoria by byla letos malá.

První snížení úrokových sazeb je podle nás reálné až na začátku letošního druhého pololetí – naše prognóza s ním počítá v srpnu. Rizika jsou však stále vychýlena ve směru stability úrokových sazeb na současné úrovni po ještě delší dobu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB by mohla začít snižovat úrokové sazby ve druhém pololetí 2023

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB