Sazby beze změny. Ale s velkým ALE

Názor
Česká národní banka (ČNB) tento týden sazby nezměnila, ale dala si hodně záležet na tom, aby přesvědčila finanční trh o jeho přetrvávajícím přílišném optimismu.
Nová prognóza ČNB předpokládá stabilitu sazeb zhruba do poloviny letošního roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nová prognóza ČNB předpokládá stabilitu sazeb zhruba do poloviny letošního roku, avšak bankovní rada si nechala vypracovat alternativní návrhy směřující k prodloužení vysokých sazeb nebo dokonce ještě k jejich dalšímu navýšení. Chyběl jeden hlas k tomu, aby se sazby navzdory probíhající desinflaci zvýšily. Je otázkou, zda se do konce června nemůže lehce najít.

Centrální banka by ke zvýšení sazeb nejspíš sáhla v situaci, pokud by připravovaný rozpočtový balíček byl málo ambiciózní, nebo by růst mezd v ekonomice překročil míru její tolerance.

PSALI JSME:
ČNB i přes jestřábí komentáře odhodlaně drží nízké úrokové sazby

Jak si to přebrat? Pokud poptávku v ekonomice a inflační očekávání neutlumí svými škrty vláda, případně si zaměstnanci vynutí dvouciferný růst mezd, tuzemská centrální banka už příště zdraží peníze.

Do příštího zasedání na konci června bude snad jasněji, pokud jde o čísla z ekonomiky i o vládní záměry. Mimochodem důležitou informaci o tom, kdo se přidal na stranu jestřábů, se dozvíme už příští pátek.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB: Vláda už příští rok stáhne deficit pod úroveň maastrichtského kritéria pro přijetí eura

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky budou díky ČNB o něco dostupnější

Dobrá zpráva pro zájemce o vlastní bydlení přišla ze čtvrtečního zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB). Ta zrušila s platností od 1. července jeden z limitujících požadavků na žadatele o hypotéku, …

Evropská inflace konečně na ústupu

Po dubnovém chvilkovém nárůstu se v květnu inflace v eurozóně začala opět snižovat. Z původních sedmi procent poklesla na 6,1 procenta a byla tak nejnižší za posledních 15 měsíců.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB