Sankce za opožděnou platbu daně podnikatelům prodražuje repo sazba

Názor
Daňové přiznání musí být odevzdáno včas a současně musí být řádně uhrazen i daňový nedoplatek. Neplnění daňových povinností je sankciováno. Finanční úřady udělují pokuty a musí být uhrazen úrok z prodlení, jehož výši ovlivňuje i repo sazba, která stále roste.
Sankce za opožděnou platbu daně podnikatelům prodražuje repo sazba. Ilustrační foto: FAEI.cz

Základní termín pro doručení daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2021 byl do letošního 1. dubna, elektronicky bylo možné daňové přiznání podat do 2. května a při využití služeb daňového poradce se termín prodlužuje do 1. července.

Pokud není daňové přiznání podáno v zákonném termínu, tak udělují finanční úřady pokuty, pro vystavení pokuty musí být zpoždění delší, než pět pracovních dnů.

Jak vysoká je daňová pokuta?

Výše pokuty za neodevzdání daňového přiznání nebo odevzdání po zákonné lhůtě činí 0,05 procenta stanovené daně, nejvýše však pět procent stanovené daně, přičemž maximální částka pokuty nesmí být vyšší než 300 000 korun.

Pokuta se nepředepíše, když je menší než tisíc korun. Pokuty vyčíslují finanční úřady platebním výměrem a důsledně je vymáhají, nedodržení daňových termínů v konečném důsledku prodražuje plnění daňových povinností.

PSALI JSME:
Termín pro podání přehledů se blíží. Při nedodání hrozí sankce

Jak se stanovují úroky z prodlení?

Daňoví poplatníci, kteří nezaplatí včas vypočtenou daň z příjmu, musí počítat s tím, že budou následně platit úroky z prodlení. Od roku 2021 se úroky z prodlení u daní počítají od čtvrtého dne po splatnosti, tak že úroková sazba je repo sazba platná k prvnímu dni daného pololetí zvýšená o osm procentních bodů.

Repo sazba platná k 1. lednu 2022 byla 3,75 procenta, proto je aktuální sazba pro úroky z prodlení 11,75 procenta. Například při neuhrazení splatné daně ve výši 57 420 korun činí při 62 rozhodných dnech prodlení vypočtené úroky z prodlení 1 147 korun, což je relativně hodně a je dobré platit daně řádně a včas.

Vyšší repo sazba znamená vyšší úroky z prodlení

Repo sazbu stanovuje Česká národní banka v závislosti na ekonomickém vývoji. Aktuálně, vzhledem k rostoucí inflaci, repo sazba stoupá a od začátku roku se zvýšila již třikrát až na současných 5,75 procenta. Vyšší repo sazba následně prodražuje každý den prodlení s platbou daně.

Před legislativní změnou od roku 2021 úroky z prodlení odpovídaly repo sazbě zvýšené o 14 procentních bodů. Přestože je letos repo sazba značně vyšší než v minulosti, tak jsou vypočtené úroky z prodlení v současné době nižší, než v předcházejících letech.

PSALI JSME:
Nedobrovolní opozdilci v platbě z daně příjmů. Třeba když bývalý účetní nepředal agendu

Například v druhém pololetí 2020 byla repo sazba ve výši 0,25 procenta, nicméně úroky z prodlení činily 14,25 procenta. Pokud by k 1. červenci letošního roku zůstala repo sazba ve výši 5,75 procenta, potom by při splatné dani ve výši 57 420 Kč a 62 dnech prodlení činily úroky z prodlení již 1 342 korun.

Pozor na pokuty za neodevzdání přehledů

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musí každoročně odevzdávat nejen daňové přiznání, ale také přehledy pro zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení. Rovněž neodevzdání přehledu nebo opožděné odevzdání je sankciováno.

Zdravotní pojišťovny mohou udělit pokutu až ve výši 50 000 korun. Jednotlivé zdravotní pojišťovny při stanovení výše pokuty zohledňují historii plátce a následné vydané pokuty pečlivě vymáhají.

Autorka je daňová poradkyně společnosti Mazars
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Daňovým přiznáním to nekončí. Jaké jsou termíny a sankce za nepodání přehledů?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Čeští podnikatelé nejsou zvyklí fňukat

Čeká nás pokles ekonomiky. Jinými slovy recese. Spolu s dalšími zástupci podnikatelských svazů jsem si to minulý týden vyslechl přímo od členů bankovní rady České národní banky (ČNB), jejíhož jednání jsme se zúčastnili.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB